Hamilelikte Arı Sokması Tehlikesi ve Müdahale Yöntemi

Hamilelik sürecinde anne adaylarının kendilerine her zamankinden çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Gerek hormonların değişmesi gerek hamilelikle birlikte fiziksel ağırlığın artması gibi birçok farklılık anne adaylarının dokuz aylık bir süreci biraz heyecanlı biraz endişeli geçirmesine neden olmaktadır.

Anne adayları özellikle de yürüyüş yapmaktan dokuz ay boyunca vazgeçmemelidir. Çünkü yürüyüş hem anne adayının kendini iyi hissetmesini sağlayacak hem de doğumunu çok daha kolay olması için rahim ağzının genişlemesinde fayda sağlayacaktır. Anne adayı açık havada yürüyüş yaparken dikkatli olmalıdır. Çünkü hamilelikte arı sokması durumu çok sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer hamilelik öncesinde arı sokmasına bir alerjiniz bulunmuyorsa bu durumun size ve bebeğinize bir zarar vermeyeceğini ve korkulacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Bkz: Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Arı Sokmasına Nasıl Müdahale Edilir?

Hamile kadınların özellikle de açık havada bulunduklarında bu gibi durumun meydana gelmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun için gidilen yerlere dikkat etmek gerekir. Hamilelikte arı sokması sonucunda anne adayı tedirgin olmamalı ve bu durum hastaneye gitmeye gerek kalmadan çoğu zaman kendi müdahaleniz ile geçebilecek bir durumdur.

O bölgeye buz koymanız yanınızda o sırada buz yoksa soğuk bir şey ile bölgeye tampon yapmanız zehri alacaktır. Bölgede şişkinlik meydana gelebilir. Fakat hamilelikte arı sokması durumu birden fazla arı tarafından olur ve üstelik anne adayının bu duruma alerjisi de varsa ciddi bir hal alabilir. Bu da acil müdahale gerektirebilir.

Bu nedenle özellikle de bu konuda hassasiyeti olan anne adaylarının çok daha fazla dikkatli olması ve özellikle de bilmediği ve açık alanlarda dolaşırken çok daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz.

Bkz: Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri

Hamilelikte Arı Sokması Tehlikeli Mi?

Arı sokması durumu eminiz ki hemen hepimizin başına gelmiş bir durumdur. Bu konuda bir alerjiniz yoksa tehlikeli olmayan fakat kısa süreli de olsa sizi rahatsız eden şişkinlik ve ağrı yapabilen hoş olmayan bir durumdur.

Hamilelikte arı sokması tabi ki çok daha rahatsız edici ve istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu durumun bilinen bir tehlikesi olmamakla birlikte hamile anne adayının bu süreçte zaten zor zamanlar geçirdiğini düşünürsek bir de bu durumun getirmiş oldu ağrı ile karşılaşmaması için tabi ki dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Arı sokmasının hem size ve bebeğinize bir tehlike oluşturmadığını söyleyebilir fakat yine de hoş olmayan bu durumla karşılaşmamak için dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte arı sokması bebeğe zarar verirmi?

Hayır, herhangi bir zarar vermez. Ancak farklı belirtiler göstermeye başlarsanız doktorunuza danışmalısınız.

5/5 - (97 votes)
“Hamilelikte Arı Sokması Tehlikesi ve Müdahale Yöntemi” üzerine bir yorum
  1. Arı soktuğunda ilk yapılması gerekenler. Gerek sizi gerek bir yakınınızın başına gelmiş olsun ilk önce sakin olun ve bu adımları izleyin. İlk olarak iğneyi vücuttan çıkarmalısınız. Ancak bunu çıplak elle yapmamalı, bir cımbız kullanmalısınız. İğnedeki zehir 2-3 dakikada kişinin kanına karışacaktır, bu …

    Cevapla
Yorum yapın