Hamilelikte Aşerme Nedir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte yaygın görülen belirtilerden bir tanesi de aşermedir. Aşeren hamile anne adaylarına çevrenizde de mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Dizi ve filmlere de hamilelikte aşerme eğlenceli senaryolarla sık sık karşımıza çıkar. Peki, hamilelikte aşerme nedir? Hamilelikte aşerme ne zaman başlar?

Hamilelikte Aşerme Nedir?

Hamilelikte aşerme, hamile anne adayının aniden burnuna bir yiyeceğin kokusunun gelmesi, bir yiyeceğe karşı aşırı yeme isteği duyulması ve dayanılmaz derece de o yiyeceği biran evvel tüketme ihtiyacı duyulmasıdır. Genellikle ekşi, acı, tatlı gibi baskın tatlar aşerilir. Birde ne hikmetse kış aylarında yaz meyveleri erik, çilek, karpuz gibi meyveleri aşerme durumu yazında kış meyveleri aşerme durumu söz konusudur. Hamilelikte aşermenin kanıtlanmış bilimsel dayanağı bulunmamakla birlikte yürütülen bazı tahminler vardır. Anne adayının hamilelik öncesinde eksik olan vitaminleri varsa o vitaminleri tamamlamak için gerekli olan yiyecekleri aşerdikleri düşünülür. Değişen hormonlara bağlı olarak bazı yiyeceklere karşı yeme isteği gelişebilir. Hamilelikte artan koku ve tat hissiyatı baskın tatları istemeye sebep olabilir. Uzmanlar tarafından hamilelikte aşermeye en önemli neden olarak hormonal değişimler gösterilirken, karnınızda büyüyen bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller vücudun verdiği sinyallerle karaciğere ve beyine aktarılır, bunun sonucunda da aşerme ortaya çıkar. Anne adayının nazlanması da hamilelikte aşerme sebeplerinden olarak görülmektedir.

Bkz: Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Aşerme Pin

Hamilelikte aşerme, başlayacağı zaman net olmayan bir belirtidir. Genelde hamilelikte aşerme ilk aylarda başlayıp en yoğun üçüncü ayda görülmektedir. Bu da hamileliğin 7-16 haftalarına tekabül etmektedir. Dördüncü ayda da hamilelikte aşerme durumunun tamamen bitmesi beklenir. Hamilelikte aşerme yaygın görülse de bazı hamile anne adaylarında hiç görülmeyebilir de.

Bkz: Hamilelik hesaplama

Hamilelikte Aşerme İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Hamilelikte aşerme dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Aşerdiğiniz her yiyecek sağlıklı olmayabilir, hatta bazen toprak bile aşerenler olabilir. Aşerdiğiniz yiyecekler sağlıklı olsa bile kararında tüketilmesi gerekir. Sürekli aynı şeyleri yemekte hamilelikte istenen bir durum değildir. Örneğin sürekli turşu aşeriyorsanız ve turşu tüketiyorsanız vücudunuz ödem tutabilir hatta tansiyon hastası olabilirsiniz. Tatlı aşerdiğinizde sürekli tatlı yemek te diyabet ve fazla kilolara neden olabilir. Aşerdiğiniz yiyecekleri dozunda ve aralıklarla tüketerek hem aşerme isteğinizi bastırıp hem de diğer besin gruplarından da tüketerek dengede kalabilirsiniz.

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman BaşlarPin

Hamilelikte En Çok Aşerilen Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte aşerme de en çok aranan şeyler; Turşu, erik, tatlı, çilek, karpuz, ayva, kiraz, kavun, çikolata, dondurma, kola, muz, tuz, toprak, çamur, izmarit gibi maddelerdir. Tabi ki tüketilebilir olanların sağlıklı olanlarını tüketmenizi tüketilmeyen çamur, toprak, izmarit gibi maddeleri de neden aşerdiğinizin kaynağını bulup gıdalarla alıp aşermeyi geçirmenizi tavsiye ederiz. Örneğin demir eksikliğinden toprak aşerilebilir.

5/5 - (37 votes)
“Hamilelikte Aşerme Nedir? Ne Zaman Başlar?” üzerine 2 yorum
  1. Anne adayları, aşerme döneminin başladığını özellikle belirli bir tadın baskın olduğu yiyecekleri yemek için sabırsızlandıkları zaman anlayabilirler. Başlangıç zamanı ile ilgili kesin bir açıklama yapılamasa da hamilelikte aşermek genellikle 7 ile 16.aylar aralığında gözlenir. 4.ayın bitime ile birlikte de aşerme

    Cevapla
  2. Belirtiler çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında görülebilir. 7-12 haftalarda görülen aşerme, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler verir. Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir. Aşerme belirtileri genellikle 4. aydan itibaren kesilmeye başlar. Çok nadir olarak 5. aya kadar uzayabilir.

    Cevapla
Yorum yapın