Adet Geciktirici Hap Fiyatı, İsimleri ve Kullanımı 2022

Dönem dönem neredeyse her kadının ihtiyacı olan adet geciktirici hap fiyatı, isimleri ve kullanımı hakkında detayları sizler için derledik. Kadınlarda ergenlik döneminden menopoza geçen süreç içerisinde her ay düzenli olarak gerçekleşen vajinal kanamalar halk arasında adet olarak adlandırılmaktadır.

Aylık periyot süresi 21 ile 35 gün arasında değişiklik gösterebilir. Adet dönemi denilen süre ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Neredeyse her kadın aylık adet döneminin takibini yapmaktadır. Bazı durumlarda ise özel sebeplerden dolayı bu sürecin ertelenmesi istenebilir.

Adet Geciktirici Hap İsimleri

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar adet geciktirme işlemini doğum kontrol haplarının olması gerekenden uzun kullanıldığında da meydana geleceğini düşünse de ne yazık ki bu durum pek sağlıklı değildir. Her ilacın kendine has etkisi olduğu kullanım amacına göre alınmalıdır. Halk arasında en yaygın adet geciktirici hap:  Primolut-N 5 Mg 30 Tablet adıyla bilinir.

Bkz: Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Primolut-N 5 Mg 30 Tablet Adet Geciktiren Fiyatı ve Kullanımı

Primolut-N 5 Mg adet geciktirici hapPin

Adet kanamalarının bir takım özel nedenlerden dolayı zamanında gelmesini istemiyorsanız öncelikle Kadın Doğum Uzmanı ile görüşerek bir adet geciktirici ilaç reçete ettirebilirsiniz. Günümüzde adet geciktirici ilaçlar reçetesiz olarak da eczanelerden temin edilmektedir. Fakat her ilaçta olduğu gibi Primolut-N ilacının da yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine alınması önerilmektedir. İçeriğinde her bir tablet için 5 Mg noretisteron bulunan Primolut-N tabletler kadınların rahim iç tabakasındaki [1] doku üzerine etki ederek kanamayı önlemektedir.

Adet Geciktirici Hap Fiyatı ve Kullanımı

Daha önce hiç kullanmadıysanız adet geciktirici hapların isimleri ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olmamanız gayet normaldir. Bu tür adet geciktirici ilaçlar 10 günden fazla kullanılmamalıdır. Adet döneminiz başlamadan en geç 4 gün öncesinde kullanılması etki göstermesini sağlamaktadır. Hapı bıraktığınız andan itibaren 2-3 gün içerisinde kanama görülmesi beklenmektedir. Primolut-N ilacı yalnızca eczanelerde satılmaktadır ve 2022 güncel satış fiyatı 38 TL civarındadır.

Bkz: Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Adet Geciktirici Hap Yan Etkileri

Primolut-N 5 Mg 30 Tablet : Adet geciktirici ilaçlar kalıcı olarak hormonal dengesizlikler meydana getirmemektedir. Herhangi bir şekilde doğurganlığa zarar verecek bir etkisi bulunmamaktadır. Kilo alımı gibi yan etkileri görünmektedir. Kısa süreli kullanılan bir ilaç olduğu için kullanım süresi içerisinde görülen bir takım yan etkileri mevcuttur. En sık bilinen ve rastlanan adet geciktiri hap yan etkileri ise karın ağrısı, şişkinlik, baş ağırısı, kabızlık ve sinirli olma halidir. Ayrıca adet gününü ertelediği için adet düzeniniz regl başlangıcına göre yeniden düzene girebilir. Nadir görülen ve görülmesi durumunda ciddi sorunlar oluşturacak yan etkileri ise;

 • Göz ve görme sorunları
 • Şiddetli kasık ağrısı
 • Bulantı
 • Sinir sisteminde oluşan rahatsızlık
 • Göğüste şişme ya da ağrı
 • Cilt bozuklukları
 • Solunum rahatsızlıkları
 • Aşırı kilo kaybı ya da kilo alımı
 • Migren

şeklindedir. Bu listede yer alan herhangi bir yan etkiye maruz kaldığınız anda ilacı kullanmayı kesmeli ve acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Bkz: Doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar?

Adet Geciktirici Hap Fiyatı, İsimleri ve Kullanımı

Primolut ilacı kullanırken adet görülmesi olası bir durumdur. Kullanım önerisine uymaz ya da belirtildiği şekilde kullanmaz iseniz etkisini yitirebilir ve kanama gerçekleşebilir. Yukarıda belirtilen tüm yan etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir bu nedenle hepsine maruz kalma ihtimaliniz söz konusu değildir.

İlacı eczaneden temin ettikten sonra prospektüsünü okumanızı veya eczanız ya da doktorunuzdan tavsiye alarak kullanmanızı öneriririz. Adet gecikmesi için kullanılan bu tür ilaçları çok sık kullanmamanız adet döngünüzün düzgün ilerlemesi açısından önemlidir. Primolut bir doğum kontrol hapı değildir ve cinsel ilişki sırasında yumurtlamayı önleme gibi etkisi bulunmamaktadır.

Adet Geciktirici Hap Reçetesiz Alınır Mı?

Evet. Adet geciktirici hapların bir çoğunu eczaneden reçetesiz olarak alabilirsiniz.

Adet Geciktirici Hap Nerede Satılır?

Adet geciktirici haplar eczanelerde satılmaktadır.

Adet Geciktirici Hap Ne Zaman Kullanılır?

Adet geciktirici hap kullanımı; adet döngünüzden 4 gün öncesinde kullanılmalıdır. Kullanımı bıraktıktan 2-3 sonra ise kanama görülmesi normaldir.

Adet Geciktirici Hap Fiyatı

2022 yılında belirlenen fiyata göre adet geciktiren hapın fiyatı 38 ₺’dir.

Adet Geciktirici Hap İsimleri

Adet Geciktirici ilaç/hap Primolut-N 5 Mg 30 Tablet olarak bilinmektedir.

5/5 - (4 votes)
“Adet Geciktirici Hap Fiyatı, İsimleri ve Kullanımı 2022” üzerine bir yorum
 1. Adet geciktirici hap fiyatı 2022 yılında zamlanmış ürünler arasında yer alıyor. İlaçlardaki fiyat artışları ile birlikte adet geciktirici hap fiyatı da zamlanmış ürünlerin arasındadır. Kadınların bazı durumlarda ihtiyaç duyduğu adet geciktirici haplar, doktor tavsiyesi ile birlikte kullanılır. İnternet sitemiz ilaç tavsiyesi vermemektedir.

  Cevapla
Yorum yapın