Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Heyecanlı anneler, her ay merakla hamile kalıp kalmadığını bekleyenler size bu yazımızda yardımcı olmaya çalışacağız. Erken gebelik testleri gebeliği öğrenmek isteyenlerin imdadına koşuyor. Erken Gebelik Testi Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?  Yazımızı dikkatlice okuduktan sonra sizinde eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bkz: Hamilelikte Nargile İçilir mi?

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Başarısız korunma yöntemi ya da korunmasız bir ilişki gebelik ihtimallerini ortaya çıkaracağından erken gebelik testi nedir ve zaman yapılır merak konusudur. Hamile olup olmadığınızı bazı testlerle öğrenebilirsiniz. Son yıllarda popüler olan erken hamilelik testleri en çok tercih edilen testtir. Peki, erken gebelik testi ne zaman yapılır ve hamile olduğumuzu nasıl tespit eder?

Tüm gebelik testlerinde olduğu gibi erken gebelik testi de vücuttaki HcG hormonun derecesini ölçmektedir. Hamilelikte HCG hormonunda artış olmaktadır. Eğer mevcut bir hamilelik söz konusu ise bu değer 5-10 Mıu/ml arasında bir seviyededir. Bu noktada erken hamilelik testi bu derecenin hafif üzerindeki hormon artışını bile tespit edebilmektedir. Diğer gebelik testlerine göre adet olunmaması gibi durumlarda erken gebelik testi sonuç vermektedir.

Hamileliği 1. haftada öğrenmek artık mümkün

Erken gebelik testi gelecek olan adet döneminden en erken 1 hafta ya da korunmasız cinsel ilişkiden en erken 1 hafta sonra yapılabilir. Bu tip testler her ne kadar erkenden bize gebelikle ilgili bilgi verse de yanlış sonuç verme ihtimalleri her zaman göz önünde bulundurulmalı ve en güvenilir hamileliği belirlemeye yardımcı olan kan testleri ile gebelik garantilenmelidir.

Bkz: Hamilelikte Jelibon Yenir mi?

Erken gebelik testini nasıl yapılır

Erken gebelik testini yapmadan önce ilk olarak kullanma talimatlarını okumanızda fayda var. Her ne kadar işlevleri aynı olsa da uygulamalar üretici firmaya göre küçük değişiklikler gösterebilir.

Genel olarak yapmanız gerekenler şöyledir; idrarınızdan az miktarda plastik bir bardağa toplayın ve testin üzerindeki belirtilen kısma idrarınızı damlatın.

Bu aşamadan sonra testin yanıt vermesi için birkaç dakika beklemeniz gerekiyor. Kısa süre sonra testte kırmızı çizgiler belirecek, eğer tek çizgi çıkarsa bu hamile olmadığınızı ifade ederken çift çizgi çıkması hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. İkinci çizgi silik kırmızı çıktı, hamile miyim? Test yaptıktan sonra ikinci çizgi çıkmış ama silik görünüyorsa bu yine hamile olduğunuzu göstermektedir.

Ancak hiç çizgi çıkmıyorsa test sırasında bir hata yapıldığı anlamına gelir. Bu nedenle sonuca ulaşmak için tekrar erken gebelik testi yapmanız gerekir. Tabi ki son kullanma tarihini kontrol ediyor ve testi talimatlara uygun olarak yaptığımızdan emin oluyoruz.

5/5 - (21 votes)
“Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?” üzerine bir yorum
  1. Gebelik testi ne zaman yapılır? Hamilelik testinin doğru sonuç vermesi için yumurtanın sperm tarafından döllenmiş olmasının yanı sıra HCG hormonunun salgılanmaya başlanması gerekir. Eğer zamanından çok erken bir dönemde testi yaparsan, hamile olduğun durumda dahi negatif bir sonuçla karşılaşabilirsin.

    Cevapla
Yorum yapın