Ertesi Gün Hapı İsimleri ve Markaları 2022 Güncel Liste

Ertesi gün hapı; cinsel birleşme sonucunda acil korunma yöntemi sağlayan haptır. Korunmasız cinsel ilişki ya da şüphe edilen korunma yöntemi sonucunda acilen alınması gereken bu ilaç, içme süresini ne kadar uzatırsanız koruma oranı o kadar düşmektedir. Günün hangi saatinde, aç veya tok alındığı önemli değildir.

Ertesi gün hapları, cinsel birleşmeden sonra 72 saate kadar alınması mümkündür. Ancak ilk 24 saatte alındığında koruyuculu %95 iken, 72 saatte alındığında %89’a kadar düşmektedir. Ertesi gün hapı alındığında rahimin döllenmeye elverişliliğini engeller. Spermler yumurtaya ulaşamaz ve döllenme oluşmaz. Döllenmeyi engellemeye yardımcı olmak amacıyla alınır.

Tavsiye edilen alma süresi 12 saatten erken olmasıdır. Adet döneminde alınmasında da sakınca olmadığı düşünülmektedir. Ertesi gün hapı asla düzenli korunma yöntemi değildir. Ertesi gün hapı sık kullanıldığında, etkisini yitirebilir ve adet döngünüzü de bozabilir. Detaylı bilgi için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Ertesi Gün Hapı markalarıPin

💊Ertesi Gün Hapı İsimleri

Ertesi gün hapı; halk arasında gün sonu hapı, sonraki gün hapı, ilişki sonrası hap ve 72 saat hapı olarak da bilinir. Ertesi gün hapı olarak eczanelerde bulunan farklı markalar mevcuttur. Etken maddeleri farklı olsa bile hepsinde amaç gebeliği engellemektir.

Bkz: Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

💊Ertesi Gün Hapı Markaları

Ertesi gün haplarının farklı markalarının olduğundan bahsetmiştik. Sizler için eczanelerde bulabileceğiniz ertesi gün haplarının markalarını araştırdık ve her markaya ait kısa bilgilendirme yaptık.

Levonorgestrel veya ulipristal asetat içeren farklı türleri mevcuttur. Etken maddesi levonorgestrel olan hapı kullanan kadınların %1,2- 2,1’i hamile kalırken, etken maddesi ulipristal asetat olan hapı kullanan kadınların %1,2’si hamile kalmaktadır.

 • ELLA: 1 tablet 30 mg’dır. Etken maddesi 30 mg ulipristal asetattır. Üreticisi Abdi İbrahim dir. Fiyat bilgisi güncellenmekte olup, eczanenizden bilgi almanızı öneririz.
 • ERTES72: 1 tablet 1.5 mg’dır. Etken maddesi 1.5 mg levonorgestreldir. Üreticisi Exeltis İlaçtır. Fiyat bilgisi güncellenmekte olup, eczanenizden bilgi almanızı öneririz.
 • NORLEVO: 1 tablet 1.5 mg’dır. Etken maddesi 1.5 mg levonorgestreldir. Üreticisi Abdi İbrahim dir. Fiyat bilgisi güncellenmekte olup, eczanenizden bilgi almanızı öneririz.
 • POSTPILL ONE: 1 tablet 1.5 mg’dır. Etken maddesi 1.5 mg levonorgestreldir. Üreticisi DKT Int. İst.Sag. Urun dür. Fiyat bilgisi güncellenmekte olup, eczanenizden bilgi almanızı öneririz.

Etken maddesi levonorgestrel olan ilaçlar ERTES72, NORLEVO ve POSTPILL ONE doktor reçetesi ile satılmaktadır. Etken maddesi ulupristal olan ELLA ise reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilmektedir.

Bkz: hamilelikte köpük kusmak neden olur

💊Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapları zorunlu olmadıkça kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ertesi gün haplarının oluşturabileceği bazı yan etkileri de vardır.

 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Ara kanama,
 • Adet döngüsünde değişiklik,
 • Hapı alındıktan sonra kesilmeyen kanama yaşarsanız doktora başvurmalısınız.

Hapı kullanıldıktan hemen sonra bile yaşanan korunmasız ilişkide koruyuculuğu bulunmamaktadır. Ayrıca ertesi gün hapı aldıktan en geç 4 hafta sonra adet görmezseniz gebelik testi yapmanız tavsiye edilir.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bkz: hamilelikte kız ve erkek bebek belirtileri

💊Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri

Göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, baş dönmesi, ara kamama, adet döngüsünde meydana gelen değişiklik gibi yan etkiler görülmektedir.

💊Ertesi Gün Hapları Nereden Alınır?

Eczanelerden reçetesiz olarak alabilirsiniz.

💊 Ertesi Gün Haplarını Kimler Kullanamaz?

Çocuklar, yaşlılar, ileri derece karaciğer yetmezliği olanlar, emziren anneler, gebe anneler kullanamaz. Son olarak; var olan gebeliği sonlandırmak için ertesi gün hapları kullanılamaz.

💊 Norlevo ertesi gün hapı ne kadar etkili?

Norlevo ertesi gün hapı hamilelik olduğunda etki etmez. Yapılan çalışmalara göre Norlevo ertesi gün hapı %52 ile 85 arasında bir koruma sağlamaktadır. İlgili bağlantıdan norlevo hapını inceleyebilirsiniz.

💊 Ella ne kadar etkili?

Ella ertesi gün hapı yapılan çalışmalara göre %98 oranında bir başarı sağlamaktadır. Bu durum ilk 24 saat içerisinde alınan ilaç için geçerlidir. İlgili makale üzerinden Elle hapını inceleyebilirsiniz.

5/5 - (60 votes)
“Ertesi Gün Hapı İsimleri ve Markaları 2022 Güncel Liste” üzerine bir yorum
 1. Ertesi gün hapı fiyat hakkında Ertes 72, Postpill One ve Ella ertesi gün hapı fiyatı güncel ve en doğru şekilde içeriğimizde yer verdik. Ertesi gün hapları, o yollardan biridir. Doğum kontrol hapı olarak da bilinen bu ilaçlar, kişinin spermlerinin döllenmesine engel olmaktadır.

  Cevapla
Yorum yapın