Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik her bünyede farklı zamanlarda farklı belirtiler göstermektedir. Bu yazımızla sizlere en yaygın görülen Hamilelik Belirtileri ne zaman başlar? Sorusunu yanıtlayacağız. Beklenen bir hamilelikte belirtileri takip edip anlamak çok daha kolay olur. Peki ya hangi belirtiler varsa beklenmeyen bir hamilelik yaşadığımızı anlarız.

Hamileliğin ilk belirtileri, nadiren de olsa döllenmenin oluşumundan sonraki 5-10 gün arasında hissedilmeye başlar. Daha sık görülen belirtiler 4-5 hafta arasında olan belirtilerdir. Öyleyse bakalım hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman başlar.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

En erken görülen belirti göğüslerde hassasiyet, meme ucunda renk koyulaşması, adet gecikmesi aslında ilk gebelik belirtileri adet öncesi belirtilerle hemen hemen aynı, karın bölgesinde şişlik, aşırı duygusal hassasiyet, sürekli uyku ve yorgunluk hali. Adet öncesi yaşanan durumlarla çok benzerlik olduğu için kadınlar hamilelik belirtilerini adet belirtileri ile karıştırabiliyorlar. 

En sık görülen belirti mide bulantısı hormonların değişimine bağlı olarak gelişir. Hormonlardaki ani artış kusma olmayan mide bulantısını tetikler. Sık idrara çıkma da gebeliğin ilk başlarında hormonal değişikliklerden dolayı böbreklerin fazla çalışmasından ileri gelirken hamileliğin geç dönemlerinde ise sık idrara çıkma sebebi idrar kesesinin baskılanmasındandır.

Hamilelik Belirtileri

Yaygın olan ilk belirtiler: Adet gecikmesi, hassas ve şişkin göğüsler, kusma olan veya olmayan mide bulantısı, artan idrara çıkma, yorgunluk.

İlk aylarda yaygın olmayan belirtiler: Huysuzluk, şişkinlik, ışık lekesi, kabızlık, iştahsızlık, burun tıkanıklığı..

Hamileliğin biraz ilerleyen dönemlerinde: Ruh hali değişiklikleri, artmış idrara çıkma, baş ağrısı, bel ağrısı ve / veya ağrı, acıyan göğüsler, koyulaşan areolalar, yorgunluk, mide bulantısı, implantasyon kanaması.

Geç hamilelik belirtileri: Bacak şişmesi, sırt ağrısı, göğüste ağrılı yanma hissi, idrar kaçağı, nefes darlığı.

Bazı belirtiler korkutucu gibi gelse de biraz önlem ve tedbirlerle bu belirtiler hafifletilebilir. Örneğin mide bulantısına rezene çayı içmek gibi, sabahları uyanınca tuzlu çubuk kraker yemek gibi.

Hamilelik Belirtileri Ne zaman Başlar ve Nelerdir?

Bunun cevabını en yaygın olanlardan bahsederek açıklamaya çalıştık. Tabi ki bu belirtiler ve zamanı kişilere göre değişiklik gösterecektir. Unutmamız gereken en önemli şey herkes birbirinden çok farklı fiziksel, biyolojik ve genetik farklılıklara sahip. Bazı anne adayları hiçbir belirti yaşamazken bazı anne adayları da hamileliğin 7.gününden itibaren şiddetli bir şekilde hissetmekte. Sizlerde yorumlarda yaşadığınız size özgü değişik hamilelik belirtilerini paylaşabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Genellikle gebeliğin ilk 3 ayının başındaki bir kaç hafta içerisinde belirtiler başlar. 5. haftadan sonra ise memede değişiklikler ve boyutunda büyüme meydana gelebilir.

1 Haftalık Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Vajinal akıntının artması, sık idrara çıkma durumu, yorgunluk ve ruh hali değişimi, uyku hali, göğüs hassasiyeti 1 haftalık gebelik belirtileri arasında yer alır.

5/5 - (66 votes)
“Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?” üzerine bir yorum
Yorum yapın