Vücut Kan Hacmi Hesaplama
Doktorunuz, kullanacağınızdan daha fazla kan bağışı yapmamak, ameliyat sırasında ihtiyacınız olan anestezi miktarını belirlemek gibi çeşitli nedenlerle kan hacminizi hesaplamak zorunda kalabilir. Kan hacminizi hesaplamanın birkaç farklı yolu vardır ve bunlar biraz farklı yanıtlar verebilirler, fakat bu değerler de çok farklı olmamalıdır.

Kan, birçok yapıdan oluşan bir sıvıdır, ancak çoğu vücuttaki besin maddelerinin ve diğer maddelerin korunması ve taşınmasında kullanılır. Bu önemli görevler nedeniyle, vücudumuzdaki kan miktarındaki azalma tüm vücudu etkiler. Organların işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmelerine neden olabilir. Bir insan vücudundaki kanın yarısını kaybederse ölür.

Vücuttaki kan miktarı bir kan testi ile anlaşılabilir. Buradaki hesaplamada verilen miktar global bir değerdir. Kan durumunuzu doğrulamak için bir doktor tarafından kan testleri yapılmalı ve değerlendirilmelidir.

Kan Hacmi Nasıl Hesaplanır?
Kan hacminin hesaplanması, gıdaya bakma ve bir doktora başvurma fikridir. Hesaplama için kişiye boyu sorulur. Boy, aynı zamanda mevcut ağırlık ve cinsiyet önemli bir faktördür. Bu üç veri ile hesaplama yapmak mümkündür. Litre bazında ortalama kan hacmi verilir. Bu nedenle, ortalama bir kan değeri hesaplanır. Bununla birlikte, en doğru değer, doktor tarafından yapılan testlerledir.

Vücudun Kan Hacmi Ne Olmalı?
Sağlıklı bireylerde vücudun kan hacmini hesaplarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli değer, hemoglobin (HGB) adı verilen solunum organları ve dokuları arasında oksijen ve karbon dioksit taşıyan bir proteindir. Hemoglobin, kız ve erkek çocuklarda 10-14 g / dll olmalı ve 6 aylık bebeklerde bu değer 9-13.50 g / dll olmalıdır.

Yaş arttıkça, örneğin 15 yaşından büyük erkeklerde 13-17 g / dll oranlarında bir artış gözlenir, ve 12-17 g / dll’lik oran da kadınlarda olmalıdır.

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama
<script>

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut kitle indeksi, vücut yağının bir ölçüsüdür ve vücudunuzun, kilonuzun sağlıklı olup olmadığını belirlemek için sağlık endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Vücut kitle indeksi, yetişkin erkekler ve kadınlar için geçerlidir ve vücut ağırlığının boy ile ilişkili olarak hesaplanmasıdır. Bu makale vücut kitle indeksi formülünü inceler ve vücut kitle indeksinizi matematik kullanarak elle nasıl hesaplayacağınızı gösterir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?
Vücut kitle indeksi, kilonuzu boyunuzla karşılaştırarak belli sonuçlara ermektedir ve kilonuzu (kilogram cinsinden) boyunuza (metre kare olarak) bölerek hesaplamanız gerekir. Size “zayıf”, “sağlıklı” bir kilo, “aşırı kilolu” veya boyunuz için “obez” olup olmadığına dair bir fikir verir. Vücut kitle indeksi, risk faktörlerinizi anlamak için de önemlidir.

Vücut Kitle İndeksi Formülü
Vücut kitle indeksi formülü, 1830’larda Belçikalı matematikçi Adolphe Quetelet tarafından tasarlandı. Vücut kitle indeksi, evrensel olarak kg / m2 olarak ifade edilir. Emperyal birimler kullanılırsa (pound ve inç) o zaman ek bir dönüşüm faktörü uygulanır.

Aşağıda listelediğimiz ilk formül, kilogram ve metreler kullanarak metrik formüldür. İkincisi, kilo ve boy birimlerini kullanan İngiliz emperyal formülüdür.

Vücut Kitle İndeksi (Metrik Birimleri) Nasıl Hesaplanır?
Hesaplamayı yapmak için basit adımlar:

Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi sonucunda vücut kitle indeksiniz ortaya çıkacaktır.

Vücut Kitle İndeksi Anlamları
Zayıf = <18.5

Normal ağırlık = 18.5-24.9

Aşırı kilolu = 25–29.9

Obezite = 30 veya daha büyük olan vücut kitle indeksi

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama