Bebeklere Su Ne Zaman Verilir? İlk 6 Ay Önemli Mi?

Yeni doğan bebeklere su ne zaman verilir sorusunun cevabını arayan anneler için detaylara yazımızda yer vereceğiz. Anneler bebeklerinin ilk doğduğu günden itibaren tüm gereksinimlerini tam anlamıyla karşılamak için büyük çaba sarf etmektedir. Özellikle çevreden müdahalenin sık gerçekleştiği ilk süreçlerde herkesten farklı bilgiler aktarılmaktadır. Bu bilgi aktarımları geçmiş tecrübelere dayanıyor olsa da yazık ki her bebek için doğru olmayabilir. Yeni doğan bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin ve sıvıları mucizevi içeriği sayesinde anne sütü karşılayabilmektedir. 

Özellikle yaşamın temel kaynağı olan su insanlar için olduğu bebekler için de büyük önem taşır. Bu nedenle yeni doğan bebekler de ilk akla gelen soru bebeklere su ne zaman verilir olacaktır. İlk 6 ay anne sütünün önemi hamilelik sürecinin başlangıcından itibaren anne adaylarına söylenmektedir. Bu nedenle 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde su takviyesine ihtiyaç yoktur. Tabiki ek gıdaya daha erken geçilmesi ya da bir takım rahatsızlıkların durumunda su verilmesi doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Örneğin ishal, kusma ya da mamaya geçiş dönemlerde susuzluk yaşanmaması adına belirli aralıklar ile bebeklere su verilmelidir.

Bebeklere Su Ne Zaman Verilir?

Yetişkinlerde bilinen günlük en az 1,5 litre su tüketimi aslında tam olarak doğru değildir. Tüm insanlarda kiloya bağlı olarak günlük su tüketimi farklılık göstermektedir. Bu nedenle bebeklere ne kadar su verilmelidir sorusu yaşa göre değişir. İlk su içmeye başlayan bebeklere günde 300-400 ml arasında belirli aralıklarla su verilebilir. Devamında ise mevsime göre de değişim göstererek 1 yaş civarındaki bebeklere 700-800 ml civarı su verilmesinde sakınca yoktur. 1 yaşın ardından bebekler artık kendi isteklerini belli etmeye başlayacakları için susaması halinde eline biberonla su verildiğinde ihtiyacı kadar olanı içip bırakacaktır.

Bebekler son derece hareketli oldukları için yaz aylarında normalden fazla su içmek isteyebilirler. Susuz kalan bebeklerde böbrek rahatsızlığı, dehidrasyon ya da bıngıldak çökmesi gibi durumlar yaşandığından bu konu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca kabızlık ve sindirim sorunu yaşayan bebeklerde de anne sütü dışında ek gıda kullanıldığında muhakkak su takviyesi yapılmalıdır. Su bebeklerin sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlık sorununa da iyi gelecektir.

Bebeklere İnek Sütü Verilir Mi?

Anne sütü ile beslenmesi gereken bebekler için bebeklere su ne zaman verilir sorusunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu ise anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebeklere inek sütü verilir mi şeklindedir. Anne sütü içerik bakımından bebeklerin gelişimi için son derece önemlidir. İnek sütü ile arasındaki birçok fark sebebiyle ek gıda denilen mamalar piyasaya çıkmıştır.

Ayrıca bebeklerde 0-12 ay arasında inek sütünü sindirmekte zorluklar yaşanmaktadır. Ancak 1 yılın ardından bebekler inek sütünü sindirmeye hazır olmaktadır. İnek sütünde yer alan protein miktarı bebekler için ilk yıl için fazladır. Anne sütünde ise yavaş hareket eden bebeklere uygun ve gelişimine göre bebeklerin ihtiyaç duyabileceği yeterli düzeyde protein miktarı yer alır.

İçerik bakımından birbirinden farklı olması nedeniyle ve sindirim zorluğu yaşanmasından dolayı bebeklere inek sütü verilmesi önerilmemektedir. Bazı bebeklerde inek sütü alerjisi de görülmektedir. Bu durum yalnızca bebeğe inek sütü verildiğinde görülmekle kalmaz aynı zamanda anne sütü ile beslenen bebeklerde de ortaya çıkmaktadır.

Anne Sütü Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Anne sütü annenin beslenmesi sonucunda oluştuğu için bebekte inek sütü alerjisi var ise anne inek sütü ürünleri tükettiğinde bebekte bu durumdan etkilenebilir. Genellikle inek sütü alerjisi belirtileri ishal, ciltte egzama veya kızarıklık, tıkanma gibi belirtiler ile kolaylıkla teşhis edilebilir.

5/5 - (67 votes)
“Bebeklere Su Ne Zaman Verilir? İlk 6 Ay Önemli Mi?” üzerine bir yorum
  1. Bebeklere ne kadar su verilmeli. Yaşamın temel kaynaklarından biri olan su, her insan için yaşamsal önem taşıyor. Minik bebeklerimiz için de aynı durum geçerli. Fakat bebeğinizin su ile ilişkisi bir yetişkinin su ile olan ilişkisinden farklı. Mesela bebeklere anne sütü aldıkları ilk 6 aylık dönemde kesinlikle su verilmez.

    Cevapla
Yorum yapın