Çocuk Aşı Takvimi Hesaplama

Aşılar, bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimi ve gelişimi için son derece önemlidir. Vücudun çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan aşılar zamanında yapılmalıdır. Bebeğinizin doğum tarihini kullanarak, aşılama programının hesaplama formunu kullanarak hangi aşıları kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Aşılar Ne Zaman Başlıyor? Bu Aşılar Nelerdir?
Bebek aşıları doğumdan başlar. Hepatit B aşısı ilk olarak hastaneden taburcu edilmeden önce anne ile yapılır. İkincisi, 1 ayda ve üçüncü ayda 5 ayda yapılır. Bebeğin ikinci ayında, BCG ve karışık, çocuk felci aşıları yapılır. Kombine aşı 4 ila 6 haftalık aralıklarla 3 dozda tamamlanır. Doktorunuz ayrıca menenjitli bir aşı kombinasyonunu da önerecektir. Bebek ilk 6 ayı tamamladığında, aşının sıklığı azalır. Dokuzuncu ayda, aşılama kızamık, kızamık, kızamıkçık ay 15, hepatit A’ya karşı 18. Aşılama 1 yıl yaş sona erdi ayda karma aşı, çocuk felci ve menenjit karşı yürütülen edildi ve Hepatit A aşıları 2 yaşında yapılabilir.

Aşılama Programına Hangi Aşılar Dahildir?
Tüberküloz aşısı: BCG aşısı olarak adlandırılan bu aşı, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisiyle iki dozda uygulanır. İlk doz üçüncü ayda uygulanırken, ikinci doz 4 ila 6 yaş arasında gerçekleştirilir.

Beş kat aşı: beş hastalıkta geliştirilen beş kat kombinasyon aşı; Difteri, boğmaca ve tetanozdan oluşan DBT aşısı, çocuk felci aşısı (IPV) ve menenjit aşısı (HIB) içerir. Bu karma aşı 2, 4, 6 ve 18 ayda uygulanmalıdır.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR) aşısı: MMR aşısı iki dozda verilir. İlk, ikinci 5-6 yılda ilk yılın başında geçerlidir. Kızamık aşısı dokuzuncu ayda verilmezse, ilk doz 15 ay ve ikinci doz 5 ila 6 yaşlarında verilir.

Su çiçeği aşısı: Bebeğe 15 aydan önce tek doz suçiçeği almaz. Talep üzerine, suçiçeği aşısı 5-6 yaşlarında tekrarlanabilir. Suçiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve sıvı dolu döküntüler olarak kendini gösterir. Solunum yoluyla insandan insana bulaşabilir ve atıklarla temas edebilir.

Hepatit A aşısı: Karaciğerin iltihabının neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan hepatit A virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Hepatit A’yı önlemenin en etkili yolu, hepatit A’ya karşı aşılanmaktır. Daha önce hepatit geçirmiş olan kişiler bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmışlardır. 14 ve 20. günlerde iki dozda uygulanır.

Hepatit B aşısı: Hepatit B aşısının toplam üç dozu doğumdan hemen sonra uygulanır. İkinci doz ayıktır ve son doz altıncı ayda uygulanır.

Rota virüsüne karşı aşı: Bu aşı bir aşı programı değildir, doktor tavsiyesiyle tavsiye edilir. Doktor uygun görürse, ikinci ve üçüncü dozlar ilk üç ay içinde ilk dozdan en az bir veya iki ay sonra uygulanır. Tüm ishalin ana sebebi virüsün rotasıdır.

Pnömokok aşısı (zatürre aşısı): zatürre aşısı, son yıllarda kullanılmış olan, bu 14 ayda tek doz olarak 3, 4 ve 6. aylarda tek doz olarak tavsiye edilmiştir. İlk kez 2 ila 10 yaş arası çocuklara tek doz verilir.

Aşı programı:
 • Hepatit B Aşısı Doğum, 1.ay ve 6.ay sonunda 3 doz
 • BCG (Verem): 2. ayın sonunda tek doz
 • Karma Aşı (Difteri, Boğmaca, Tetanoz): 2,4,6. ay ve 18-24 ay 1 doz tekrar
 • Kızamık-Kızamıkçık- Kabakulak: 12. Ay ve İlköğretim 1. Sınıf tek doz tekrar
 • Çocuk Felci: 6.ay, 18-24 ay, İlk öğretim 1. Sınıf olmak üzere 3 kez
 • Tetanoz ilköretim 1. Sınıf ve 8. Sınıf olmak üzere 2 kez uygulanır.
 • Hep-B: Hepatit B Aşısı
 • BCG: Bacille-Calmette-Guerin (Verem) Aşısı
 • DaBT – İPA – Hib: Difteri, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip B Aşısı (Beşli Karma Aşı)
 • KPA: Kanjuge Pnömokok Aşısı
 • KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı
 • DaBT – İPA: Difteri, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Tip B Aşısı (Dörtlü Karma Aşı)
 • OPA: Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci) Aşısı
 • Td: Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı
 • Hep-A: Hepatit A Aşısı

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.