Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Fiyatı 2022

Ella ertesi gün hapı nedir, kullanımı, fiyatı ve yan etkileri en çok merak edilen konular arasında. Peki, Ella hapı ne işe yarar bakalım. Korunmasız ya da güvenilmeyen koruma yöntemi ile yaşanan cinsel birleşme sonucu eğer hamilelik istenmiyorsa kullanılan acil doğum kontrol yöntemidir. Bu amaçla eczanelerde satılan farklı markalara ait ve etken maddesi farklı ama aynı sonuçları veren ilaç türleri mevcuttur. Bu ilaçlardan bir tanesi olan Ella hakkında bilgilendirme yapacağız.

Ella Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ella hapı, istenmeyen gebelik oluşmasını engellemek amacıyla korunmasız ilişki sonrası kullanılan acil doğum kontrol yöntemi için kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Bu hap etken madde olarak lulipristal asetat içerir. Hap kutusunun içinden altın renkli, kalkan şeklinde ve her iki yüzünde de “ella” ibaresi kazınmış film kaplı tablet çıkar.

Bkz: norlevo ertesi gün hapı

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Bu bahsettiğimiz hap kutusunun içerisinden çıkan bir adet tabletin ağız yoluyla alınması ve bir bardak suyla içilmesi gerekir. Hapı alırken aç ya da tok olmanız fark etmemektedir. Adet dönemindeyken de herhangi bir günü kullanabilirsiniz.

Yaşanan korunmasız ya da güvenli koruma sağlamayan bir yöntemle cinsel birleşme sonucunda gebelik istemiyorsanız size acil doğum kontrol yöntemi sağlar. Cinsel birleşmeden sonra 120 saate kadar kullanılması mümkündür. Ancak en erken sürede almak etkiyi arttıracak, hap alımını uzattığınız süre kadar de etkiyi azaltacaktır.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2022

Ella hapı, eczanelerde 2022 yılı itibariyle 93,99 TL’dir. Eczanelerden reçetesiz alınabilir.

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapları aylık döngünüzün işleyişini değiştireceğinden sık kullanılması tavsiye edilmez. Özellikle yaşlı ve çocuklarda da kullanımı uygun değildir. Şiddetli karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmaz. Bulantı, karın ağrısı, rahatsızlık hissi, kusma ve şiddetli, baş ağrısı, baş dönmesi, ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti, halsizlik, duygu durumunda ani değişimler, kas ağrısı, sırt ağrısı; Ella hapı yaygın yan etkileri arasındadır.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Dilerseniz tüm ertesi gün hapı markalarına ilgili yazıdan ulaşabilirsiniz.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı

2022 yılı itibariyle Ella ertesi gün hapının fiyatı 93,99 ₺’dir.

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ella hapının kullanımında; bulantı, karın ağrısı, rahatsızlık hissi, kusma ve şiddetli, baş ağrısı, baş dönmesi, ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti,  halsizlik, duygu durumunda ani değişimler, kas ağrısı, sırt ağrısı gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı Nereden Alınır?

Ella hapını eczanelerden reçetesiz olarak alabilirsiniz.

5/5 - (49 votes)
“Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Fiyatı 2022” üzerine 2 yorum
  1. Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2022, Kullanımı, Markaları ve Yan Etkileri Çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için farklı korunma yöntemleri vardır. Ertesi gün hapları, korunmak için geliştirilen ve korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi ardından kullanılan ilaçlardır.

    Cevapla
  2. Hapı aldıktan sonra iki saat içinde kusarsanız, işe yaramaz ve tekrar almanız gerekir. Ertesi Gün Hapı Fiyat 2022 Genellikle ertesi gün hapı olarak adlandırılsa da, aldığınız hap türüne bağlı olarak korunmasız cinsel ilişkiden sonra beş güne kadar alınabilir. Ertesi gün hapını ne kadar erken alırsanız, hamilelikten kaçınma şansınız o kadar artar.

    Cevapla
Yorum yapın