Hamilelikte Dut Yenir Mi?

Hamilelikte dut yenir mi sorusu tüm anne adaylarının merak ettiği bir konudur. Aşeren annelerin canı bu dönemlerde dut gibi farklı meyveler çekebilmektedir. İçerisinde yer alan besinler sayesinde hem anne için hem de bebek için son derece faydalı olduğunu belirtelim. Besin değeri açısından son derece faydalı olan dut, hamileliğinizin her evresinde belli miktarlarda tüketilebiliyor. Her zaman her şeyde olduğu gibi hamileyken aşırı dut yediğinizde bazı olumsuz yan etkilerinin olabileceğini unutmayın.

Bkz: Jerbera Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Hamilelikte Dut Yenir Mi? 🍽️

Hamileliğin her döneminde belirli besinlerin tü ketilmesi çok uygun görülmemektedir. Zaten bu evreye giriş yaptığınızda doktorunuz tarafından hangi besinleri tüketip tüketemeyeceğiniz ise sizlere bir liste halinde verilmelidir. Eğer verilmediyse bunu talep edebilirsiniz. Yalnız bazı durumlarda o listelerde yer almayan meyve ya da sebzelerin olduğunu belirtelim.

Hamilelikte dut yenir mi ise sizi bu yazıya götüren etkenlerden biri çünkü o listelerde genellikle dut’a dair bir veri yer almamaktadır. Ancak sizlere şunu belirtebiliriz ki; uzmanların görüşlerine göre hamilelikte dut yemenin herhangi bir sakıncası yoktur. İnsan vücudu için son derece faydalı olan bu meyveyi belli miktarlarda tüketebilirsiniz. Yalnız şunu belirtelim; eğer ki dut’a karşı bir alerjiniz yok ise tüketin.

Alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız bir test yaptırabilir ya da yavaş yavaş tüketim yaparak herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Bkz: Hamilelikte Sakız Çiğnenir mi?

Anne adaylarının bu tür meyve ve sebzeleri tüketirken vücut kitle endeksi hesaplaması yapması gerekmektedir. Kırmızı renk ile belirtilen bağlantıya tıklayarak bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Dut yemek istediğiniz de kuru dut ya da yaş dut hali ayırt etmeksizin tüketilebileceğini biliniz. Ayrıca dut suyu da hamilelik döneminde önerilen ve son derece faydalı olan besinler arasında yerini almaktadır.

Hamilelikte Dut Yemenin Faydaları Nelerdir? ➕

"<yoastmarkPin

Hamilelikte yaş, kuru ve sıvı olarak dut yemek faydalıdır. Yüksek oranlarda potasyum içeren bu meyve hamilelik evresinde kalp kasının kasılma miktarını arttırmak adına yardımcı olur. Kalp ritminiz normaline oranla fazla ya da yavaş bir şekilde seyrediyorsa bu meyve işte bu noktada dengeleyici görevi görmektedir. Ritmin normalleşmesine ve hamilelikte tansiyonun olması gereken seviyelere gelmesine son derece fayda sağlar. Aynı zamanda hamilelikte dut yemek içerisinde yer alan kalsiyum ve demir vitaminleri açısından kemik gelişimi içinde son derece fayda sağlamaktadır.

Bkz: Hamilelikte Nargile İçilir mi?

Hamilelikte yaş dut yenir miPin
Hamilelikte yaş dut yenir mi

Bazı anne adaylarında ise hamileliğin son evrelerine doğru saç dökülmesi gibi çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Dut’un içerisinde yer alan keroten maddesi sayesinde saç dökülmesinin de önüne geçebileceğini unutmayın. Sadece bununla bitmiyor. Hamilelik döneminde yaşanan halsizlik durumları içinde yine dut, tedavi edici bir nitelik taşımaktadır. Kan yapısı bir özelliğe sahip olan dut meyvesi, içerisinde demir minerallerini bolca barındırdığından dolayı enerji vermektedir.

Bkz: Hamilelikte Jelibon Yenir mi?

Hamilelikte Dut Yemenin Zararları Nelerdir? ➖

Peki hamilelikte dut yemek zararlı mı ? diye soracak olursanız; fazla yenmesi durumunda böbrek fonksiyonlarında rahatsızlıklar meydana getirdiği bilinmektedir diye cevap verebiliriz. Önerilen miktarı ise bir su bardağının yarısı kadar tüketilmesi uygundur. Dediğimiz gibi aşırıya kaçmak bu meyve içinde hamilelik sürecinizde sizlerin reaksiyon göstermenize sebebiyet verebilir.

Yine kafanızda şüphe kalmaması için öncesinde doktorunuzdan hamilelikte dut yiyebilir miyim? şeklinde sorup uzmandan gelecek cevaba göre hareket etmeniz olacaktır. Dilerse sonrasında problem olmaması açısından test yapılması gerekebilir. Ancak; genel anlamda hamilelikte dut yenir mi sorusu sanıyoruz ki bu noktada artık bir soru olmaktan çıkmıştır.

Çok dut yersek ne olur?

Dutun fazla tüketimi istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan şekerini düşürme özelliğinden dolayı kararında tüketim uygundur.

Dut kurusu gebelikte yenir mi?

Kuru dut gebelikte tüketilebilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Beyaz dutun faydaları nelerdir?

Yaraları iyileştirir, egzamadan kurtarır, cil sağlığını korur, idrar söktürür, karaciğer ve böbrek sorunlarını ortadan kaldırır, kansızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

5/5 - (87 votes)
“Hamilelikte Dut Yenir Mi?” üzerine 2 yorum
  1. hamilelikte çok yemek yenen zaman neresı tam olarak öğlen 2’de yemek yedim hala midem ağzımda yer yok yeer😭

    Cevapla
  2. Doktorunuza muhakkak tüketmek istediğiniz pekmezin ne pekmezi olduğu hakkında bilgi vererek hamilelikte günlük ne kadar pekmez yenir veya yemeniz gerektiğinin onayını almalısınız. Pekmezler ise; Andız pekmezi, Dut pekmezi, Harnup pekmezi, Erik pekmezi, Keçiboynuzu pekmezi, Armut pekmezi, Hurma pekmezi, Kuşburnu pekmezi, Üzüm pekmezi,

    Cevapla
Yorum yapın