Yaşa Göre Nabız Hesaplama

Maksimum kalp atış hızınızı bilmek, en üst düzey etkinlik ve keyif için daha doğru seviyeleri tanımanıza yardımcıdır. Dinlenme esnasında kalp hızınızı bilmekle birlikte, kişiselleştirilmiş kalp atış hızı bölgesi setlerinize mükemmel bir bakış açısı sağlar. Zamanla ve antrenmanla gelişim göstererek, fitness seviyeniz ve sağlığınızla ilgili kritik geri bildirim sağlar.

Nabzınız kalp atış hızınızdır veya kalbinizin bir dakika içerisinde attığı sayıdır. Nabız oranları kişiden kişiye değişir. Hareket halindeyken nabzınız daha hızlıdır ve egzersiz yaparken de artar (egzersiz yaparken vücudunuzda daha fazla oksijen ihtiyacı duyulur). Nabzınızı nasıl ölçeceğinizi bilmek egzersiz programınızı değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Nabzınızı Nasıl Alırsınız?
Endeksinizin uçlarını, ikinci ve üçüncü parmaklarınızı diğer elinizin avuç tarafındaki başparmağın altına yerleştirin veya ikinci parmağınızın uçlarını alt boynunuzda nefes borunuzun her iki tarafına yerleştirin.

Parmaklarınızın altında kan basıncını hissedene kadar parmaklarınızla hafifçe bastırın. Atışı hissedene kadar parmaklarınızı hafifçe yukarı veya aşağı doğru hareket ettirmeniz gerekebilir.

İkinci elinizle bir saat kullanın ya da ikinci elinizle bir saate bakın.

10 saniye boyunca hissettiğiniz vuruşları sayın. Kalp atış hızınızı dakika başına almak için bu sayıyı altıyla çarpın.

Normal Nabız Nedir?
Dinlenme Sırasında Normal Nabız Oranları:

Çocuklar (6 – 15 yaş arası) Dakikada 70 – 100 vuruş

Yetişkinler (18 yaş ve üzeri) Dakikada 60 – 100 vuruş

Kalp Hızı Hesaplama
Dinlenme kalp atış hızınız için, bir şey yapmadan önce, sabah uyandığınız anda nabzınızı 60 saniye boyunca sayın. Nabzınızı belirlemek için kullanılan algoritma, en iyi tahmindir ve gerçek nabız değerinizin garantisi değildir. Gerçek nabzınızı belirlemek için bir Stres Testi gerçekleştirmeyi düşünmelisiniz. Nabzınızı boynunuzda (karotis arter) veya bilekte (radiyal arter) hissederek alabilirsiniz.

Boynunuzdan nabız atmak: Orta parmaklarınızı, çenenizin boynunun hemen altında bulunan karotid artere yerleştirin. Aynı anda hem karotis arter palslarını hissetmeyin, çünkü bu kalpte ciddi bir yavaşlamaya neden olabilir.

Bileğinizden nabız atmak: Orta parmaklarınızı, bileğinizin lateral tarafında (başparmağınızın yanında) bulunan radial artere yerleştirin.

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama

Yumurtlama Dönemi Hesaplamayumurtlama dönemi

Gebe kalmak isteyenler için oldukça önemli bir konu olan yumurtlama dönemi hesaplama nasıl uygulanır sizlere bu yazımızda anlatacağız.

Çocuk planlayan çiftler için oldukça önemli olan yumurtlama dönemi hesaplama oldukça kolay hesaplanmaktadır.

    Yumurtlama dönemi nedir;

Bayanların yumurtalıklarında genişleyen yumurtalık kesesinin çatlaması sonrası yumurtanın keseden çıkma olayına yumurtlama dönemi denmektedir. Serbest kalan yumurtalık sayesinde gebe kalmak isteyen anne adayları yumurtlama dönemini net bir şekilde hesapladıktan sonra çıkan tarihlerde gebe kalma şansı oldukça yüksek olabilmektedir.

  Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

    Bilindiği üzere bebek düşünen çiftler yumurtlama tarihini hesaplayarak daha kolay gebe kalabiliyor.  Yumurtlama dönemi bir bayanda adet kanaması başlamadan 14 gün önceye tekabül ettiği için düzenli regl olan bayanlar iki regl arasındaki günü hesaplayıp regl başlamadan 14 gün önce ilişkiye girerek gebelik şansını büyük ölçüde artırır.

  Yumurtlama dönemi kaç gün sürmektedir?

Bayanların yumurtlama dönemi 2-3 gün süren bir olay değildir. Yumurtlama hücresi yumurtalıklarda 1 gün boyunca yaşar ve 2-3 gün sonra yumurtlama hücreleri canlılığını kaybeder. Erkeklerin spermi ise yumurtalıklarda 3 gün boyunca canlı kalabileceği için yumurtlama öncesi cinsel ilişkiye girildiğinde spermler canlı kalabileceği için yumurtlama esnasında sperm devreye girer ve yumurta hücresi böylece döllenebilir.

 Yumurtlama döneminde kaç gün arayla ilişkiye girilir?

Çocuk hayali kuran çiftler yumurtlama dönemi haftasında iki güne bir cinsel ilişkiye girerek gebelik şansını artırır.

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama

Tüp bebek Nedir, Nasıl Uygulanır?


Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen ve doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek nedir, kimlere uygulanır bu soruların yanıtını konu alacağız.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek yöntemi ülkemizde 28 yıl önce uygulanmaya başlayan normal yöntemlerle bebek sahibi olamayıp laboratuar ortamında döllenme işlemi ile gerçekleşen bir yöntemdir.

 

Tüp bebek nasıl kimlere uygulanır?

 

Tüp bebek yöntemi, doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanır. Uygulama da kadından alınan yumurta ve erkekten alınan sperm örneği labaratuar ortamında döllenmeye bırakılır.

Tüp bebek nasıl oluşur?

Anne ve baba adaylarında oluşan bazı sorunlar nedeniyle gerçekleşmeyen gebelik tüp bebek sayesinde oluşabiliyor.  Bayanın yumurtalıklarından alınan yumurta erkekten alınan sperm uzmanlar tarafından laboratuar ortamında döllenmeye bırakılıyor ve oluşan döllenme embriyo olup anne adayının rahmine yerleştiriliyor. Böylece anne karnına yerleştirilen embriyo olumlu sonuç verip gebe olmak isteyenlerin umut ışığı oluyor.

  Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı yaş ile orantılıdır. 30 yaş altı hastalarda tüp bebek tutma oranı % 60’iken 30 yaş üstü hastalarda tüp bebek tutma oranı daha düşük seviyelerde yani %40 oranında ve 40 yaş üstü hastalarda ise tedaviye yanıt verme oranı %20 oranlarında olmaktadır.

Tüp bebek Tedavisi


Tüp bebek tedavisi bilindiği üzere kadın veya erkekte var olan rahatsızlık nedeniyle laboratuar ortamında gerçekleşen bebek elde etme yöntemidir.  Bebek sahibi olamayanların umut ışığı olan bu yöntemde nasıl bir yol izlenir, tedavi yöntemleri nelerdir? Yazımızda bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi tarihçesi;

Günümüzde çocuk sahibi olamayanlar için oldukça önemli bir tedavi yöntemi olan tüp bebek sayesinde artık bebek sahibi olmak oldukça kolaylaşmaktadır. Doğal yollarla hamile kalamayan ve çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilmektedir. Ülkemizde ilk olarak 1989 yılında gerçekleşen tüp bebek yöntemi günümüze kadar gelen ve çok sayıda ailenin bebek sahibi olmasına yarayan bir yöntem olmuştur.

