Hamilelikte Çilek Yenir mi?

Çilek hamilelikte en çok aşerilen meyvelerdendir. Çilek içerisinde bol miktarda protein, yağ, lif, potasyum, kalsiyum, sodyum, A ve C vitaminleri ve demir bulunur. Ülkemizde mevsiminde bolca bulunabilir, mevsim dışında da kolay ulaşılabilir bir meyvedir.

Bol bol çilek tüketen anne adayları merak edip araştırıyor; Hamilelikte çilek yenir mi?  Bu yazımızda hamilelikte çilek yemek, gebelikte çilek yemenin faydaları, tüketilmesi gereken çilek miktarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Çilek Yemenin Faydaları 🍓

Hamilelikte Çilek Yenir miPinVitamin ve minerallerle dolu olan besin değeri çok yüksek olan çilek, hamileliği yaz mevsimine denk gelenler için çok büyük bir şanstır. Hamilelikte çilek yemek, bol lifli olası uzun süre tok tutar, kilo kontrolünü de sağlar. Çilekte bulunan folat, bebeğin beyin, kafatası ve omurilik gelişimini sağlar. Potasyum ise bebeğin kalp fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcıdır. Manganez, bebeğine kemik gelişimini destekleyerek iskeleti şekillendirir. İçerdiği A ve E vitaminleriyle de hamilelik döneminde anne adayının cilt sağlığını ve güzelliğini korur. C vitamini ise hamile anne adayının kan basıncını düzenler.

Bkz: Hamilelikte kereviz yenir mi

Hamilelikte Çilek Tüketimi Nasıl Olmalıdır? 🍓

Hamilelikte çilek tüketirken temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Çileğin üzerinde bulunan kimyasal atık kalıntıları bebeğin kusurlu doğumuna sebebiyet verebilir. Çilek yemeden önce mutlaka çok güzel yıkanması gereklidir, eğer mümkünse sirkeli suda veya limonlu suda bekletilmelidir.

Zirai ilaç kalıntılarından ve hormonlu çileklerden uzak durmak istiyorsanız mevsiminde ve organik olarak yetiştirilen çilekleri tercih etmelisiniz. Çilek meyve olarak sade, yoğurtla, milkshake olarak veya reçel olarak tüketilebilir. Damak zevkinize uygun olarak değişik şekillerde tüketebilirsiniz.  Ayrıca çileğe karşı alerjiniz varsa sakın bebeğe faydalı diye hamilelikte tüketmeye çalışmayın.

Çilekteki vitamin ve mineralleri başka besinlerden almaya çalışın. Hamilelikte çilek her dönemde güvenle tüketilmeye müsait bir meyvedir. Porsiyonları abartmadan günlük meyve tüketiminize dahil edebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi yine hatırlatmamızı da yapalım, en faydalı besinler bile fazla tüketildiğinde zararlı olabilmektedir, bu sebeple ölçüyü dengede tutmaya özen gösterin.

Bkz: Hamilelikte hurma yenir mi

Hamilelikte Kaç Tane Çilek Yenir? 🍓

Her şeyin aşırısı zararlı olacağı için ortalam 150 ile 200 gram tek bir öğünde tüketilmesi önerilen çilek miktarıdır.

5/5 - (78 votes)
“Hamilelikte Çilek Yenir mi?” üzerine 3 yorum
  1. Hamileyken Çilek Reçeli. Çilek reçelinin faydalı mı yoksa zararlı mı olduğuna konusunda ise, öncelikle çilek reçelinin çok şekerli olduğunu ve hamile annenin şeker dengesini bozabileceğini unutmamak gerekir. Çilek bulunamadığı zamanlar da iştahını bastıracak kadar da reçel yenilir mi evet yenir ama tüketimi aşırıya …

    Cevapla
  2. Hamilelikte çilek yenir mi? 7 Şubat 2021 Hamilelik Dönemi Genel kategorisinde Ozge30 (30 puan) sordu. 0 oy. 7 cevap 203 göst. Sezeryan için altın tavsiyeler.

    Cevapla
Yorum yapın