Hamilelikte Ayva Yenir mi?

Ayva içeriğinde demir, bakır, çinko gibi mineraller bulunur. Araştırmacı anne adaylarının merak ettiği konulardan hamilelikte ayva yemek, hamilelikte ayva yersem bebeğim gamzeli olur mu? Merak eden anne adayları için araştırdık; Ayvanın faydaları neler, ayvanın zararları var mıdır? Gerçekten hamileyken ayva yersem bebeğimde gamze olur mu? Sizleri bu yazımızda bu konularla ilgili bilgilendirmeye çalışacağız.

 Hamilelikte Ayva Yemenin Faydaları

Hamilelikte ayva yemek hamile anne adaylarına kesinlikle tavsiye edilmektedir. Glisemik indeksi çok düşük olan ayva şekeri yükseltmez. Ayva yemek şekeri yükseltmediği gibi kilo da aldırmaz. Kilo almaya meyilli anne adayları hamilelikte ayva tüketirse kilo kontrolü sağlanır. Ayva aynı zamanda tok tutma özelliğine de sahiptir. Ayvanın hafif mayhoşlu tadı hamilelikte oluşan mide bulantılarına da iyi gelir. Ayvanın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ağrıları hafifletmede yardımcıdır. Ayvanın bir başka özelliği de doğumu kolaylaştırmasıdır.

Hamilelikte Ayva Yersem Bebeğim Gamzeli Olur mu?

Hamilelikte AyvaPinKültürümüzde bilimsel dayanağı olmayan söylentilere ve bu söylentilere inanmak yaygındır. “Hamilelikte ayva yersen bebeğin gamzeli olur.” Hamile anne adaylarını en çok heyecanlandıran söylentilerdendir. Gamze yüzde nadir görülen ve yüzde hoş bir görüntü oluşturan özelliktir. Gülünce ortaya çıkan gamzeler güzelliğe güzellik katmaktadır.

Tecrübeli atalarımız ne söylemişse doğru söylemiş gebelikte ayva yiyen birçok kadın bebeklerinin gamzeli olduğunu söylemektedir. Sebebinin ya da doğruluğun ne olduğu tam olarak bilinmese de denemeye değer. Çünkü ayva hamilelikte çok faydalı bir meyvedir. Bebeğinizin gamzeli olmasını istiyorsanız denemeye değer, bebeğiniz gamzeli olması bile çok faydalı olan ayvayı hamilelikte bol bol tükettiğinizden dolayı sağlıklı bir bebeğiniz olur.

Bkz: Hamilelikte salatalık yenir mi

Hamilelikte Ayva Yersem Bebeğim Güzel Olur mu?

Hamileyken ayva içeriğinde bulunan çinko, A vitamini, B vitamini ve C vitamini bolca bulunduğundan bebeğin sağlıklı ve kusursuz olmasını sağlar. Dinimizde de peygamberimiz hamile anne adaylarının bebeklerinin güzel olmasını istiyorlarsa gebelikte ayva yesinler, ayva yüz güzelliği getirir, gibi ifadeler kullanmıştır.

Hamilelikte bebeğin gelişimi sağlıklı beslenme ile doğru orantılı olduğundan, bebeğinizin sağlıklı olması adına dikkatle ve özenle, bilinçli bir şekilde tükettiğiniz her şey bir adımdır. Bebeğinizin neredeyse çoğu şeyi sizin yaptıklarınıza bağlıdır diyebiliriz. Bilinçli anneler, sağlık nesiller…

Bkz: Hamilelikte dut yenir mi

5/5 - (31 votes)
“Hamilelikte Ayva Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Ayva gamze yapar mı, Bebeğin gamzeli doğması için hamilelik döneminde ayva tüketilmesi gerektiğine dair bir görüş var. Peki hamilelikte ayva tüketimi gamze yapar mı, ayva tüketimi bebeğin yüz güzelliğine etki eder mi? haberimizde. Bebek bekleyen anne adaylarının normal zamanlarına kıyasla daha da dikkatli olmaları gereken …

    Cevapla
  2. Hamileliklerle yapılan bir çalışmada yemeklerden sonra alınan 10 mg ayva şurubunun özefagal reflü semptomlarını hafiflettiği görülmüş. Ayva tüketimi için işte bir başka sebep daha. Ayva besleyici bir meyvedir. Bir anne bebeğini karnında büyütürken, yeni bir can dünyaya gelirken annenin gereksinimleri artar.

    Cevapla
Yorum yapın