Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama

Bebekler için anne sütü ihtiyacı hesaplamasını doğru yapmak gerekmektedir. Belli bir aydan sonrasında zamanla azalan anne sütünün ihtiyacı, doğru hesaplama yapıldığı takdirde yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilir. Önerilen durum ise ortalama 2 yıl boyunca anne sütü ile bebeğinizi beslemek olacaktır. Hesaplama tablosuna görselin hemen altından ulaşabilirsiniz.

Anne Sütünün Faydaları

Bebekler için vazgeçilmez bir besin kaynağı olan anne sütünün faydaları, fiziksel ve zihinsel gelişim için çok yararlıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha önce gelişimlerini tamamladıkları ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu görülmüştür. Anne sütü emmeyen bebekler daha çabuk hasta olurlar ve fiziksel gelişimi anne sütü alanlara göre daha zayıf olabilir.

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca emzirilmesi önerilir. Anne sütü ilk 6 ayda yeterliyse bebeğe ek yiyecek vermeniz önerilmez. Anne sütü bebeğin su ve besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar.

Bebeğiniz İçin Anne Sütü İhtiyacı Hesaplaması 🥛

Anneler, bebekler için ihtiyaç duyulan anne sütünü arttırmak için günlük su alımını arttırmalıdır. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık 500 ml anne sütüne ihtiyacı vardır. Bebeklerin anne sütü günlük ihtiyaçları, ağırlıklarıyla orantılıdır.

Anne sütünün ihtiyacı olanlar başlıklı bu yazımızda sizlere haftalara ve aylara göre süt ihtiyacını belirteceğiz. Günlük anne sütüne ihtiyacı bir bebeğin gelişimi için önemlidir. Dengeli ve yeterli besin içinde şarttır. [1]

Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama

Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama

Bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre aşağıda ne kadar anne sütüne ihtiyaç duyduğunu öğrenebilirsiniz. Bu durumda anne sütü ihtiyacı hesaplaması yapmadan sonuca ulaşabilirsiniz.

1 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar?🍼

Anne sütü ihtiyacı hesaplama tablosundan da hesaplamayı yapabilirsiniz. Yeni doğmuş bir bebek çoğu gün uyur. Bu süreçte 20 ila 55 ml arasında anne sütüne ihtiyaç duyar. İlk ayın sonunda bu miktar yaklaşık 90 ml’ye çıkacak.

2 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Bebeğin 2. ayında, anne sütüne ihtiyacı ilk aya göre önemli ölçüde artış gösterir. Günde yaklaşık 500 ml süt gereksinimi gerekli olacaktır. Bildiğiniz gibi bebekler bir kez değil düzenli aralıklarla beslenmelidir. Böylece ortalama 10 kez beslenen bir bebek beslenmede 50 ml anne sütü almalıdır.

3 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Artık büyümeye başlayan bir bebeğiniz olduğu için, anne sütüne ihtiyacı doğal olarak artacaktır. Uzmanlar beslenmenin sıklığını değiştirmeden bu dönemde beslenmenin miktarını arttırmayı tavsiye ederler. Bebek için 3 aylık anne sütü gereksinimi 800 ml olarak belirlenmiştir.

4-5 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Sağlıklı bir bebeğe, anne sütü verme ihtiyacı dördüncü ayda 900 ile 1.000 ml arasındadır. Anne sütü 4 ve 5 aylık bebeklerde hemen hemen aynıdır.

6 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Bebeğinizin katı yiyecekler yemeye başlayabileceği bu dönemde anne sütünü ihmal etmemelisiniz. 6 aylık bebeklerinize A vitamini açısından zengindir. Bu süre içerisinde hangi katı yiyeceklerin uygulanacağını öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekir.

7 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Bu aydan sonra bebeklerin anne sütüne ihtiyacı azaltılmaktadır. Bu süreçten itibaren takviye gıdalara geçiş yapmak olasıdır. Yalnız oranını doktorunuz ile görüşerek karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

8 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Bebeğiniz için toplam öğün sayısı 5’i geçmeyecek şekilde takviye gıdalar verebilirsiniz. Ardından 10 dakika boyunca anne sütü ilavesi yapmanız önerilmektedir.

9 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Bu dönemde anne sütüne ihtiyacı hesaplaması, dokturunuz tarafından ihtiyaç doğrultusunda ve kilograma göre değişkenlik gösterir. Altta ki hesaplama tablosuna da göz atarak biberon ölçülerini kıyaslayabilirsiniz.

