Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

Ciğer, sevilen yemeklerimizdendir. Hamile anne adaylarının da en çok aşerdiği yiyecekler arasındadır. Ciğer vitamin ve protein deposu bir besin olmakla beraber çok ta faydalıdır. Özellikle kuzu, sığır, kaz ve tavuk ciğeri hem çok lezzetli hem de Türk mutfağında büyük yeri vardır. Peki, hamilelikte ciğer yenir mi? Ciğerin zararları nelerdir? Neden, hamilelikte ciğer yenmemesi ile ilgili söylentiler var.

Hamilelikte Ciğer Yenir Mi?

Hamilelikte Ciğer Yenir miPinHamilelikte ciğer yenilmesi önerilmemektedir. Ciğer bol miktarda protein ve vitamin içerir. Bunlar çok faydalıdır. Ancak bir porsiyon ciğerde normal bir insanın günlük alması gereken miktarın üç katı A vitamini vardır. Hamilelikte A vitamini faydalı olmakla beraber fazla alındığında büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Ciğerde bulunan A vitamini retinoldür ve retinol içeren gıdalar hamilelikte çok önerilmez. Ciğerde bol miktarda olan A vitamini bebeğin gelişimini engellemektedir. Hamileliğin ilk 3 ayında doktorlar anne adayının kesinlikle ciğer yememesini tavsiye etmektedir. A vitamini aslında anne ve bebek gelişimi için gereklidir, ancak bitkisel gıdalardan tüketmek en doğrusudur. Halk arasında hamilelikte ciğere dokunulduğunda bebekte leke oluşur gibi bir inanış vardır. Bu inanışın bilimsel bir dayanağı yoktur.

Bkz: Hamilelikte kokoreç yenir mi

Hamilelikte Ciğer Yenir mi Bebeğe Etkisi Nedir?

Ciğer yüksek miktarda retinol içerdiğinden hamileliğin ilk aylarında özellikle tüketilmesi bebeğin gelişimini etkiler hatta bebeğin kusurlu olmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra bebeğe zararlarından dolayı hamilelikte sakatat tüketimi de yasaklanmıştır.

Ciğerde sakatat olduğu için sakat tüketimindeki etkiler hamilelikte ciğer tüketimi ile aynıdır. Ciğerde de toksik madde fazla olduğundan anne karnında ki bebek gelişimini olumsuz etkileyip, düşük, erken doğuma sebebiyet verebilir. Aynı zamanda ciğer tüketimiyle bulaşabilecek toksoplazma paraziti ise bebek için ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Erken doğum, düşük, doğum sonrası zekâ geriliği, göz enfeksiyonları, dalak ve karaciğer büyümesi, gelişmemiş organ gibi sorunlar toksoplazma hastalığından kaynaklanmaktadır. Hamileliğin ilk aylarında tüketmemek en doğrusu olur, ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde doktorunuza sorarak ve onayını alarak az miktarda tüketmenizde sakınca olmayabilir.

Bkz: Hamilelikte sakatat yenir mi

5/5 - (69 votes)
“Hamilelikte Ciğer Yenir mi?” üzerine bir yorum
  1. Hamilelikte belli miktarda ciğer yemek, şu kadar yerseniz güvenli diye hiç bir bilimsel kanıt yoktur. 1 porsiyon dana ciğer, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından günlük alınması gereken A vitamininden üç kat daha fazladır. Gebelikte ciğer yemek yerine et, tavuk gibi diğer et çeşitlerini güvenle tüketebilirsiniz.

    Cevapla
Yorum yapın