Tüp bebek tedavisi aşamaları;

Tüp bebek tedavisinin 1. şaması eğitimden geçmektedir. Tüp bebek tedavisine başlamadan anne ve baba adaylarının tüp bebek hakkında gerekli bilgileri almış olması gerekmektedir.

İkinci aşama olarak tüp bebek tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olan kadının yumurtalıklarının kontrol altına alınmasıdır. Kadın yumurtalıkları çok sayıda yumurta üretirse gebeliğin gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle kadın yumurtalıkları sağlıklı hale getirildiğinde laboratuar işlemine geçilmektedir.

Yapılan bu işlemlerden sonra laboratuar ortamında gebe adayından alınan yumurta ile erkekten alınmış olan sperm ile laboratuar da döllenme işlemi gerçekleştirilir daha sonra dölleşen döller embriyo olur ve kadın rahmine oluşan embriyo yerleştirilir. Böylece gebelik süreci başlamaktadır.

 

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Hesaplama


Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının Tüp Bebek tedavisinde gebelik haftası hesaplama konusunda merak ettiği soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Gebelik haftası hesaplama da normal bebek sahibi ile Tüp Bebek sahibi olan anne adaylarının aslında haftalık hesaplama konusunda bir fark bulunmaktadır.

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Hesaplama nasıl yapılır?

Tüp Bebek tedavisi olacak anne adaylarının öncelikle son derece iyi bir hazırlık dönemi geçirmesi gerekmektedir. Burada anne adaylarının özel olarak hazırlanan programlara harfiyen uygulaması bebek sahibi olma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Anne adaylarının yumurtalıklarının uyarılma aşamasının başarılı geçmesinden sonra hamile kalan anne adaylarının gebelik haftası hesaplaması yapması son derece kolaydır.

Burada anne adaylarının 9 ay 10 gün olarak hesaplanan süreye yumurtlama süresine de dahil etmeleri gerekmektedir. Özellikle 14 günlük yumurtlama süresinin de yani 2 haftalık süreyi Tüp bebek tedavisi yönteminde hesaplama işlemine katarak burada gebelik haftasında doğru hesaplama yöntemini seçmiş olursunuz. Tüp Bebek tedavisi süresince anne rahmine yerleşen tüp bebek tedavisinden sonra yumurtalıklarda yer alan embriyo tarihinden sonra hesaplama yöntemini yapmak sizlere doğru hesaplama yöntemini verecektir. Tüp Bebek tedavisinde de normal hamilelik dönemi gibi anne adaylarının 14 günlük süreyi hesaplayarak gebelik haftası hesaplamaları doğru bir hesaplama yöntemi olacaktır. İşte merak ettiğiniz Tüp Bebekte Gebelik Haftası Hesaplama hakkında sizlerin bilmesi gerekenler.

Tüb Bebekte Gebelik Testi


Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen anne adayları için merak edilen konuların başında tüp bebek tedavisi sonrası ne zaman gebelik testi yaptırılmalı sorusu gelmektedir. Tüp bebek gebelik testi ne zaman yapılmalı, bu yazımızda sizleri bu konu hakkında bilgilendireceğiz.

Bilindiği üzere tüp bebek yöntemi kısaca tanımıyla kadın veya erkekten kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle doğal yöntemlerle hamile kalamayan çiftlerin başvurduğu yöntemdir. Laboratuar ortamında kadın yumurtalık hücreleri  ve erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuar ortamında döllenmesi ve ardından oluşan embriyonun kadın rahmine yerleştirilmesi süreci ile başlar.  Peki,  rahme yerleşen embriyo sonrası anne adayı hamile kaldığını nasıl anlar? İşte yanıtı…

  Tüp bebek gebelik testi ne zaman yapılmalıdır;

