17. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 17. Haftası

Hamilelik zor olduğu kadar da heyecan verici bir dönemdir. Hayatınızın en özel ve değerli zamanlarınızı yaşıyorsunuz. Her haftasında ayrı ayrı değişimlere gelişimlere tanıklık ediyorsunuz. Biliyoruz merak ediyorsunuz. Peki, hamileliğin 17. haftası anne adayı ve bebek için nasıl değişimler getiriyor. 17. hafta üç trimestardan oluşan hamileliğin ikinci trimestarının ilk ayının son haftasıdır. Bu haftadan sonra ikinci trimestarın ikinci ayına geçiyorsunuz. Bebeğinizi kucağınıza almanıza ise ortalama yirmi üç hafta kalıyor.

Hamileliğin 17. Haftasında Bebek

Hamileliğin 17. haftası bebeğiniz artık ağzını açıp kapatabilmektedir. Daha önceki haftada oluşan saçları, kaşları ve kirpikleri oluşmaya devam ediyor. Bebeğinizin bu haftada tüm majör sistemi oluşmak üzeredir. Bebeğinizin kalbi dakikada 140-150 arası atabiliyor. Bu haftadan itibaren bebeğinizin vücudunda yağ oluşmaya başlıyor. Arada bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz normaldir, hissetmezseniz de telaşa kapılmayın daha erken. Bebeğiniz bu hafta da ortalama 13 boylarında, 140 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 17. Haftasında Anne Duygu Durumu

Hamileliğin ortalarına doğru yaklaştıkça telaşa kapılıyor olabilirsiniz ancak 17. hafta hamilelik yapacak birçok şeyin olduğu haftalardandır. Bebeğinizle baş başa vakit geçirebilir onunla bağ kurmaya çalışabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri yapmak size ve bebeğinize pozitif duygular yükleyecektir. Anne adayı ne kadar az stres yaşarsa bebek te o kadar huzurlu olur. Canınızı sıkan tüm etkenleri çevrenizden uzaklaştırın. Unutmayın bu eşsiz deneyim bir kez yaşanıyor, tabi ki başka hamilelikleriniz de olacak sizin ancak bebeğiniz ve sizin için bir kez olacak bu hamilelik.

Hamileliğin 17. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

Hamileliğin 17. haftası karnınızın iyice belirgin olduğu haftadır. Artık hamile kıyafetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Karnınızın büyümesine bağlı olarak bacak ve kasık ağrıları yaşamanız normaldir. Bu hafta idrar yolu enfeksiyonu yaşamamak için dikkat etmeniz gerekmektedir.  Ağız ve diş hassasiyetiniz bu haftalarda devam edebilir, hijyen kurallarına dikkat ederseniz kendinizi korursunuz. Kasık ağrılarınız dayanılmaz boyutlarda ve yanında kusma gibi aşka şikâyetlerde varsa doktorunuza danışmanızı öneririz.

17. Hafta Hamilelik Annenin Yemesi Gerekenler

Hamilelik boyunca dengeli beslenmek büyük önem taşımaktadır. Besin değeri yüksek ve tek çeşit olmayan beslenmeyi benimsemelisiniz. 17. hafta hamilelik te de lif açısından zengin tahıllar, protein içeren besinler, vitamin ve mineraller, kalsiyum, folik asit, demir içerikli yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir. Mevsiminde meyve ve sebze tüketimi alışkanlık haline getirilmeli, hangi mevsimdeyseniz o mevsimin meyve ve sebzelerini tüketmelisiniz. Sizin hamilelikte beslenmeniz bebeğinizin doğduktan sonraki dönemlerini de etkisi altına alacak ve bağışıklık sisteminden, kemik yapısına kadar etkileyecek. Bu sebeple hamilelikte beslenme konusuna çok özen göstermelisiniz. Bol su tüketmeli, günde en az sekiz bardak su içmelisiniz. Günde bir şişe kadar maden suyu içmek te mineral açısından eksikliklerinizi giderecektir.

17. Hafta Hamilelik Annenin Yememesi Gerekenler

Alkol ve sigara tüketimi hayatımızın her döneminde zararlıyken hamilelikte asla tüketilmemesi gerekenler arasında başta gelmektedir. Hamileliğin 17. haftası dikkat edilmesi gereken yiyecekler arasında: taze olmayan sebze ve meyveler, az pişmiş ya da çiğ et, sakatatlar (böbrek, ciğer, beyin, kokoreç vb.), işlenmiş et (sucuk, sosis, salam vb.), paketli ve işlem görmüş gıdalar, çok tuzlu ve çok şekerli yiyecekler, kafeinli veya asitli içecekler yer almaktadır.

17. Hafta Hamilelik Annenin Yapması Gereken Egzersizler

Eğer hamilelik egzersizlerine başlamadıysanız hala geç kalmış sayılmazsınız. 17. hafta hamilelik te egzersizlere başlamak için uygun haftalardandır. Doktorunuzun da görüşünü alarak size en uygun egzersizleri yapabilirsiniz. Yürüyüşle başlayıp, yoga, pilates, nefes egzersizleri ve yüzme alternatifler arasındadır. Hamilelikte egzersiz yapmanın hamilelik döneminde, doğumda ve doğum sonrasında çok faydasını göreceksiniz. Hamilelik sırasında fazla kilo almayacak, enerjik ve pozitif olacaksınız. Doğumunuz kolay gerçekleşecek. Doğumdan sonra da elastikiyet kazanan vücudunuz kolay toparlanacaktır.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

17. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

Hamileliğin 17. haftası Beta HCG değeri 4060- 165400 civarlarındadır. Ultrason görüntüsünde geçtiğimiz haftalarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenmiş olabilirsiniz. On altıncı ve 17. haftada yapılan cinsiyet tahminleri genellikle doğru çıksa da küçük te olsa yanılma payı olabilmektedir. En net cinsiyet 20. Haftadan itibaren öğrenilebilir.

5/5 - (87 votes)
“17. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 17. Haftası” üzerine 2 yorum
  1. 17 haftalık hamile misiniz? Hamilelikte 17. hafta bebek gelişimi ve anne karnında bebek gelişimi bilgileri Hürriyet Aile'de!

    Cevapla
  2. 17. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 17. Haftası makalesinde, hamileliğin 17. haftasında neler olacağı ve bebeğin gelişimi hakkında bilgiler veriliyor. Bu hafta, bebeğin kasları ve iskeleti gelişmeye devam ediyor. Bebeğin vücudu kaslarıyla daha da güçleniyor. Ayrıca, bebeğin kalbi de daha hızlı atmaya başlıyor. Bu hafta, bebeğin boyu yaklaşık 10-11 santimetre oluyor.

    Cevapla
Yorum yapın