Adet Gecikmesi Neden Olur?

Bayanlarda zaman zaman görülebilen farklı nedenlerden dolayı oluşan adet gecikmesi neden olur sebepleri nelerdir, ne zaman ciddiye alınmalı ve nasıl tedavi edilmelidir? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Adet gecikmesi Neden olur? Nedir? 🩸

Sağlıklı olan kadınlarda her ay düzenli olarak görülen halk dilinde aybaşı olarak bilinen adet görme olayı beklenen tarihte olmaması durumunda adet gecikmesi ortaya çıkar.

Adet gecikmesi neden olur? Nelere bağlıdır? 🩸

Adet gecikmesi yaşayan evli bayanların aklına ilk olarak gebelik gelmektedir fakat gebe olma olasılığı olmayan bayanlar bazı faktörler nedeniyle de adet döneminde aksaklıklarla karşılaşabilir. Adet gecikmesi neden olur bunu tetikleyen faktörler nelerdir örnekler verelim;

  • Hormonal bozukluklar
  • Stres ve sıkıntı
  • Dengesiz beslenme
  • Vücutta bulunan tümörler ve rahim de bulunan kistler adet gecikmesinde akla gelen ilk nedenler olmaktadır.

 Adet gecikmesi Neden olur ? Ne zaman ciddiye alınmalıdır? 🩸

Adet gecikmesi yılda bir iki kere sağlıklı bir bayanda görülebilen bir olay olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bazı çevresel ve psikolojik sebeplerde adet gecikmesinin tetikleyecek konulardandır.

Yılda bir veya iki kere görülebilen adet gecikmesi dışında eğer 2 veya 3 ay üst üste adet gecikmesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir.  Uzmana görünmeniz gereken bir konu olan adet gecikmesi tedavi edilmediği takdirde ilerde büyük hastalıklara yakalanmanıza neden olmaktadır.

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Sürer? 🩸

Menopoz ya da ilk adet gecikmesinin olduğu dönemlerin haricinde 7 günden fazla olan gecikmeler normal kabul edilmez.

Gebelik Yoksa Neden Adet Gecikmesi Olur? 🩸

Stres, kullandığınız ilaçlar, rahim ve yumurtalık sorunları, hormonal rahatsızlıklar gibi sebepler adetinizin gecikmesine neden olur.

Adet Gecikmesinde Ne Gibi Belirtiler Olur? 🩸

Eğer 45 günden fazla adet gecikmesi yaşandıysa sebebi araştırılmalıdır. Genel olarak adet gecikmesin: alt karın ağrısı, bel ağrısı, şişkinlik, baş ağrısı gibi semptomlar gözlemlenir.

4 Gün Adet Gecikmesi Normal Mi? 🩸

4 Gündür adet olmadıysanız adet gecikmesi olarak kabul edilir. Yılda 2 kez 4 günü geçmediği takdirde bu durum normaldir.

Adet Gecikmesi 10 Günü Geçerse Ne Olur? 🩸

Eğer gebelik beklentisi yoksa; hormonal, fiziksel ve ruhsal anlamda bir çok sorunun ortaya çıktığının habercisidir. Doktora başvurmak için geç kalmayın. Adet gecikmesi neden olur sorusunuzun cevabını doktordan daha iyi öğrenebilirsiniz.

2 Hafta Adet Gecikmesi Normal Mi? 🩸

Normal adet dönemi her kadında 28 (- +) 7 gün sürer. Eğer 7 günü aşan bir gecikme söz konusuysa sebebi araştırılmalıdır.

5/5 - (91 votes)
“Adet Gecikmesi Neden Olur?” üzerine 2 yorum
  1. Adet Gecikmesi. Âdet gecikmesi, bir çok kadının çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşamının bir döneminde yaşadığı bir sorundur. Âdet döngüsü çoğu kadın için 28 gündür. Bununla beraber, bu döngünün daha kısa veya uzun olduğu dönemler de olabilir. Bazı hanımlarda döngü 21 gün ila 40 gün içinde görülebilir.

    Cevapla
  2. Adet gecikmesi, kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Her ay düzenli olarak gelen adet, vücudun hormon seviyelerindeki değişikliklere bağlı olarak birkaç gün gecikebilir. Ancak, 3 aydan fazla süren gecikmeler, daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Gecikmelerin nedenleri arasında; stres, aşırı kilo alımı veya verimi, sigara ve alkol kullanımı, ciddi hastalıklar, geçirdiğiniz ameliyatlar, ilaç kullanımı, aşırı yorgunluk gibi etkenler sayılabilir. Bu nedenle, adet gecikmesinin sürekli olması halinde mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmelisiniz.

    Cevapla
Yorum yapın