Hamilelikte Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatınızda yapmış olduğunuz rutinler doğal olarak hamilelik döneminde yavaş yavaş değişecek. Bunu kabul etmeli ve bu yola o şekilde adım atmalısınız. Banyo yapma süreniz ve alışkanlığınız da bu değişimden tabi ki nasibini alacak. Eskisinden çok daha dikkatli olmanız gerekecek. Hamilelikte duş almak normal hayatta yaptığınız duştan daha farklı ve özenli olması gerekiyor.

Hepimiz biliyoruz ki duş almak insana kendini iyi hissettiriyor. Hamilelikte duş almak bu yorucu süreçte sizi rahatlatır gevşemenizi sağlar ve kendinizi çok daha iyi ve dinç hissedersiniz. Fakat bunu yaparken bazı noktalarda dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Banyo yaparken su filtresi kullanmanız günümüzde çok fazla kireçli ve klorlu su olduğundan dolayı bunların zararlı etkilerinden hem sizi hem de bebeğinizi koruyacaktır.

Klorlu sular doğumda zorlanmaya sebep olacak sorunlara neden olabilir. Filtre kullandığınızda kendinizi bu gibi olumsuzluklardan korumuş olmanın yanı sıra bebeğiniz doğduğunda onun hassas cildini de korumaya almış olacağınız için sizin adınıza faydalı olacaktır.

Bkz: Hamilelikte Sıcak Su Torbasına Oturmak Zararlı Mı?

Hamilelikte Duş Alırken Güvenliğe Dikkat Edin

Hamile kadınların günlük hayatta çok fazla düşme yaralanma gibi durumları söz konusu olmaktadır. Çünkü artan vücut ağırlığı buna yol açmaktadır. Özellikle de kaygan bir zemin olan banyolarda bu duruma çok daha fazla dikkat etmek gerekir.

Mutlaka ayağınızın kaymaması için banyo terliği kullanın. Çünkü banyoda düşmek normal insanlar için bile ölümcül sonuçlara yol açacak kazalara neden olurken siz hamileler için çok daha fazla tehlikeli olacaktır. Bu konuya hassasiyetle dikkat etmelisiniz. Banyonuz da ya da küvetinizde tutunmanız için bazı korunakların olması da sizin ve bebeğiniz için son derece faydalı olacaktır.

Bu durum kayma riskinizi en aza indirecektir. Hepimizin bildiği gibi özellikle banyolarda kullanılan kaydırmaz paspasları kullanmanız yine bu riski azaltacağından oldukça gereklidir. Hamilelikte duş almak istediğinizde bu önlemler hem sizin hem de bebeğinizin hayatı için altın kurallardır.

Bkz: Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Ne zaman Başlar?

Hamilelikte Duş Alırken Kullanılan Malzemenin Önemi

Vücudumuzun güzel kokmasının yanı sıra güzel görünmesi için de uygulamış olduğumuz yağlar ve tuzlar hamilelik döneminde çok daha dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü bu dönemde tüm sistemin değiştiği göz önüne alınırsa cildinizde de elbette ki değişiklikler olacaktır.

Hamilelikte duş almak keyifli hale gelsin istiyorsanız doğal ürünler tercih etmeli tuzlardan uzak durmalısınız. Çünkü cildinizde kuruluk ve pullanma gibi sorunlar oluşabilir. Bu da değişen hormonlarınızın yanı sıra kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir. Sıcaklığı normal seviyede olan kısa süreli ve oldukça güvenli bir şekilde duş almak hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir.

5/5 - (5 votes)
“Hamilelikte Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum
  1. Duş almak, vücudu ve zihni rahatlatan muhteşem bir eylemdir. Duş alırken hijyen ihtiyacımızı karşılarken, aynı zamanda da huzur buluruz, rahatlarız. Ancak duş alırken yaptığımız …

    Cevapla
Yorum yapın