Hamilelikte Antidepresan Kullanılır Mı?

Son yıllarda yaygınlaşan antidepresan kullanımıyla akıllara takılan bir soru haline gelen Hamilelikte antidepresan kullanılır mı? Sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Bu yazımızı sonuna kadar dikkatlice okuduğunuzda yeterince aydınlanacağınızı umuyoruz.

Çağımızda artık fiziksel rahatsızlık kadar ruhsal rahatsızlıklarda normalleşip ilaçla tedavi edilmektedir. Bunu tam doğal bir durum olarak görmeye başlamışken, bu defa da hamilelikte antidepresan bebeğe zarar verir mi korkusu ortaya çıkmıştır.

Hamilelikte antidepresan kullanılır mı konusu sanıldığı kadar kötü bir durum değil. Hamilelik öncesi depresyonda olan kişi hamile kaldığında hormonal değişikliklerden dolayı daha hassas bir duruma gelebilir. Depresyonda olmayan bir kişi bile hamilelikte depresyon ile benzer belirtileri gösterirken, birde zaten depresyonda olan kişinin hamilelikte yaşadığı duygusal değişimi düşünmek çok ta zor değil.

Antidepresan Kullanırken Hamile kalmaya Karar Verdim Ne Yapmalıyım?

Eğer süregelen bir depresyonunuz varsa ve ilaç kullanıyorsanız öncelikle yapmanız gereken psikiyatristinizi bu konuda bilgilendirmek. Doktorunuz size kullandığınız ilaç etken maddesine göre değişiklik yapabilir, dozu arttırıp, azaltabilir. Ama hamilelikte antidepresan kullanılır mı konusunda mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Hamileyken Antidepresan Kullanabilir miyim?

Hamilelik belirtileri kişiye göre değiştiği gibi ruhsal olarak etkileri de kişilere çok farklılık gösterir. Hamilelikte hormonlara bağlı ruhsal değişimlerin etkisi yadsınamaz. Ancak bazı kişilerde hamilelik ağır depresif davranışlara sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda doktor kontrolünde antidepresan ilaçlara başlamak gerekebilir.

Bknz: Erken menopozda hamile kalınır mı ?

Hamilelikte Antidepresan Kullanmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte antidepresan kullanmak bebeğe zarar verir mi konusu anne adayları tarafından hassas bir konu. Hamilelikte kar zarar hesabı yapmak gerekli, eğer doktorunuz antidepresan kullanmanıza karar verdiyse sizin antidepresan kullanmamanız sizin ruhsal gerilimlerinizin ve stresinizin bebeğe daha fazla zarar vereceğindendir.

Sonuç olarak bebeğinizin bedensel gelişimi kadar stres ve gerilimlerden uzak durması da önemli olmalı. Anne adayının huzurlu ve mutlu olması bebeğinin gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir. Siz bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olursanız bebeğiniz için uygun bir ortam sağlamış olursunuz. Hayat şartları bazen bizi üstesinden gelemeyeceğimiz durumlara sürükleyebilmekte. Böyle durumlarda tıbbi desteğe ihtiyacınız olup olmadığına, hamilelikte antidepresan kullanıp kullanmayacağınıza, antidepresan kullanımı bebeğe zarar verir mi? Doktorunuzla birlikte eksileri ve artıları olarak değerlendirip karar vermeniz gerekli.

Ayrıca kistler hamileliği engeller mi konusu da son zamanlarda oldukça merak edilmekte. Bilgilenmenizde fayda olacaktır.

5/5 - (34 votes)
“Hamilelikte Antidepresan Kullanılır Mı?” üzerine 2 yorum
  1. dar açılı glokom sebepli antidepresan kullanımım yasaklandığından beri sekiz yıl geçti. hala hayattayım. herkesten bir tık daha boktan durumdayım. antidepresanlar kalıcı çözüm sunmaz. hamilelik döneminde kullanılmasa da olur. etkileri mucizevi değildir. bu riski almaya değmez. çocuk stressiz doğar inş.

    Cevapla
  2. Merhaba,

    Bu yazı çok ilginç ve faydalıydı. Hamilelik sırasında depresyon geçirmek gerçekten zor olabilir. Hamilelikte antidepresan kullanmak güvenli mi? Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

    Cevapla
Yorum yapın