Bebek Doğum Tarihi Hesaplama

Hamile anne adayları sabırsızlıkla bebeklerini kucaklarına alacakları günü beklerken, en çok merak ettikleri bebek doğum tarihi hesaplama yöntemleridir. Dünya genelinde gebelik süreci 40 hafta olarak kabul edilir. Normal olan 37-40 haftadır. Bebek doğum tarihi ultrason kontrollerinde bebeğin gelişimine bakılarak az çok tahmin edilebilir. Ancak hamilelik ilerledikçe bu tahminler zorlaşır.

Hamileliğin son günlerinde ise her an her şey olabileceğinden bebek doğum tarihi hesaplama çok ta doğru olmaz. Size bebek doğum tarihi hesaplama yöntemleri vereceğiz, umarız ki biraz içinize su serpilir, biraz olsun merakınızı giderebiliriz.

Bebek Doğum Tarihi Hesaplaması Nasıl Yapılır? 👶

Bebek doğum tarihi hesaplama sanıldığı kadar kolay değildir. Ortalama sonuçlara ulaşıla bilinir ancak tam sonuç hiçbir zaman mümkün değildir. Bazı bebeğin doğum tarihi hesaplama yöntemleri vardır. Bu yöntemlerde de hamile anne adayının adet düzensizliği, hormon dengesizliği, genetik faktörler ve sağlık durumu da gön önünde bulundurulmalıdır. Bebek doğum tarihi hesaplama yaparken adet tarihlerinden faydalanılır, eğer hamile kişinin adet düzensizliği varsa kesinlikle doğru sonuç çıkmayacaktır.

Bebek Doğum Tarihi Hesaplama Yöntemleri 👶

  • Yöntem: Son adet tarihinden üç ay geriye gidip, üzerine de 7 eklendiğinde bebek doğum tarihi tahmin edilebilmektedir.

Örneğin; 20 Haziran son adet gününüz ise 3 ay geriye gittiğinizde 20 Mayıs olur 7 gün eklerseniz bu bebek tarihi hesaplama yöntemine göre bebeğinizin muhtemel doğum tarihi 27 Mayıs olarak tahmin edilebilir.

  • Yöntem: Son âdetinizin ilk gününden itibaren 280 gün saydığınızda da bebeğin doğum tarihini bulabilirsiniz.

Yukarıda da söylediğimiz gibi bebek doğum tarihi hesaplama kesin sonuçlar vermeyebilir. Erken doğum [1] ve geç doğum her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer son adet tarihinizi doğru biliyorsanız,  gebelikte riskli bir durumda söz konusu değilse, adet düzensizlikleri de yaşamıyorsanız, doktorunuzun ultrason incelemelerinden vardığı sonuçlarda göz önünde bulundurularak bir analiz yapılırsa geçekten de bebeğin doğum tarihi hesaplama yöntemi doğru olur. Tabi ki erken ya da geç, en önemlisi sağlıkla dünyaya gelmesi dileğiyle.

Bebekler Hangi Haftalarda Doğar? 📅

Doğum tarihi yaklaşık gebeliğin 40 haftalık olduğu zamana göre hesaplanır ancak doğumların bir çoğu 40. haftadan önce gerçekleşir. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37- 40 hafta arasıdır. Erken doğum tehtidi oluşursa daha önceki haftalarda doğum gerçekleşebilir. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41-42 haftaları bulabilir.

Beklenen doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Son adet tarihini bilirseniz ve adetiniz düzenli ise bebeğin doğum tarihini kolayca hesaplayabilirsiniz. En son adet olduğunuz tarihe 7 gün ekleyin ve 3 ay çıkartın. Örneğin: Son adet tarihi 01/04 ise bebeğinizin tahmini doğum tarihi 08/01 olacaktır.

Bebeğim kaç haftalık nasıl hesaplanır?

Son adet döneminizin ilk günü hamileliğinizin başlangıç günü olarak kabul edilir. Buna göre bugünün tarihinden son adet tarihinizi çıkartıp 7’ye bölerseniz bebeğinizin kaç haftalık olduğunu bulabilirsiniz.

“Bebek Doğum Tarihi Hesaplama” üzerine 4 yorum
Yorum yapın