3. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 3. Haftası

Hamileliğin 3. haftası çoğu anne adayının hamileliğini fark ettiği haftadır. Bazı anne adayları hamileliğini anlamamış olsa da genellikle hamilelikte 3. hafta anne adayında 2 haftadır süregelen belirtilerin hala devam ettiği hafta olduğundan gebelikten şüphelenme sebebidir. Hamileliğini yeni öğrenmiş ya da farkına varmış kadınlar çok heyecanlanıp telaşa kapılabilirler. Güzel ve tatlı telaşlara hoş geldiniz. Hamileliğinizin birinci ayının yarısını geçtiniz bile. 3 trimesterdan oluşan hamileliğinizin 1. Trimesterındasınız ve hamileliği ortalama 40 hafta olarak düşündüğümüzde bu haftadan sonra 37 haftanız kalmaktadır.

Hamileliğin 3. Haftasında Bebek

Hamileliğin 3. haftası karnınızda siz fark etmeseniz bile birçok şey meydana geldiği haftalardandır. İçinizde hızla büyüyen bir hücre topu bulunuyor ve biz buna hala bebek demiyoruz. Karnınızda büyümeye devam eden ve ileride nur topu gibi bir bebek haline gelecek olan bu hücre topuna blastosist diyoruz. Henüz 0,1 mm boyutunda ve 0,01 gr ağırlığındadır.

Hamileliğin 3. Haftasında Anne Duygu Durumu

3. hafta hamilelik gebeliğin anlaşıldığı hafta olduğundan, hamile olduğunuzu yeni anlamış olabilirsiniz ya da evde yaptığınız test sonucunuz pozitif çıkmışsa muhtemelen hem mutlu hem heyecanlı hem de kaygılı olabilirsiniz. Anne adayı için yeni bir dönemde olduğunun ve bebeğinin sağlığının sorumluluğu ya yeterli olamazsam korkusu ortaya çıkabilir. Böyle duygu değişimleri yaşamanız çok normaldir. Çok mutluyken birden hüzünlenip ağlamaya başlayabilirsiniz, bu durumlar tamamen hormonların ve sizin yeni döneme adaptasyon sürecinizle alakalıdır.

Hamileliğin 3. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

Hamileliğin 3. haftası henüz fiziksel değişimlere uğramanız için erkendir. Vücudunuzda dışarıdan bakıldığında anlaşılabilecek bir değişiklik olmamaktadır. Ancak siz karnınızdaki gaz şişkinliklerinden vücudunuzun su tutmasına bağlı olarak ödemlerin oluşması sizin fark edebileceğiniz düzeye gelmiştir. Tabi bir uyku hali yorgunluk ve halsizlikte bu haftada devam etmektedir.

Bkz: Postpill One Nedir? Postpill One Ertesi Gün Hapı Kullanımı, Fiyatı Yan Etkileri

3. Hafta Hamilelikte Annenin Yemesi Gerekenler

Hamileliğin 3. haftası vitaminlerin alımı açısından önemlidir. Eğer önceden başlamadıysanız folik asit kullanımına başlamanız gerekmektedir. Folik asit kullanımı gebelik oluşmadan başlanması gereken temel takviyelerdendir. Taze ve mevsimine uygun sebze meyvelerle beslenmek normal dönemlerde de çok önemliyken hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Sık öğünlerle az yemek hem bebeğin hem sizin sağlığınız için faydalı olacaktır.  En önemli konulardan bir tanesi de su tüketimidir. Bol bol su tüketmek bebeğiniz ve sizin için gereklidir.

3. Hafta Hamilelikte Annenin Yememesi Gerekenler

3. hafta hamilelik bebeğinizin hala çok küçük olduğundan ve düşük riski olabileceğinden kan sulandırıcı, rahim kaslarını hareketlendiren gıdalardan uzak durulması gerekir. İşlenmiş gıdalar, az pişmiş et ve sakatatlar, paketli gıdalar hamilelik boyunca mesafeli durmanız gereken ve tükettiğiniz de de bebeğin gelişimi için risk oluşturabilecek gıdalardır. Vücutta fazla su tutulmasına sebebiyet vereceğinden aşırı tuzlu, turşu ve hamur işi gibi gıdalar da tercih edilmemelidir.

Bkz: Doğum Kontrol Hapı İsimleri ve Doğum Kontrol Hapı Markaları

3. Hafta Hamilelikte Annenin Yapması Gereken Egzersizler

Hamileliğin 3. haftası hala düşük riski taşıyabileceğinizden ağır egzersizlerden kaçınmalı, yürüyüş gibi yorucu olmayan egzersizleri tercih etmelisiniz. Ağır eşyalar taşınmamalı, yükseklere uzanılmamalı ve efor sarf edeceğiniz işler yapmamalısınız. Doktorunuz yatmanızı önerebilir. Eğer doktorunuz tehlikeli görüyorsa hareketlerinizi kısıtlamanızı tavsiye ediyorsa mutlaka tavsiyelerini dinlemelisiniz.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bilgi: İçeriği video izleyerek okuyabilirsiniz.

YouTube video

3. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

3. hafta hamilelik Beta HCG değerinin hızla artışa geçtiği haftadır. Bu haftada evde yapılan gebelik testleri büyük olasılıkla pozitif çıkmaktadır. Evde yapılan testiniz negatif çıksa bile telaşa kapılmayın Beta HCG hormonunuz yeterince yükselmemiş olabilir. Kan ve idrar testlerinden de gebe olduğunuzu anlamanız mümkündür.

5/5 - (76 votes)
“3. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 3. Haftası” üzerine 2 yorum
  1. Hamileliğin 3. haftası ile önemli haftalardan birine hoş geldiniz. Büyük olasılıkla minik mucizeniz bu hafta içinde ilk oluşumunu gerçekleştirecek ve hızla büyümeye başlayacak. Bu hafta döllenme gerçekleşmiş olursa hamilelik serüveniniz fiili olarak başlamış olacaktır. Yumurta ve spermin birleşmesi ve olgunlaşması söz konusu olmasıysa da kendinizi hiç üzmeyin …

    Cevapla
Yorum yapın