Hamilelikte Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikle birlikte anne adaylarında fizyolojik, psikolojik ve hormonal değişiklikler olmaktadır. Bu değişimlere bağlı olarak hamilelikte ayak yanması yaşanmaktadır. Hamilelikte ayak yanması neredeyse hamile anne adaylarının yarısında görülmektedir. Peki, gebelikte ayak yanması neden olur, sizlere bu yazımızda açıklayacağız.

Hamilelikte Ayak Yanması Neden Olur?

Hamilelikte Ayak YanmasıPinHamilelikte ayak yanması hormonal değişimlere bağlı olarak yaygın görülen durumlardandır. Hamileyken ayak yanması ile birlikte ellerde de yanma olabilmektedir. Hamileyken ayak yanması genellikle hamilelik şekerine bağlı olarak gelişmektedir. Bunun sebebi de hamilelik diyabetinin sinirleri etkilemesi olarak düşünülmektedir.

Hamilelikte Ayak Yanması Tehlikeli midir?

Hamilelikte ayak yanması geçici bir durum olmakla beraber altında yatan başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Eğer hamileyken ayak yanması ile birlikte sizi rahatsız eden durumlar da varsa veya ayak yanmanız dayanılamayacak şekilde size rahatsızlık veriyorsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Hamilelikte ayak yanmasının bağlı olabileceği rahatsızlıklar; gestasyonel diyabet, vitamin eksikliği, hipotiroidi, böbrek fonksiyon bozukluğu, ayak mantarı, karpal ve tarsal  tünel sendromu, ödem, magnezyum eksikliği, yüksek kan basıncı, ilaçların yan etkileridir.

Bkz: Hamilelikte maden suyu içilir mi

Gebelikte Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Öncelikli doktora başvurup gebelikte ayak yanması sebebini öğrenmeniz gerekir. Neden oluştuğunu öğrendikten sonra doktorunuz gerekli görürse sebebine uygun tedavi uygulayabilir. Çok ciddi şikayetiniz bulunmuyorsa eğer şekerinizi yükselten besinlerden uzak durmanızı, ödem gidermeye yardımcı olan uygulamaları yapmanızı tavsiye ederiz.

Doğumdan iki hafta sonra ayaklardaki yanma hissinin geçmesi beklenir. Ayaklarınıza kolonya sürmekte sizi rahatlatacaktır, buz şişesi ayaklarınızın altına koyup yuvarlamakta rahatlatıcı çözümlerdendir. Ayaklarınızın altına ferahlatıcı nane veya mentol esanslı jellerden sürmek, soğuk su ile doldurduğunuz leğende ayaklarınızı bekletmek, egzersiz gibi kan akışını düzenleyen aktiviteler yapmak size iyi gelecektir.

Sentetik çoraplar ayaklardaki yanma hissini artıracağından, pamuklu çoraplar tercih etmek,  giydiğiniz ayakkabının taban kısmının delikli olması da ayakların hava almasını sağlamak ta gebelikte ayak yanması hissini azaltır.  Ancak bu saydığımız yöntemler geçici rahatlatma yöntemleridir. Kalıcı bir çözüm bulmak istiyorsanız mutlaka doktorunuzdan öneri almalısınız.

Bkz: Parmakla hamilelikte testi

5/5 - (89 votes)
“Hamilelikte Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelikte ayak yanması neden olur Ayak yanması, dar ayakkabılar, hamilelikle ilgili durumlar ve tıbbi durumlar dahil olmak üzere bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Hamilelikte ayak yanmasının en yaygın nedeni, artan kan hacminden dolayı ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme olmasıdır.

    Cevapla
  2. Hamilelikte Ayaklarda, Ellerde Yanma Neden Olur? Hamilelikte hormonlardaki artış Stres, depresyon Vitamin eksikliği (özellikle D, B12 ve B6) Magnezyum eksikliği Havanın sıcak olması Ödem Gestasyonel diyabet Elektrolit dengesizliği , özellikle hiponatremi ve hypochlorenemia Kronik böbrek hastalığı Lyme hastalığı Hipotiroidi (düşük tiroid seviyeleri)

    Cevapla
Yorum yapın