Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Eğitim seviyesinin artışı ve modern çağda yaşam ebeveynlerin bilinçli olmalarını da beraberinde getirdi. Artık anneler hamileliğe hazır olup olmadığına bakıp hamileliğe karar verdikten sonra hazırlıklara başlayıp ona göre hareket ediyorlar.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Bizde anne adaylarına yardımcı olmak için hamile kalmadan önce yapılması gerekenler maddeler halinde bu yazımızda anlatacağız. Eklemek istedikleriniz, önceki hamileliklerinizde yaşadığınız tecrübeleriniz varsa yazımızı okuduktan sonra yorumda bizimle paylaşabilirsiniz.

5 Madde ile Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Artık sadece kendimizi düşünmeyi bırakmanın vakti geldi. Şunu unutmayalım bizim için zararlı olan her şey anne karnındaki bebek içinde zararlı. Yani artık yaptığınız her şeyden doğrudan bebekte etkilenmekte. Ne demiştik artık anneler bilinçli.. Kolay hamile kalmak, rahat bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak istiyorsak; hamile kalmadan önce yapılması gerekenler maddeler halinde;

Bkz: Hamilelikte Nargile İçilir mi?

Hamile kalmadan önce sigara ve alkole veda

Sigara tüketimi vücudun bağışıklığını düşürür ve güçlü bir bünyeye sahip olamayız. Sigara ve alkol vücutta toksin birikmesine sebep olmaktadır. Sigara ve alkol ile vücudunuza giren zararlı maddeler, hamile kalmadan önce döllenmeyi sağlayacak olan yumurtanızın yapısına zarar veriyor. Hamile kaldığınızda alkol ve sigaraya devam ederseniz ise bu zehirler, bebeğe giden damarlardaki kan akımının bozulmasına, bunun sonucunda bebeğinizin düşük olmasına, sakatlık riskinin artmasına ve en önemlisi ani bebek ölümü diye adlandırılan duruma sebebiyet veriyor. Gelişme ve zekâ geriliği, iskelet sistemi bozukluğu, kalp, karaciğer ve üreme sistemi problemlerini de beraberinde getiriyor.

Hamile kalmadan önce beslenmeye dikkat

Gıda çeşitliliğini arttırarak günde en az üç öğünü beslenmek çok önemli. Taze meyve ve sebzeler, kurutulmuş gıdalar ve pişmiş ete ağırlık vermek hamur işi, pilav, trans yağlar ve karbonhidrat içerikli gıdalardan uzak durmak gerekli. Karbonhidrat her ne kadar enerji için önemli olsa da fazla yağ depolamakta.

Hamile kalmadan önce vitamin takviyesi

Siz ve bebeğiniz için vitaminlerin önemi çok fazla. Anne ve bebeğin gebelik süresince sağlığı bu vitaminlere bağlıdır. Bebekler, annenin yediği besinlerden kan yoluyla yararlanabilir. Bu sebeple hamileler hem kendi hem de bebeklerinin ihtiyaçlarını tek başına besinlerle sağlayabilmesi yetersizlik oluşturabilir. Buna sebebiyet vermemek için anne adayı hamile kalmadan önce vitaminler açısından depolarını doldurması hamileliği rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Hamilelik öncesi dönemden itibaren doğal besinlerle aldığınızda yeterli gelmeyecek ve takviyelerine ihtiyaç duyacağınız folik asit, Omega-3 yağ asitleri, demir, D Vitamini, B Vitaminleri, Çinko, C Vitamini, kalsiyum ve multi vitaminler veya tabletleri kullanmayı ihmal etmeyin.

Bkz: Hamilelikte Jelibon Yenir mi?

Hamile kalmadan önce ilaç kullanımı

Hamilelikten önce kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz ilaçlar varsa mutlaka hekiminize bunları bildirip hamile kalmak istediğinizden bahsetmelisiniz. Kullanılan ilaçlar hamile kalmanızı engelleyebilir veya hamile kalındığında bebek gelişimine olumsuz etkileri olabilir. Hamilelikte ilaç kullanılmaz gibi bin algı oluşmuş durumda ancak asla böyle bir şey yoktur. Hekiminizin onay verdiği ilaçları tabi ki kullanabilirsiniz.

Bkz: Hamilelikte Sakız Çiğnenir mi?

Hamile kalmadan önce spor yapmak

Hamile kalmadan önce yürüyüş, salon sporları, yüzme, yoga gibi egzersizlere başlayabilirsiniz. Düzenli yaptığınız bu aktiviteler vücudunuzun doğal işleyişine fayda sağlayacak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak sizi hamileliğe hazırlayacaktır.

5/5 - (93 votes)
“Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler” üzerine 2 yorum
  1. Sigarayı çöpe atın Sigara içiyorsanız, hamile kalmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, sigarayı bırakmak olmalı. Çünkü her sigarayı içişinizde vücudunuza giren nikotin ve diğer zehirler, hamile kalmadan önce bebeğinizin oluşumunu sağlayacak olan yumurtanızın DNA’sına zarar veriyor.

    Cevapla
  2. Merhaba,

    Bu yazı çok faydalıydı. Hamile kalmak istiyorsanız, ne yapmanız gerektiğini bilmek çok önemli. Bu yazıdan öğrendiğim kadarıyla, hamile kalmak istediğiniz zaman, öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini anladım.

    Ancak, ben biraz daha açıklayıcı olabilseydi diye düşünüyorum. Örneğin, hamile kalmak istediğiniz zaman ne yapmanız gerektiği konusunda bir rehber olabilirdi. Hamile kalmak için ne yapmalıyım? sorusunun cevabını merak ediyorum.

    Cevapla
Yorum yapın