Erken Menopozda Hamile Kalınır Mı? Belirtileri Nelerdir?

Sizlere bu yazımızda erken menopozda hamile kalınır mı? sorusunu açıklamaya çalışacağız. Yazımızı okuduktan sonra erken menopoz, erken menopozda hamilelik ve erken menopozda hamilelik belirtileri hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. Sizlerinde erken menopoz hakkında eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kadınlarda erken menopoz 40 yaşından önce âdetin kesilmesi anlamına geliyor.  Yani yumurtalık yetmezliği, yaygın olarak erken yumurtalık yetmezliği olarak adlandırılan, 40 yaşından önce başlayan yumurtalıkta işlev bozukluğu ile karakterize bir hastalıktır.

Erken Menopoza Girdiğimi Nasıl Anlarım

Ateş, sıcak basmaları, uyku sorunları, duygu ve durum bozuklukları, depresyon, gerginlik ve kolay sinirlenme, cinsel işlev bozukluğu, saçlarda dökülme, kilo alımı, kemik erimesi, bilişsel işlevlerdeki düşüş gibi sorunlu şikâyetlerdir.

Erken menopoz belirtilerinin hepsi bir arada bulunmayabilir. Bazı kadınlar menopoza geçiş döneminde hiçbir sıkıntı yaşamayabilir, bazılarında ise belirtiler çok sayıda ve yaşam kalitesini düşürecek ölçüde şiddetli olabilir. Bazı kadınlarda belirtiler çok kısa süreliyken, bazılarında süre 12 yıla kadar uzayabilir. Erken menopozda belirti varsa şanslınız, önlemini alabilirsiniz.

Erken Menopoza giren hamile kalabilir mi?

Herkesin merak ettiği  “Erken menopoza giren doğum yapabilir mi? “ sorusu.  Size güzel bir haberimiz var erken menopoz etkileri başladıktan sonra 1 yıl boyunca menopoza girmiş sayılmazsınız ve yumurtlama düzensiz de olsa devam eder, yani erken menopozda hamile kalınır mı? Evet kalınabilir.

Menopoz yaklaştıkça kadının yumurtalıklarının önce bir kısmı, zamanla tamamı artık yumurta üretemez ve yumurtlama yani ovülasyon olmaz. Kontrolde âdetin ilk günlerinde hormon testleri yapılmalı ve vajina ultrasonla yumurtalık rezervi belirlenmelidir. Bu sayede kadının döllenmeye elverişli olan yumurta hücresi sayısı hakkında fikir sahibi olunabilir ve buna göre önlemler alınabilir.

Erken menopoz evresine giren kadınlara uygulanan yumurtlama tedavileri ya da üreme tedavileri kadınların hamile kalma şansını çok fazla da artırmamaktadır. Ancak tedavisiz bile erken menopozun ilk dönemlerinde hamile kalma ihtimaliniz düşük ihtimal olsa da var. Erken menopozda en başarılı yöntem tüp bebek uygulamasıdır.

Bkz: Hamilelikte Dut Yenir Mi?

Sonuç olarak erken menopozu aktiviteli yaşam, sağlıklı beslenme ve hayat kalitesini arttırarak geciktirebiliriz. Diyelim ki yine de erken menopoz yaşadığınızı düşünüyorsunuz, artık erken tanı ile başlanacak hormon tedavileri uygulanarak menopoz geri döndürülebilir hale gelmiştir.

Erken menopoza giren kadınlar da çeşitli tedavilerin ardından hamile kalabiliyor. Bu yazımızı sonuna kadar okuduysanız Erken menopozda hamile kalınır mı? sorunuza yanıt bulmuşsunuzdur.

Yani menopoza girme döneminde dahi nadiren de olsa yumurtlama olur ve tedavisiz bile gebe kalınabilir. Korunma yöntemleri kişiye veya çifte özel olarak düzenlenebilir. Bu sebeple hamilelik düşünmüyorsanız nasılsa menopozdayım korunmama gerek yok diye düşünmeyin. Bu günlerde önerilebilecek en güvenli yöntemler spiral, tüplerin bağlanması veya doğru kondom kullanımı olarak sıralanabilir.

5/5 - (58 votes)
“Erken Menopozda Hamile Kalınır Mı? Belirtileri Nelerdir?” üzerine bir yorum
Yorum yapın