Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Vücudumuz yaşamsal fonksiyonları devam ettirebilmek için yediğimiz besinleri hücreler aracılığıyla parçalayıp sindirmektedir. Vücut bu sindirim için enerjiye ihtiyaç duyar enerjinin fazla harcanması da kalori yakmaktadır. Diyetisyenlere en çok başvurulan konu bazal metabolizma hızı hesaplama.

Bazal metabolizma nedir onunla başlayalım; Vücudun dinlenme ve uyku halindeyken kendiliğinden, kan akışının sağlanması, kalp atışı, nefes alma gibi işlevlerini yerine getirebilmesi için harcadığı enerjidir. Bazal metabolizma (BHM) hızı da hiçbir şey yapmazken vücudumuzun harcadığı enerjinin fazla olması, yani yakılan kalori gibi de düşünebiliriz. 24 saat yatsak dinlensek bile bazal metabolizma çalışır ve enerji harcar. Peki, neden önemli bu bazal metabolizmanın hızlı olması?

BHM – Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma hızı, vücudun siz hiçbir çaba sarf etmeden kendiliğinden vücut fonksiyonlarının yerine getirebilmek için harcadığı enerjidir. Diyet yapanlar ve sağlığına dikkat edenler için metabolizmanın hızı çok önem arz eder. Bazal metabolizma (BHM) hızı kişilere göre farklılık gösterir. Bazal metabolizma (BHM) hızının farklılık göstermesinde ki etkenler, yaş, boy, kilo, yağ ve kas yoğunluğu, sportif yaşam ve tabi ki genetik faktörler.

BHM – Bazal Metabolizma Hızı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bazal metabolizma hızı hesaplama işi uzmanlar tarafından profesyonel cihazlarla nefesten faydalanarak yapılmaktadır. 12 Saat boyunca hiçbir şey yememiş ve hareketli faaliyetlerde bulunmamak gerekir.

BMH hesaplama uzmanlar tarafından yapıldığında en doğru sonucu vermektedir. Ancak kendinizde bazı verilerinizden faydalanarak bazal metabolizma hızı hesaplama yapabilirsiniz. Kendiniz size aşağıda vereceğimiz formülle hesaplayabilirsiniz fakat çok doğru sonuçlar veremeyebilir, bu yüzden çıkan sonuçlara pekte itimat etmemek gerekir.

Öneriyoruz: ideal uyku saati hesaplama

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Formülü

  • Kadınlar için bazal metabolizmanın hızı= 655,1 + (9,56 x kg cinsinden ağırlık) + (1,85 x cm cinsinden boy) – (4,68 x yaş)
  • Erkekler için bazal metabolizmanın hızı= 66,5 + (13,75 x kg cinsinden ağırlık) + (5,03 x cm cinsinden boy) – (6,75 x yaş)

Bazal Metabolizma (BHM) Hızı Ortalama Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Bazal metabolizma hızı hesaplaması ortalama değerleri yaşa ve cinsiyete göre değişir.

  • 20-40 yaş aralığındaki kadınlarda ortalama BHM 1000 ile 1400 arasında olmalıdır.
  • 20-40 yaş aralığındaki erkeklerde ortalama BHM 1200 – 1600 arasında olmalıdır.

40 yaş ve üzerindeki kişilerde yaşlanmaya bağlı olarak BHM yavaşlamaya başlar.

Bazal Metabolizma Hızı Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Bazal metabolizma hızının yüksek olması, sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu gösterir. Bazal metabolizma hızı hesaplama yaptınız ve düşük çıktı. Korkmayın BHM yükseltmenin yolları vardır. Sağlıklı beslenme, bol lifli gıdalar tüketmek, güç sarf edeceğiniz sporlar yapmak, yağ ve kas dengesi sağlayıp, kas oranını arttırmak… Daha sayılabilecek bir sürü yol var.

Bazal metabolizma ne kadar kalori yakar?

BHM hızı bir insan için ortalama 1200 ile 1500 arasındadır.

Metabolizmanın hızlı olup olmadığını nasıl anlarız?

Nefes sıklığınız, oksijen tüketiminiz, oksijen yoğunluğu ve nefes miktarı ile metabolizma hızı en doğru şekilde ölçülür. Bu hesaplama sonucunda kişinin metabolizmasının hızlı olup olmadığı öğrenilir.

Metabolizma yaşı neden fazla çıkar?

Metabolizma yaşını arttıran en önemli unsurlar arasında alkol tüketiminin yüksek olması gelir. 20 yaşında fazla alkol tüketen bir bireyin metabolizma yaşı 40 seviyelerinde çıkabilir.

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaş, metabolik kaslar, yağ ve kas endeksi, hamilelik, hastalıklar veya diyette olma durumu metabolizma yaşını etkiler. Yaşınız ilerledikçe BHM yavaşlar.

Yorum yapın