Yaşa Göre Nabız Hesaplama

Maksimum kalp atış hızınızı bilmek, en üst düzey etkinlik ve keyif için daha doğru seviyeleri tanımanıza yardımcıdır. Dinlenme esnasında kalp hızınızı bilmekle birlikte, kişiselleştirilmiş kalp atış hızı bölgesi setlerinize mükemmel bir bakış açısı sağlar. Zamanla ve antrenmanla gelişim göstererek, fitness seviyeniz ve sağlığınızla ilgili kritik geri bildirim sağlar.

Nabzınız kalp atış hızınızdır veya kalbinizin bir dakika içerisinde attığı sayıdır. Nabız oranları kişiden kişiye değişir. Hareket halindeyken nabzınız daha hızlıdır ve egzersiz yaparken de artar (egzersiz yaparken vücudunuzda daha fazla oksijen ihtiyacı duyulur). Nabzınızı nasıl ölçeceğinizi bilmek egzersiz programınızı değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Nabzınızı Nasıl Alırsınız?
Endeksinizin uçlarını, ikinci ve üçüncü parmaklarınızı diğer elinizin avuç tarafındaki başparmağın altına yerleştirin veya ikinci parmağınızın uçlarını alt boynunuzda nefes borunuzun her iki tarafına yerleştirin.

Parmaklarınızın altında kan basıncını hissedene kadar parmaklarınızla hafifçe bastırın. Atışı hissedene kadar parmaklarınızı hafifçe yukarı veya aşağı doğru hareket ettirmeniz gerekebilir.

İkinci elinizle bir saat kullanın ya da ikinci elinizle bir saate bakın.

10 saniye boyunca hissettiğiniz vuruşları sayın. Kalp atış hızınızı dakika başına almak için bu sayıyı altıyla çarpın.

Normal Nabız Nedir?
Dinlenme Sırasında Normal Nabız Oranları:

Çocuklar (6 – 15 yaş arası) Dakikada 70 – 100 vuruş

Yetişkinler (18 yaş ve üzeri) Dakikada 60 – 100 vuruş

Kalp Hızı Hesaplama
Dinlenme kalp atış hızınız için, bir şey yapmadan önce, sabah uyandığınız anda nabzınızı 60 saniye boyunca sayın. Nabzınızı belirlemek için kullanılan algoritma, en iyi tahmindir ve gerçek nabız değerinizin garantisi değildir. Gerçek nabzınızı belirlemek için bir Stres Testi gerçekleştirmeyi düşünmelisiniz. Nabzınızı boynunuzda (karotis arter) veya bilekte (radiyal arter) hissederek alabilirsiniz.

Boynunuzdan nabız atmak: Orta parmaklarınızı, çenenizin boynunun hemen altında bulunan karotid artere yerleştirin. Aynı anda hem karotis arter palslarını hissetmeyin, çünkü bu kalpte ciddi bir yavaşlamaya neden olabilir.

Bileğinizden nabız atmak: Orta parmaklarınızı, bileğinizin lateral tarafında (başparmağınızın yanında) bulunan radial artere yerleştirin.

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama