Hamilelikte Dışkının Koyu Yeşil Olmasının Nedeni

Hamilelikte birlikte vücudunuzun işleyişi bir hayli değişmektedir. Bu değişiklerden bir tanesi de sindirim sistemidir. Sindirim sistemi beslenmenize ve hormon değişimlerinize bağlı olarak hemen tepki gösterir. Peki, hamilelikte dışkı değişikliği nasıl olur?

Hamilelikte Dışkı Değişikliği

Hamilelikte Dışkı DeğişikliğiPinHamilelikte vücut progesteron hormonu salgılamaktadır. Bu hormon bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Mide bulantısına bağlı yemek yiyememek, aşermelere bağlı fazla yemek, hareketsiz yaşam, az lif alımı ve bunlara benzer bazı nedenlerden dolayı hamilelikte dışkı değişikliği yaşamanıza sebebiyet vererek kabızlık problemi ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte dışkı değişikliği psikoloji ve strese bağlı da olabilmektedir. Fazla su tüketmek, meyve ve sebze alımını arttırmak, paketli ve katkılı gıda maddelerinden uzak durmak bağırsaklarınızı rahatlatacak hamilelikte dışkı değişikliği problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Biraz egzersiz ve yürüyüş bağırsak hareketlerinizi iyileştirecektir. Hamilelikte dışkı değişikliği renginin değişmesiyle de anlaşılır. Bu değişikliklerin tamamı hamileliğe bağlı olmakla birlikte endişelenecek bir durum olmadığını söylemeliyiz.

Bkz: Hamilelikte yerleşme kanaması nedir

Hamilelikte Dışkının Koyu Yeşil Olmasının Nedeni?

Normalde kahverengi olan dışkı (kaka) rengi, hamilelikle birlikte yeşile dönebilir. Hamilelikte dışkının koyu yeşil olması sorusunun cevabı evet Hamilelikte dışkının koyu yeşil olması normaldir. Bunun sebebi de hamilelikte aldığınız vitaminler, lifli beslenme, taze ve yeşil renkli sebzelerin tüketiminin fazla olmasıdır. Hamilelikte dışkının koyu yeşil olması ve genellikle bir soruna işaret etmemesine rağmen, eğer rahatsızlık hissettiğiniz bir durum varsa doktorunuza bu konuyu söylemelisiniz. Bazen Hamilelikte dışkının koyu yeşil olması bir enfeksiyon, safra kesesi taşları, gıda zehirlenmesi ve irritabl bağırsak sendromunun sonucu olabilir. Ama hemen korkmayın bunlar düşük ihtimallerdir.

Bkz: hamilelikte sakız çiğnenir mi?

5/5 - (39 votes)
“Hamilelikte Dışkının Koyu Yeşil Olmasının Nedeni” üzerine 3 yorum
  1. 1) Sindirim Kanalı Kanamaları. Dışkının siyah olması ağızda, yemek borusunda, midede veya ince bağırsağın ilk bölümlerinde bir kanama olduğunun göstergesi olabilir. Aşağıdakilerden biri söz konusu olabilir: Ağız veya burun kanaması. Karın bölgesine veya yemek borusuna darbe almak.

    Cevapla
  2. Hamilelikte dışkının koyu olmasının nedeni kanama, polip veya anal fissür de olabilir. Bu nedenle gebelikte koyu dışkılama gibi bir durum söz konusu olduğunda hekime danışmak ve nispeten daha ciddi olan hastalıkları ekarte etmek mantıklı olacaktır.

    Cevapla
Yorum yapın