13. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 13. Haftası

Hamileliğin 13. haftası sizi ve bebeğinizi neler bekliyor meraktasınız biliyoruz. Bu hafta ile birlikte dolu dolu üç aylık oluyorsunuz. Üç trimestardan oluşan hamilelik döneminin ilk trimestarını tamamladınız. Bu haftadan itibaren dördüncü ayınızdan gün almaya başladınız ve ikinci trimestarın ilk ayındasınız. Bu önünüzdeki üç ay hamileliğin en keyifli zamanlarıdır. Bu haftadan sonra 280 gün kabul edilen hamileliğin 189 günü kalmış bulunmakta bu da yirmi yedi haftaya tekabül etmektedir. Yani yirmi altı hafta sonra muhtemelen bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebek

13. hafta hamilelik bebeğin artık vücudunun orantılanmaya başladığı haftadır. Göbek kordonu ile birlikte olan bağırsakları yavaş yavaş yerlerini almaya başladı. Kafasının yanlarında oluşmaya başlayan gözler artık birbirine daha yakın. Bebeğinizin karaciğeri çalışmaya başladı, inüsülün üretimini de başladı vücudu. Artık bebeğiniz ortalama limon veya şeftali de diyebiliriz boyutlarına ulaştı. Bebeğiniz ortalama sekiz cm boylarında, 23 gram ağırlığında bu haftada.

Hamileliğin 13. Haftasında Anne Duygu Durumu

Hamileliğin 13. haftası artık duygusallığı ve gelgit ruh halini geride bıraktığınız haftadır. En azından böyle olması beklenir. Size ikinci trimestarda daha enerjik ve keyifli olacağınızı söylemiştik. Bol bol gülmek eğlenmek size pozitiflik katacak ve kendinizi daha iyi hissedecekseniz. Bu dönemde yoga ve meditasyon yapmak ta sizin ve bebeğinizin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığı için çok faydalı olacaktır. Sizi strese sokan ortamlardan uzaklaşmanızı öneririz. Çevrenizde anlatılan kötü hamilelik anılarını dinlemek te sizi karamsarlığa sürüklemekten başka işe yaramayacaktır.

Hamileliğin 13. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

Artık kıyafetlerinizin bel kısmı sıkıyor olmalı. Bunun sebebi karnınızın büyüyor olmasıdır. 13. hafta hamilelik beraberinde birkaç kiloyu da beraberinde getirmiştir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde iki kiloya kadar alınması normaldir. Bu haftadan itibaren daha fazla kilo almaya başlamanız beklenir. İçinizde bebeğin büyüyor olması da bel kısmınızın genişlemesine sebeptir. Mide bulantılarınız bu haftaya kadar devam ettiyse hiç kilo alamamışta olabilirsiniz. Bu önemsenecek bir durum değildir. Göğüslerinizi bu haftayla daha büyümüş olmalı. Hamileliğiniz boyunca telsiz rahat sutyenler kullanmanızı öneririz. Bu durum süt üretmeye başlayacak olan göğüslerinizin rahat etmesi için önemlidir. Bu hafta çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Doktorunuza danışarak çatlak önleyici krem veya yağ kullanmaya başlayabilirsiniz. Cildiniz de nemsiz kalabilir. Yine doktorunuzun tavsiye edeceği kremleri kullanmalısınız.

13. Hafta Hamilelikte Annenin Yemesi Gerekenler

Bol lifli gıdalar tüketmek hamileliğin 13. haftası kabızlık yaşamanızı engelleyecektir. Dengeli beslenmek aşırı kilo alımına da engel olur bu sebeple besin değeri yüksek gıdalar tüketmeli ve proteini de dengeli almalısınız. Bol bol su tüketmelisiniz. Su alımını arttırmak cildin elastik bir yapıda olmasına yardımcı olur vücudunuz nemlenir, çatlak oluşumu azalır, vücuttaki toksinler atılır hem enerjik olursunuz hem de bebeğinize toksinlerden arınmış bir gelişim sağlarsınız. Vitaminleri yiyeceklerden almak en sağlıklısı olsa da doktorunuz gerekli görürse size takviye vitamin tabletleri önerebilir. Tansiyon sorunu yaşamıyorsanız mineral açısından zengin maden suyu bir şişeyi geçmemek şartıyla içebilirsiniz. Daha fazla tüketmek istiyorsanız da doktorunuza sorunuz.

13. Hafta Hamilelikte Annenin Yememesi Gerekenler

13. hafta hamilelik kilo almaya başlayacağınız haftalardandır. Bu sebeple size sağlıksız kilo yapacak besinlerden uzak durmalısınız. Kızartmalar hem kilo aldırır hem de mide sorunları yaşamanıza sebep olabilir tabi sağlıksız olması da cabasıdır. Aşırı şekerli ve aşırı tuzlu yemek size sizde kilo, tansiyon ve diyabete sebebiyet verebilir. Paketli işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle cıva içeren deniz mahsulleri toksik birikim oluşturup bebeğinizin gelişimini durdurabilir hatta düşük olmasına sebep olabilir.

13. Hafta Hamilelikte Annenin Yapması Gereken Egzersizler

Egzersiz yapmak hem enerjinizi yükseltecek hem de pozitif olmanızı sağlayacaktır. Hamileliğin 13. haftası egzersizlere hala başlamadıysanız başlamanız için harika bir haftadır. Rahat geçireceğiniz ikinci trimestarda egzersizlere de kolayca zaman ayırabilirsiniz. Yürüyüşle başlayıp, nefes egzersizleri, hamile yogası, hamile pilatesi ve kegel egzersizleri ile yüzmek hamilelikte hayatınızı kolaylaştıracak egzersizlerdir.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

13. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

13. hafta hamilelik Beta HCG değerinin artışa geçtiği haftalardandır. Bu hafta Beta HCG değeri 13300- 254000 civarlarındadır. Ultrason görüntüsünde bebeğiniz kendini gizlemezse cinsiyet tahmini de yapılabilir. Eğer şanslıysanız bu hafta bebeğiniz kız mı erkek mi olacak öğrenebilirsiniz. Ancak en net cinsiyet 16. Haftadan itibaren öğrenilebilir.

5/5 - (94 votes)
“13. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 13. Haftası” üzerine bir yorum
  1. Düşük yapma riskiniz azaldı! Bu, ilk döneminizin (trimester) son haftası ve böylelikle düşük yapma riskiniz baya azaldı. Önümüzdeki hafta hamileliğinizin ikinci dönemi başlıyor …

    Cevapla
Yorum yapın