Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama işlemi artık formüller ile çok kolay. Sağlıklı bir yaşam için su, şarttır. Ancak, bu soruyu tam olarak cevaplamak çok zordur. Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı kişinin fiziksel durumuna, sağlık durumuna, aktivite düzeyine, çevresel koşullara ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, herkes için geçerli kesin bir ölçüm veya hesaplama yöntemi yoktur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, bir önceki gibi bir hesaplamayla bir tahminde bulunabileceğini göstermiştir.

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Aracı

Vücut terleme, nefes alma, idrara çıkma ve bağırsak hareketleriyle suyu kaybeder. Her gün yemek ve içme aktiviteleri su kaybının yerini almalıdır.

Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre yetişkin bir erkeğin günde 3 litre (~ 13 bardak), yetişkin bir kadının da 2.2 litre (~ 9 bardak) suya ihtiyacı vardır.

Sağlığımız İçin Suyun Faydaları

Vücudumuzun hayati organlarımızdan toksinleri atmak, yiyecekleri hücrelere taşımak ve organlar için gerekli nemli ortamı sağlamak gibi birçok görevi yerine getirebilmesi için su şarttır. Bu yaşamsal faaliyetler yeterince korunmalı ve bu nedenle sağlıklı bir yaşam için yeterli suya ihtiyaç duyulmalıdır. Günlük Su İhtiyacı Hesaplama işlemi ile ihtiyaç duyduğunuz suyu hesaplayın.

Öneriyoruz: Yaşa göre nabız hesaplama

Vücudumuzdaki Suyun Görevleri Nelerdir?

Su, vücudumuzun sıcaklığını ayarlamak için en önemli araçtır.

Su eklemlerimizi yağlar, böylece hareketlerimiz rahat ve pürüzsüz olur.

Su kullanıldıkça ve atıkların giderilmesini kolaylaştırdığından, karaciğer ve böbrekler üzerindeki yükü azaltır. Bu yüzden sağlıklı bir karaciğer ve böbrekler için gereklidir.

Su, besinleri ve oksijeni hücrelerimize taşımak için kullanılır.

Su, göz, ağız ve burun gibi dokuları nemlendirmek için kullanılır.

Su vücudumuzun organ ve dokularını korur.

Su, mineral ve diğer besinleri çözer ve bu nedenle vücudumuz tarafından kullanılabilir.

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnsanların su ihtiyaçları, vücut ağırlığını ve hacmini artıran sayısal değerlerin sayısı arttıkça artmaktadır. 90 kilo ve 60 kiloya sahip bir kişi aynı günlük su ihtiyacı değerlerine sahip değildir. Bu durumda, günlük su ihtiyacının hesaplanması için aşağıdakiler kullanılır: [1]

Ağırlık x 0.032 = günlük su gereksinimi

Başka bir deyişle, günde kaç litre su içmeniz gerektiğini, 32 gram ağırlığınızla çarparak bilirsiniz.

Öneriyoruz: Uyku saati hesaplama

Yorum yapın