4. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 4. Haftası

Hamileliğin 4. haftası gebeliğin birinci ayını bitirmeye son hafta kalmıştır. Bu haftayı tamamladığınızda bebeğinizi kucağınıza almanıza ortalama 36 hafta kalmış bulunmakta. Bu hafta artık gebeliğiniz kesinleşmiş olmaktadır. 3 trimesterlik hamilelik döneminin birinci trimestırının 1. Ayının sonuna vardınız bile. Hamileliğinizi üçüncü haftada anlamadıysanız bu hafta mutlaka testlerinizin pozitif çıkması beklenir.

Bkz: Gynelle Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yorumları

Hamileliğin 4. Haftasında Bebek

4. hafta hamilelik karnınızdaki bebeğin embriyo sürecine girdiği haftadır. 10. Haftaya kadar embriyo gelişimi devam eder ve bebeğinizin tüm organlarının oluşmaya başladığı haftadır. Artık beslenmeniz kan yoluyla bebeğinize de aktarılmaya başlamıştır. Bu haftadan itibaren bebeğinizin oluşumunun başlayacağı hafta olduğundan çok önemlidir. Hamileliğin 4. haftası ikinci gününde artık bebeğiniz dolu dolu bir aylık olmaktadır. Embriyo boyu 0,1 mm ve ağırlığı 0,1 gramdır.

Hamileliğin 4. Haftasında Anne Duygu Durumu

Hamileliğin 4. haftası anne adayları için birçok duyguyu bir arada yaşadığı haftalardandır. Bu duygu durum değişimlerinin çok üzerinde durmayıp içinizden geldiği gibi davranmanız sizi daha az yoracaktır. Unutmayın size ya da karakterinize bağlı değildir bu davranışlar. Gebelik psikolojisi ve en önemlisi de hormonlar ruhsal durumunuzu alt üst etmektedir. Hepsi geçecek sadece bunu bilerek rahatlığını yaşayın.

Bkz: Cybelle Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Hamileliğin 4. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

4. hafta hamilelik annede bir değişiklik yaşatmaz. Henüz embriyo 0,1 mm iken nasıl karnınız şişsin ki. Biliyoruz heyecanla karnınızın büyüdüğünü görmek istiyorsunuz ama henüz değil daha zamanı var. Karnınız şiş görünüyorsa muhtemelen gebeliğe bağlı gaz oluşumundandır. Karnınız büyümeye başladığında zaten hızlıca büyüyecektir. Göğüslerinizde belirgin büyüme hissedebilirsiniz. Kasık ve karın ağrıları da çok şiddetli olmadıkça korkmanız gereken durumlar değildir. Bu haftada kasık ağrıları yaşanması normaldir. Hatta bazı hamile anne adaylarında yerleşme kanaması bile görülebilmektedir.

4. Hafta Hamilelikte Annenin Yemesi Gerekenler

Hamilelikte 4. hafta embriyonun en çok folik asite ihtiyacı olduğu haftadır. Doktorunuz size folk asit alım miktarınızı arttırmanızı tavsiye edebilir. Bu haftadan itibaren yedikleriniz kan yoluyla embriyoya iletileceğinden yedikleriniz çok önemlidir. Bu hafta organlarının temelinin oluşmaya başladığı haftadır ve sizin aldığınız vitamin ve minerallere göre gelişimi sağlanacaktır. Bol bol taze meyve ve sebze tüketmenizi sık aralıklarla küçük menülerle beslenmenizi öneririz.

4. Hafta Hamilelikte Annenin Yememesi Gerekenler

4. hafta hamilelik embriyo oluşmaya başladığı ve organların şekillenmeye başladığı hafta olduğundan embriyonun gelişimini engelleyecek tüm gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Vücudunuza aldığınız her zararlı yiyecek kan yoluyla embriyo da iletilecek ve embriyonun gelişimi olumsuz etkilenecektir. Mide bulantısı yaşamanızda mümkündür bu haftada bu sebeple reflü tetikleyici yiyecekleri tüketmemelisiniz.

4. Hafta Hamilelikte Annenin Yapması Gereken Egzersizler

Hamilelikte 4. hafta egzersiz yapmaya başlamak için erken dönemdir. Yürüyüş ve merdiven çıkma gibi düşük tempolu egzersizler yapmak hem sizin hareketsiz kalmanızı engeller hem de yorulmamış olursunuz. Eğer düşük tehlikesi yaşıyorsunuz doktorunuz yürüyüşleri bile yasaklayabilir. Hamilelikte ilk üç ay egzersiz pek önerilmemektedir. Bebek hala gelişim aşamalarında olduğundan riske atmamak gerekmemektedir. Eğer hamilelik öncesinde de düzenli spor yapan biriyseniz hamilelikte de doktorunuz tempoyu azaltarak devam etmenizi tavsiye edebilir.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bilgi: İçeriği video izleyerek okuyabilirsiniz.

YouTube video

4. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

4. hafta hamilelik Beta HCG değerinin hızla artmaya devam ettiği haftalardandır. Hamileliğin 4. haftasında 5- 426 arasındadır. Evde gebelik testi yaptığınızda sonuç pozitif çıkacaktır. Eğer pozitif sonucu görürseniz doktorunuzdan kontrol için randevu almalısınız.

5/5 - (13 votes)
“4. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 4. Haftası” üzerine 2 yorum
  1. Hamileliğin dördüncü haftası, testler ve kusma, mide bulantısı gibi emareler ile hamileliğin müjdelendiği haftadır. Anne adayının hamilelik süreci boyunca temizlik açısından en çok dikkat etmesi gereken dönemlerden biri olan 4.haftada anne adayı yiyeceği tüm besin ve meyvelerin özenle yıkandığından emin olmalı …

    Cevapla
  2. 4 haftalık gebelik belirtileri nelerdir? 4 haftalık gebelik belirtilerini aşağıda görebilirsiniz: – Hamilelerin ilk anladığı belirti genelde adet gecikmesidir. – Göğüsler büyür ve hassaslaşır. – Meme uçlarının rengi koyulaşır. – Yoğun bir yorgunluk hissedilir. – Bulantılar yoğunlaşır.

    Cevapla
Yorum yapın