Bel Kalça Oranı Hesaplama

Hesaplama aracı sayesinde bel kalça oranı hesaplama işlemi yaparak kolayca vücut tipini (Elma tipi, Armut tipi) öğrenebilir belirleyebilirsiniz. Bel bölgesi yağlama işleminde etkili olabilir, hormonal ve genetik faktörlerle birlikte, kalça ve bu fiziksel aktivite ve beslenme ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir risk teşkil unutmayın.

Bel bölgelerindeki yağdan kurtulmak ve ideal bel ölçüsü değerini elde etmek için diyetisyen kontrolü altında sağlıklı bir diyet programı uygulamanız ve aktivite düzeyinizi artırmanız gerekir. Özellikle kilo verme sürecinde, bel ve kalçalarınızı haftalık veya 2 haftalık aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Bel Kalça Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bel Kalça Oranı Hesaplama

Basit bir mantıkla, bu araç kalça ölçümünü bel ölçüsüne böler ve sonuç değerini sizin için yorumlar. Prosedür matematiksel olarak basit olmasına rağmen, genellikle sağlık durumunun dolaylı bir göstergesi olduğu için kullanılır. İsterseniz, hesaplama aracını kullanmadan, bel kalça oranını aşağıdaki formülle kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Bel kalça oranını hesaplamak için formül: bel ölçümü (cm) / kalça çevresi (cm).

Bel Kalça Oranı Hesaplamada Belin Çevresinin Ölçülmesi

Ölçümlerinizi esnemeyen basit bir mezura yardımıyla evde kendiniz yapabilirsiniz. Hata payını en aza indirmek ve en doğru sonuçları elde etmek için çıplak vücutla ölçümler yapmalısınız. Aksi takdirde 2 ile 3 santimetre arasında bir fark vardır. Aynı bel ve kalça yöntemiyle kadınları ve erkekleri de alabilirsiniz. Yorumların değerlendirilmesinde santimetre (cm) gibi ölçümlerin alınması önemlidir.

Bel Kalça Oranı Hesaplamada İdeal Bel Ölçüsü Nedir?

Yapılan incelemeler sonucunda Bel Kalça Oranı Hesaplamasında belin ideal boyutunun kadınlar için 94 cm‘den, erkekler için 80 cm‘den daha az olması gerektiği kabul edildi. Kadınlarda 88 cm ve erkeklerde 102 cm, bel kalınlığının birçok kronik hastalık için risk oluşturması yüksek riskli olabilir.

Peki bel kalça oranı hesaplaması yaptığınızda yolunda gitmeyen birşey mi var? Bazal metabolizma hızı hesaplaması yapmanızı da öneririz.

Kadında alt karın kaç cm olmalı?

Kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 88 cm olması standart değerlerde olduğunuzu gösterir.

Bayanlarda göbek çevresi kaç cm olmalı?

Kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm olması kritik noktada yani sınırda olduğunu gösterir. Standart değerleri aşmamak için maksimum sınırlar bu şekildedir.

Yorum yapın