10 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Yukardaki hesaplama aracını kullanarak bebeğinizin kilosuna oranla ne kadar süte ihtiyaç duyduğunu görebilirsiniz. Ayrıca kilosuna göre kaç ml süt ihtiyacı olduğuna dair detayları aşağıda paylaştık.

11 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

Zamanla azalan anne sütü ihtiyacı bu dönemlerde gittikçe düşmektedir.  Takviye gıdaları doktor eşliğinde artırabilirsiniz. Yalnız unutmamak gerekir ki; 2 yaşına kadar bir bebek anne sütüne ihtiyaç duymaya devam edecektir. Bu nedenle hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

12 aylık – 1 yaşında bebeğin anne sütü ihtiyacı ne kadar? 🍼

1 yaşını dolduran bebekler için yukardaki hesaplama araçlarına ve uzman doktorların önerilerine göre anne sütü ihtiyacı ne kadar olmasına karar verilmelidir. Aşağıda sizler için belirlediğimiz diğer kriterler mevcut. Hem kilosuna göre hem de kaç aylık olduğuna göre anne sütü ihtiyacı hesaplaması yapabilirsiniz.

Bknz: Bebekler için uyku da son derece önemlidir. İdeal uyku saati hesaplama aracı sayesinde bebeğinizin ne kadar uyuması gerektiğine göz atın.

Bkz: Bebeklere ne zaman su verilir?

Bebeğin Kilosuna Göre Günlük Anne Sütü İhtiyacı 👶

Sizlerde bebeğinizin kilosuna oranla günlük ne kadar anne sütü ihtiyacı olduğunu hem buradan hem de yukarıda yer alan hesaplama aracı sayesinde net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 • 2 kilo olan bebekler; 313 ml
 • 5 kilo olan bebekler; 391 ml
 • 3 kilo olan bebekler; 469 ml
 • 5 kilo olan bebekler; 548 ml
 • 4 kilo olan bebekler; 626 ml
 • 5 kilo olan bebekler; 704 ml
 • 5 kilo olan bebekler; 782 ml
 • 5 kilo olan bebekler; 861 ml
 • 6 kilo olan bebekler; 939 ml
 • 5 kilo olan bebekler; 1000 ml

Bebeklerin Yaşlarına Göre İhtiyacı Olan Anne Sütü Miktarları

Bebeğinizin kaç günlük ya da haftalık ise ihtiyacı olan süt miktarını hesaplayın. Günlük, haftalık ve hatta aylık bazda bu miktarlar değişkenlik gösterebilir. Bebeğiniz eğer ki bu yaş gruplarının üzerinde ise o zaman hesaplamasını doktorunuzla birlikte yapmalısınız. Onun yönergelerini izleyerek daha doğru ve net sonuçlar elde edebileceğinizi unutmayınız. Bu sayfada yer alan bilgiler doğrultusunda eklemek istediğiniz herhangi bir detay var ise yorum kısmından bizlere ve diğer kullanıcılara bunu iletebilirsiniz.

 • 1.gün; 7 ml – 2.gün; 14ml – 3.gün; 38 ml – 4.gün; 58 ml – 7.gün; 65 ml
 • 0-2 aylık bebekler için; 3 ile 4 saatlik aralıklarla 2 ile 4 ons
 • 3-6 aylık bebekler; 4 ile 6 ons
 • 7 ile 12 aylık bebekler; 3 ile 5 biberon

Bu sayfada yer alan bilgileri ve rakamları lütfen önce doktorunuza danışın. Teyit aldıktan sonra bu kilogram ve biberon ölçülerine göre bebeğinize ihtiyacı olan besini verebilirsiniz. Dilerseniz sizler için hazırladığımız hamilelikte sağlık sayfamızdan tüm sağlık sorunları ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Kaç cc anne sütü verilmeli?

İlk ay için her öğünde 150 ml anne sütü verilebilir. Sonraki aylarda ise 120 ile 180 ml arasında tüketmeleri normaldir. 6. ayın sonunda ise 1000 ml süt tüketilir.

Bir memeden kaç ml süt sağılır?

Normal emziren annenin günlük üretebileceği süt miktarı 600 ml’dir.

Yeni doğan bebek kaç ml anne sütü içmeli?

Yeni doğan bir bebeğiniz varsa günlük 2-3 saate bir 60 ml anne sütüne ihtiyaç duyar. 6. aydan sonra her öğünde ortalama 150 – 200 ml süt tüketir.

“Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama” üzerine bir yorum
Yorum yapın