Tüp bebek tedavisi anne ve baba olmak isteyen çiftler için heyecanlı geçen bir süreç olarak bilinmektedir. Sorunsuz bir şekilde anne rahmine yerleştirilen embriyonun tutup tutmayacağı merakla beklenmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin merakla beklediği tüp bebek tedavisi ardından anne rahmine transfer edilen embriyo ardından 12. gün anne adayı gebelik testi yapmaktadır. 12. gün öncesinden pek sonuç alınamayacağı için tüp bebek yöntemiyle hamile kalmak isteyen anne adayı 12. gününde gebelik testini uygulayabilir.  Tüp bebek yöntemi sonrası gebelik testi yaptıran bayanlar testi evde idrar yöntemi ile değil mutlaka hastane de kanda gebelik testi ile yaptırması tavsiye edilmektedir.

Yumurtlama Testi Nedir?Hamile kalmak isteye bayanları oldukça ilgilendiren bir dönem olan yumurtlama dönemi nasıl test edilir bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Yumurtlama nedir;

Yumurtlama tıp dilindeki adıyla ovulasyon yumurtalıkta büyüyen yumurta kesesinin çatlaması sonucu serbest kalma olayıdır.

Yumurtlama testi nedir;

Luteinizan Hormon değerlerinin arışını tespit etmek için yapılan yumurtlama testi gebe kalkma isteyen kadınlar için olukça önemli olmaktadır. Bilindiği üzere hamile kalmak isteyenler doğru zamanlarda ilişkiye girmesi çok önemlidir. Bu nedenle yumurtlama dönemi hesaplanarak ilişkiye girilmesi hamilelik şansını büyük ölçüde artırmaktadır. Adet sonrası 14 gün sonra gerçekleşen yumurtlama dönemini doğrulamak için yumurtlama testleri işinizi oldukça garantilemektedir.

Yumurtlama testi nasıl yapılır;

Yumurtlama testi, hamilelik testi ile hemen hemen aynıdır. İdrar yoluyla test edilen yumurtlama testi eğer 5 dakika içinde belirginleşirse hamile olma şansınız oldukça yüksek demektir. Oldukça basit bir test olan yumurtlama döneminde ilişkiye girmeniz doğrultusunda  % 60 oranında hamile kalma şansına sahipsiniz demektir.

Yumurtlama testi pozitif çıkarsa cinsel ilişkiye ne zaman girilmeli?

Yumurtlama testi pozitif çıkarsa çiftler 36 saat geçmeden cinsel ilişkiye girmelidir. Bu sayede gebe kalma şansınız oldukça yüksek olacaktır.

Gebe olmayı planlayan çiftler için oldukça önemli bir dönem olan yumurtlama, yumurtlama testi sayesinde öğrenilir bu sayede kolaylıkla gebe kalınabilinir.

yumurtlama hesapla, yumurtlama hesaplama, ovulasyon hesaplama,, yumurtlama günü hesaplama, yumurtlama dönemi, yumurtlama dönemi hesaplama, yumurtlama gunu hesaplama, ovulasyon hesapla,
Yumurtlama hesaplama, yumurtlama hesabı, yumurtlama donemi,
yumurtlama takvimi, yumurtlama tarihi, yumurtlama tarihi hesaplama, yumurtlama hesap, yumurtlama dönemi hesapla, yumurtlama donemi hesaplama, takvim yöntemi yumurtlama günü hesaplama,

Adet Gecikmesi Neden Olur?Bayanlarda zaman zaman görülebilen farklı nedenlerden dolayı oluşan adet gecikmesinin sebepleri nelerdir, ne zaman ciddiye alınmalı ve nasıl tedavi edilmelidir? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Adet gecikmesi nedir?

Sağlıklı olan kadınlarda her ay düzenli olarak görülen halk dilinde aybaşı olarak bilinen adet görme olayı beklenen tarihte olmaması durumunda adet gecikmesi ortaya çıkar.

Adet gecikmesi nelere bağlıdır?

