Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde anne adaylarında fiziki birçok değişiklik meydana gelmektedir. Hem vücut yapılarında hem de ciltlerinde meydana gelen değişimler için en ideal ürünleri tercih etme arayışında olan anne adaylarımız için hamilelikte cilt bakımı konusunda detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Kadınlar için ciltleri oldukça önemlidir. Anne adayları hamilelik döneminde cilt sorunlarıyla ne yazık ki çok fazla uğraşmak zorunda kalabilirler. Hamilelik döneminde değişen hormonlardan dolayı cildinizde sivilce, dökülme, kuruluk gibi birçok sorunla karşılaşmanız olası bir durumdur.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Cildinizin bu dönemde daha parlak ve canlı görünmesini istiyor olabilirsiniz. Bunun için doğal içerikli ürünler tercih etmeli özellikle de yaz aylarında güneş lekelerine maruz kalmamak için güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hamilelik döneminde özellikle T bölgesi dediğimiz alın burun ve çene bölgesinde hormonlardan kaynaklı olarak yağlanmaların da arttığına şahit olabilirsiniz. Bunun için gece yatmadan ve sabah kalktığınızda yüzünüzü doğal zeytinyağlı sabun ile yıkayıp nemlendirici kremler ile beslemeniz cildiniz açısından faydalı olacaktır.

Bkz: Hamilelikte El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Cilt Bakımı için Kullanılan Ürünlerin İçeriği Nasıl Olmalı?

Özellikle hamilelik döneminde çok daha dikkatli davranarak seçmiş olduğunuz cilt bakım ürünlerinin içerilerine çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Seçmiş olduğunuz ürünlerin silikon ve paraben içermiyor olması önemli bir detaydır. Ayrıca cildinizde güneş lekeleri olsun istemiyorsanız güneşte çok fazla kalmamaya ve mutlaka size uygun güneş kremi ile dışarı çıkmanız gerektiğini unutmayın.

Cildin temiz ve bakımlı olması tabi ki her dönem için oldukça önemlidir fakat hassasiyet arttığı için gebelik sürecinde çok daha önemlidir. Hamilelikte cilt bakımının faydalı olması için kullanmış olduğunuz ürünlerin c vitamini içermesi katkısız olması önemli bir özelliktir. Cildinizdeki gözenekleri açmak için buhar kompresi yapmanız da iyi gelecektir.

Bkz: Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bol Su Cildinizi Güzelleştirir

Hamilelik süresi boyunca kendinize olabildiğince iyi baktığınızı biliyoruz. Fakat bazen hormonel durumlar cildinizde birtakım sorunlara yol açabilir. Bunun için kullandığınız ürünlerin yanı sıra hamilelikte cilt bakımı için en doğal ve iyi gelen şeyin su olduğunu unutmayın.

Günde en az iki litre su içmeniz sağlığınızın çok daha iyi olmasının ve kendinizi daha iyi hissetmenizin yanı sıra cildinizin de çok daha parlak ve canlı olmasında son derece önemlidir. Suyun faydaları tabi ki saymakla bitmez. Bir faydası da ciltteki kuruluğu önlemesi olduğu için hamilelik döneminde yeterli sıvı alımı ile cildinizde oluşmuş ya da oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte Cilt Bakımı Yapılır Mı?

Günümüz şartlarında hamileyseniz ve cilt bakımı yaptırmak isterseniz organik ve güvenilir olan ürünlerini tercih etmelisiniz. Deri temizliği son derece önemlidir ancak dermatoloji hekimlerinin kontrolü altında kimyasal madde içermeyen ürünler kullanılmalıdır.

5/5 - (20 votes)
“Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?” üzerine bir yorum
  1. Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Hamilelik döneminde anne adaylarında fiziki birçok değişiklik meydana gelmektedir. Hem vücut yapılarında hem de ciltlerinde meydana gelen değişimler için en …

    Cevapla
Yorum yapın