Hamilelik Stresine Ne İyi Gelir?

Anne adaylarının yaşadığı büyük problemlerden bir tanesi de stres.  Peki, hamilelik stresine ne iyi gelir? Hamilelikle yeni bir döneme giren anne adayları değişen hormonların etkisiyle de stres yaşamaktadırlar. Bebeğim sağlıklı olacak mı? Ben iyi bir anne olabilecek miyim? Bebeğime iyi bakabilecek miyim? Ne Kadar zaman kaldı? Doğum zor olacak mı? Hamilelikte alınan kiloları verebilecek miyim? Hamilelik Stresinin Bebeğe Zararları neler? Bunlar hamile kadınların stres yaşamasına sebep olan etkenlerin başında geliyor. Fiziksel olarak değişim, mide bulantıları, vücuttaki ödemler stresle baş etmeyi zorlaştırıyor gibi görünse de aslında bu strese baş etmenin kolay yolları var.

Hamilelik Stresine Ne İyi Gelir?

  • Yakın çevrenizle ilişkiniz hamilelik öncesi nasıldı bilmiyoruz ancak hamilelikten itibaren her şeye evet demeye son. Çünkü artık sadece kendinizi değil bebeğinizi de düşünmek zorundasınız. Bu dönemde Hamilelik Stresinin Bebeğe Zararları neler sorununun cevabını araştırıp bebeğiniz ve kendiniz için yaşayın. Hayır demekten çekinmeyin, istemediğiniz hiç bir şey için evet demeyin.
  • Dingin bir hayatta çok önemlidir. Nefes egzersizleri öğrenin ve inanılmaz işe yaradığını ilk egzersizden sonra fark edeceksiniz. Nefes teknikleri ile ilgili kitaplar okuyun ya da internet sitelerinden video izleyerek eşlik edin.
  • Hamilelikte yoga son dönemlerin modası oldu. Böyle faydalı moda zor bulunur. Yoga sizi sakinleştirip gündelik hayattan koparacak ve anda kalmanızı sağlayacak. Yoga hareketleri sizin stresinizi alıp vücudunuzu fiziksel olarak ta hamileliğe uyumlu hale getirecek.
  • Yürüyüş, en ilkel fakat en iyi stresle başa çıkma yöntemi. Giyin spor ayakkabılarınızı, ister orman, ister park, ister yaşadığınız semtin sokakları… Etrafı keşfe çıkın. Görün farkında olmadan her şeyi unutmuş sadece yürüdüğünüz çevreyi inceliyor olacaksınız. Anlamadan stresi bile unutmuş olacaksanız. Unutmayın ki yürüyüş stresi azalttığı kadar doğumu da kolaylaştıran en iyi egzersiz.
  • Sağlıklı beslenme! Size enerji veren, yormayan, ağır gelmeyen şeyler tüketmek hem mutlu olmanızı hem de enerjinizin yükselip içinizin kıpır kıpır olmasını sağlar.
  • Düzenli uyku da en çok ihtiyacınız olan şey. Her uykunuz geldiğinde de uzanıp biraz kestirin, güne ara verip yenilenmiş olarak kalkacaksınız. Hamilelikte fazla mesai yapılması gereken şey uykudur.
  • Size anlatılan hamilelikle ve doğumla ilgili hurafelere, ya da başkalarının yaşadığı zorluklara kulak asmayın.
  • Hamilelikle ilgili size strese sokan durumlar varsa aynı durumları yaşayanların nasıl başa çıktığını dinleyip yardım alabilirsiniz.

Hamilelik Stresinin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Hamilelikte stres yaşayan anne adaylarında erken doğum oranı çok atmaktadır. Ama hemen korkmayın bakalım hamilelik stresinin bebeğe zararları neler öğrenelim ve stresi hayatımızdan çıkaralım. Hamilelik stresine ne iyi gelir konusunda sizlere gerekli bilgileri aktardık. Diğer yazılarımızı da inceleyerek hamilelik stresine ne iyi gelir konusu gibi alternatif konuları incleeyebilirsiniz.

Hamilelikte stres yaşayan anne adaylarının bebeklerine etkileri hayatının ilerleyen dönemlerine kadar devam eder. Anne adayının stres yaşarken salgıladığı hormonlar bebeği doğrudan etkiler ve gelişimini engeller bu sebeple prematüre doğum gerçekleşebilir. Ayrıca bebek doğduktan sonra da agresif bir yapıya sahip olabilir.

Ayrıca dilerseniz Hamilelikte Antidepresan Kullanılır Mı başlıklı yazımızı okuyarak da stres için kullanılıp kullanılmayacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5/5 - (28 votes)
“Hamilelik Stresine Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum
Yorum yapın