Adet gecikmesi yaşayan evli bayanların aklına ilk olarak gebelik gelmektedir fakat gebe olma olasılığı olmayan bayanlar bazı faktörler nedeniyle de adet döneminde aksaklıklarla karşılaşabilir. Adet gecikmesine neden olan faktörlerin başında sıklıkla;

  • Hormonal bozukluklar
  • Stres ve sıkıntı
  • Dengesiz beslenme
  • Vücutta bulunan tümörler ve rahim de bulunan kistler adet gecikmesinde akla gelen ilk nedenler olmaktadır.

 Adet gecikmesi ne zaman ciddiye alınmalıdır?

Adet gecikmesi yılda bir iki kere sağlıklı bir bayanda görülebilen bir olay olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bazı çevresel ve psikolojik sebeplerde adet gecikmesinin tetikleyecek konulardandır. Yılda bir veya iki kere görülebilen adet gecikmesi dışında eğer 2 veya 3 ay üst üste adet gecikmesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir.  Uzmana görünmeniz gereken bir konu olan adet gecikmesi tedavi edilmediği takdirde ilerde büyük hastalıklara yakalanmanıza neden olmaktadır

Bel-Kalça Oranı Hesapla
Eğer hesaplama aracı kalça oranı bel girmeyi bel / kalça oranı öğrenebilir, kendi bel boyutu normal değerlerin üzerinde olması durumunda, kolayca vücut tipini (Elma tipi, Armut tipi) öğrenebilir belirleyebilir. Bel bölgesi yağlama işleminde etkili olabilir, hormonal ve genetik faktörlerle birlikte, kalça ve bu fiziksel aktivite ve beslenme ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir risk teşkil unutmayın. Bel bölgelerindeki yağdan kurtulmak ve ideal bel ölçüsü değerini elde etmek için diyetisyen kontrolü altında sağlıklı bir diyet programı uygulamanız ve aktivite düzeyinizi artırmanız gerekir. Özellikle kilo verme sürecinde, bel ve kalçalarınızı haftalık veya 2 haftalık aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Bel Kalça Hesaplama Nasıl Yapılır?

Basit bir mantıkla, bu araç kalça ölçümünü bel ölçüsüne böler ve sonuç değerini sizin için yorumlar. Prosedür matematiksel olarak basit olmasına rağmen, genellikle sağlık durumunun dolaylı bir göstergesi olduğu için kullanılır. İsterseniz, hesaplama aracını kullanmadan, bel kalça oranını aşağıdaki formülle kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Bel-kalça oranını hesaplamak için formül: bel ölçümü (cm) / kalça çevresi (cm).

Belin Kalça Çevresinin Ölçülmesi

Ölçümlerinizi esnemeyen basit bir mezura yardımıyla evde kendiniz yapabilirsiniz. Hata payını en aza indirmek ve en doğru sonuçları elde etmek için çıplak vücutla ölçümler yapmalısınız. Aksi halde 2 ila 3 santimetre arasında bir fark vardır. Aynı bel ve kalça yöntemiyle kadınları ve erkekleri de alabilirsiniz. Yorumların değerlendirilmesinde santimetre (cm) gibi ölçümlerin alınması önemlidir.

Belin İdeal Ölçüsü Nedir (Bel Çevresi)?

Yapılan incelemeler sonucunda belin ideal boyutunun kadınlar için 94 cm’den, erkekler için 80 cm’den daha az olması gerektiği kabul edildi. Kadınlarda 88 cm ve erkeklerde 102 cm, bel kalınlığının birçok kronik hastalık için risk oluşturması yüksek riskli olabilir.

Bebek Doğum Tarihi Hesapla

Doğumlar hangi haftalarda olur?
Doğum tarihi yaklaşık gebeliğin 40 haftalık olduğu zamana göre hesaplanır ancak doğumların bir çoğu 40. haftadan önce gerçekleşir. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37- 40 hafta arasıdır. Erken doğum tehtidi oluşursa daha önceki haftalarda doğum gerçekleşebilir. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41-42 haftaları bulabilir.

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama