Gebelikte Yerleşme Kanaması Nedir? Kaçıncı Haftada Olur?

Yerleşme kanaması halk arasında üstüne görme olarak da bilinir. Diğer adı da implatasyondur. Peki, nedir bu gebelikte yerleşme kanaması? Gebelikte yerleşme kanaması kaçıncı haftada olur? Bu yazımızda sizlere gebelikte yerleşme kanaması ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Bkz: Doğumu Kolaylaştırmak İçin Dua

Gebelikte Yerleşme Kanaması Nedir?

Gebelikte Yerleşme Kanaması rengiPinYerleşme kanaması embriyonun rahime yerleşmesi ile oluşan kanamadır. Bu kanama endişe verici bir kanama değildir. Adet kanamasıyla karıştırılıyor olsa da adet kanamasından çok farklıdır ve ayırt etmesi kolaydır.

Embriyonun rahime yerleşirken dokulara zarar vermesiyle meydana gelen kanamadır. Çok hafif pembe ya da kahverengi lekelenme şeklinde olur bu kanama. Genellikle kanama 3-5 saat içerisinde sonlanırken bazı kadınlarda üç güne kadar devam edebilmektedir. Hamilelikte yerleşme kanaması olağan bir durum olsa da bazı kadınlarda görülmeyebilir.

Adet kanaması sancılı olurken gebelikte yerleşme kanaması hiç ağrı sancı yapmamaktadır. Sadece nadirde olsa göğüslerde hassasiyet, depresiflik, karında şişlik gibi belirtiler olabilmektedir. Eğer hamile olma ihtimaliniz varsa ve yerleşme kanaması yaşadıysanız gebelik testi yapmanızı öneririz.

Bkz: Parmakla hamilelik testi

Gebelik Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Gebelik yerleşme kanaması cinsel ilişkiden sonra 3 ila 12. Günler arasında olmaktadır. Yani cinsel birleşmenin ikinci haftasına kadar olabilir. Adet döneminize üç gün kala yerleşme kanaması olması beklenir. Hormonal ve anatomik yapıya göre farklılık göstereceğinden tam net zaman vermek zordur. Hamilelikte yerleşme kanaması yaşıyorsanız sakin olun çok normal bir durumla karşı karşıyasınız ve kanamadan sonra üç dört gün geçtiğinde gebelik testi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bkz: Hamilelikte ayak yanması

5/5 - (7 votes)
“Gebelikte Yerleşme Kanaması Nedir? Kaçıncı Haftada Olur?” üzerine 3 yorum
  1. Yerleşme kanaması adete kaç gün kala olur veya yerleşme kanaması adetten kaç gün önce olur gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Adetleri düzenli olan kadınlarda yerleşme kanaması adet zamanından birkaç gün önceki sürece denk gelir. Kan miktarı daha az, rengi daha koyu ve kanama süresi daha kısadır.

    Cevapla
  2. Yerleşmeyle olan kanama genellikle gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkan az miktarda leke veya kanama olarak tanımlanır. Döllenen yumurta rahim duvarına yapıştığında yerleşme lekelenmesi olduğu düşünülmektedir. Yerleşme kanaması genellikle adet dönemini beklediğiniz süre boyunca gerçekleşir.

    Cevapla
Yorum yapın