Hamilelikte Bal Yenir mi?

Bu yazımızda mucizevi bir besin olan baldan bahsedeceğiz. Bal çok kıymetli ve üretilmesi de zor olan bir gıdadır. Balın faydaları da saymakla bitmez. 2 yaş altındaki bebeklerin tüketmesinin yasak olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Peki, hamilelikte bal yenir mi? Meraklı ve araştırmacı hamile anne adayları için hamilelikte bal tüketimini araştırdık.

Hamilelikte Bal Faydalı mıdır?

PinBal besin değeri yüksek ve çok faydalı bir besindir. Hamilelikte bal yemek sakıncalı gibi görünse kesinlikle sakıncalı değildir. Normal zamanda bala alerjisi olmayan anne adayları hamilelikte de rahatlıkla tüketebilir. Bal içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle annenin ve bebeğin bağışıklığının kuvvetlenmesi için gereklidir.

Yeni doğan bebekler için bal tüketmek balın içeriğinde bulunan bakterilerle yeni doğan bebeğin bağışıklığının savaşacak kadar güçlü olmamasından zararlıdır. Hatta ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak gebelikte bal yendiğinde anne adayının bağışıklığı bu bakterilerle savaşır ve bu bakteriler plasentaya ulaşamaz. Hamilelikte bal tüketimi, anne adayına enerji verir, tatlı isteğini bastırır, uyku düzenine yardımcı olur ve öksürüğü keser. Peki, hamileyken bal tüketimi nasıl olmalı?

Bkz: Hamilelikte çerez yenir mi

Hamilelikte Bal Tüketimi Nasıl Olmalı?

Gbelikte bal yenir mi sorusuna cevap evettir. Hamileyken bal yemek güvenlidir. Ancak aşırı dozda tüketmek alerjik reaksiyonlar ortaya çıkartabilir. Bal alırken çok dikkat etmek gerekmektedir. Bal üretimi zor ve pahalı bir gıda maddesi olduğundan piyasada çok fazla sahtesi bulunmaktadır. Organik bal veya sağlık bakanlığından onaylı güvenilir firmaların ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Her balın besin değer fazladır. Bazı ballar çok kuvvetli iken bazıları daha az etkilidir. Bu yüzden tüketilen bal miktarı çok önemlidir. İçeceklerinizi tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz ancak besin değerleri azalabilir. Bu sebeple balı sade yemek daha çok faydalanmanızı sağlar. Gebelikte bal tüketimi güvenilir gibi görünse de doktorunuzu bu konuda bilgilendirerek tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bkz: Hamilelikte kalamar yenir mi

5/5 - (20 votes)
“Hamilelikte Bal Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelikte Midye Tava Yenir Mi? Midye tava, midyenin bir şişe takılarak kızartılması ile yapılan bir mezedir. Çok fazla seveni olan midye tava, bazı dönemlerde tüketilmemesi daha doğru olan bir besindir. Hamilelikte midye tava yeme konusunda tedirgin olan gebeler, midyenin bebek sağlığına olan etkisini düşünür.

    Cevapla
  2. Balların hamilelik dönemlerinde faydaları ve hamilelikte bal ne kadar yenir konusunda detaylı bilgiler alabilirsiniz. Balın diğer besinlerden ayıran bir özelliği ise uzun süre tadı ve besin değerinin bozulmamasıdır. Hamilelikte günlük kaç kaşık bal yenir Balı güvenli şekilde tüketmek istediğinizde abartmamanız gerekiyor.

    Cevapla
Yorum yapın