Hamilelikte Dudak Kuruması Neden Olur? Çözümü Nedir?

Hamilelik döneminde anne adaylarının değişen hormonları ile birlikte vücutlarının yanı sıra ciltlerinde de bazı farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de hamilelikte dudak kuruması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelikte Dudak Kuruması

Gebelik döneminde vücudun sıvı ihtiyacı doğal olarak artmaktadır. Bu nedenle gebelik öncesinde tükettiğinizden çok daha fazla miktarda sıvı tüketerek bu kuruluğun önüne geçebilirsiniz. Hamilelikte dudak kurumasına ağız kuruluğu da eşlik etmekte ve bu durum çok sık yaşandığında gebelik şekerinin yüksek olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu durumu sık yaşıyor iseniz doktorunuzdan tahlil yapmasını istemeli ve çıkan sonuca göre önleminizi önceden almanız gerekmektedir.

Dudakların fazla kuruması çatlamasına yol açabilir ve bu da canınızın yanması anlamına gelir. Bu nedenle dudaklarınızı sürekli balm ile nemlendirmeli ve bu sorunun bu şekilde önüne geçmelisiniz.

Bkz: Hamilelikte Göğüs Bakımı İçin Öneriler

Hamilelikte Dudak Bakımı Nasıl Olur?

Hamilelik döneminin özellikle de son aylarında birçok sorun kendini daha fazla gösterdiği gibi dudak kuruluğu da aynı şekilde olmaktadır. Kuruma sonucunda büyük ihtimal ile çatlama da meydana gelecektir.

Bunu önlemek için dudaklarınızı nemlendirmeli ve bunu doğal ürünler ile yapmalısınız. Size fayda sağlayacak en iyi ürün ise hakiki zeytinyağı olacaktır. Daha önceki yazılarımızda hamilelik döneminde vücudunuzda oluşan çatlaklara da çok iyi geldiğini belirttiğimiz zeytinyağı aynı şekilde dudak kuruluğunun da çok önemli koruyucusudur. Yatmadan önce dudaklarınıza zeytinyağını masaj yaparak yedirdiğinizde kısa zamanda eski haline geldiğini göreceksiniz.

Bkz: Hamilelikte Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudaklarınız Çatlamadan Önleminizi Alın

Hamilelikte dudak kuruması sizi rahatsız edecek bir durum olduğu için önleminizi önceden almalısınız. Eğer önemsemez iseniz dudaklarınızda çatlama olması kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Dudak nemlendiricilerini saf zeytinyağını dudağınıza masajla uygulamanız bu sorunun önüne geçmenizi sağlayacaktır. Hamilelik döneminde artan hormonların ve sıvı alımının azlığı kuruluğun en önemli sebeplerinden olduğu için bunlara dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde eğer kalitesiz rujlar kullanıyorsanız bu da dudaklarınızda çatlamalara sebep olacak bir durumdur.

Ayrıca bazı vitaminlerin eksikliği vücutta kendini kuruluk olarak gösterdiği için özellikle de gebelik döneminiz boyunca kendinize çok daha fazla dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

Dudak Kuruması Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelik sürecin olan insanlarda sadece dudak değil sık sık cilt kuruluğu problemleri görülebilir. İlk trimesterda yani hamileliğin 3 ayında bu geçerlidir. Dudak kuruluğu ise bunun belirtisi olabilir.

Hamilelikte Dudak Kuruması Cinsiyeti Belirler Mi?

Hamilelikte dudak kuruması hallk arasında erkek bebeğe işaret ettiği inanılmaktadır. Sadece dudak değil, annelerin el çatlaması gibi sorunları da yaşaması muhtemeldir.

5/5 - (97 votes)
“Hamilelikte Dudak Kuruması Neden Olur? Çözümü Nedir?” üzerine bir yorum
  1. 1- Soğuk ve kuru hava da dudakların soyulmasına neden olan başlıca nedenlerden biridir. 2- Rüzgar, güneş ışığı ve toz gibi doğal maddeler de bazen dudaklarda soyulmaya neden olabilir. Bu tür maddelere maruz kalındığında, dudakların kuruması başlar ve kanamalara ve dudakların soyulmasına neden olan çatlaklar oluşur.

    Cevapla
Yorum yapın