Hamilelikte Çok Susama Hissi Belirtileri ve Nedenleri

Günlük hayatta yeterli miktarda sıvı alımı oldukça önemli bir durumdur. Bu durum hamilelik döneminde önemini daha da arttırmaktadır. Çünkü vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı bir durumdur. Hamilelikte çok susama hissi normal ve olması gereken bir durumdur.

Vücudunuz yeterli miktarda sıvı alımı için sizi uyarıyor demektir. Bu dönemde günde en az sekiz bardak su içmeniz vücudunuzun direnci ve sağlığınız için çok önemlidir. Gebelik döneminde biliyorsunuz ki vücudunuz genişleyecek kilonuz artacak ve bu da normal zamandaki sıvı ihtiyacınızın da artan hacimle birlikte çoğalması anlamına gelecektir. Bu durum sizi doğal olarak çok fazla susamaya itecektir.

Bunun karşılanmaması durumunda bebeğiniz için olumsuz durumlar amniyon sıvısında azalma görülebilir. Bu nedenle susama hissi geldiğinde hemen karşılamalısınız.

Bkz: Hamilelikte Arı Sokması Tehlikesi ve Müdahale Yöntemi

Hamilelikte Çok Susama Ne Zaman Zararlı?

Hamilelik döneminde sıvı ihtiyacınızın artması olası bir durumdur. Çünkü vücudunuzun kapasitesi artıp iki canlı olduğunuzdan dolayı sıvı ihtiyacı da doğal olarak artmaktadır. Hamilelikte çok susama hissi normal olsa da bazı durumlarda diyabet hastalığının belirtisi de olabilir.

Hamilelik döneminde birçok anne adayının diyabet rahatsızlığına yakalandığını yapılan araştırmalar bize açık bir şekilde göstermektedir. Diyabet hastalığının belirtisi olarak yorgunluk, aşırı susama durumları bilindiği için eğer sizin de normalden çok fazla susama ihtiyacınız olursa mutlaka bir doktora başvurmalı ve şeker ölçümünüze baktırmalısınız.

Hamilelik döneminde diyabet ile karşılaşmak öncesinde önlem alınırsa sonraki sürece uzamayacak ve siz de hamileliğinizi çok daha sağlıklı bir şekilde geçirmiş olacaksınız. Ayrıca bu dönemde gereğinden fazla su tüketmeniz su zehirlenmesine de yol açacağından dikkat etmenizde fayda vardır.

Bkz: Hamilelik testi C ve T Ne Demek?

Hamilelikte Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Bu dönem tüm hormonel dengenizin değiştiği, vücut ağırlığınızın arttığı yorucu ve bir o kadar da heyecanlı bir süreçtir. Kendinize normal zamanda dikkat etmenizin dışında hamilelik döneminde çok fazla özen göstermeli bunu hem kendiniz hem de karnınızdaki bebeğiniz için yapmalısınız.

Hamileliğin yaz aylarına geliyor olması özellikle de son aylarda artan kilo oranı ile birlikte su ihtiyacı da doğru orantılı bir şekilde artacaktır. Hamilelikte çok susama hissi normal kabul edilmekte ve günde en az iki litre su tüketimi anne adayları için önerilmektedir. Bebeğin susuz kalması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca gerekli sıvıyı almak sizin de. U dönemde hem cildinizin hem de kendinizin çok daha dinç olmasında etkili olacağından su içmenin önemini unutmamalısınız.

Hamilelikte susamak neden olur?

Bazı anne adaylarında çok susama hissi diyabet yani şeker hastalığı olduğunun belirtisidir. Kontrol edilmesinde fayda vardır.

5/5 - (50 votes)
“Hamilelikte Çok Susama Hissi Belirtileri ve Nedenleri” üzerine bir yorum
  1. Ancak adet gecikmesi, kasıklarda ağrı, akıntı, memelerde hassasiyet, sık sık idrara çıkma, kokuya karşı hassasiyet, baş dönmesi, sabah bulantıları ve kusma gibi semptomların her birinin görülmesi hamilelik ihtimalini çok güçlendirir.

    Cevapla
Yorum yapın