Hamilelikte Hurma Yenir mi?

Hurma yüzyıllardır tüketilen besin değeri çok yüksek bir meyvedir. Doğal şeker olarak tatlı ihtiyacını da bastırır. Şeker ihtiyacını bastırdığından dolayı tercih edilen en sağlıklı tatlılardandır.  Peki, Hamilelikte hurma yenir mi? Hurma hamileler için müthiş bir besin kaynağıdır.

Hamilelikte Hurmanın Faydaları 😋

hamilelikte hurmaPinHamilelikte doğumu kolaylaştıran oksitoksin maddesi ilaç olarak kullanılmaktadır. Doğumu kolaylaştıran bu oksitoksin maddesi hurma da bulunur. Doğuma yaklaşırken gebelikte hurma yemek doğumun kolay olmasına yardımcı olur.  

Hurma içerisinde bulunan yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bulunduğundan dolayı hurma, hem hamile anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin ihtiyacı olan tüm gereksinimleri eksiksiz karşıladığı ve bu sebeple çok önemli bir besin kaynağı olduğu kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Hurma Yenir Mi? ✅

Hurma en yüksek bitkisel şeker oranına sahip meyvedir, hamile anne adayının vücudunun zayıf düşmesini engeller ve enerji verir, doğumdan sonrası içinde hamilyken hurma tüketmek süt arttırmaya yardımcıdır. Hurma folik asit kaynağı olmasından dolayı da bebek kusurlarını önler.

Bol lifli olması da sindirimi rahatlatıp, kabızlık yaşayan anne adaylarının kurtarıcısıdır. Hurmanın içeriğinde magnezyum olduğundan hamileliğin ilk zamanlarında tüketilen hurma bebeğin diş sağlığı ve kemik gelişimini desteklerken hamile anne adayında oluşan kas ağrıları ve kramplara iyi gelir.

Bkz: Hamilelikte mantar yenir mi

Hamilelikte Hurma Tüketimi Nasıl Olmalı? 👌

Eğer riskli bir hamilelik yaşıyorsanız hurma tüketmeden evvel doktorunuza mutlaka danışmanızı öneririz. Hamilelikte hurma tüketimi tercih edilen faydalı meyvelerdendir. Peki, hamilelikte hurma nasıl tüketilmeli?

Düşük riski olmayan hamilelerde hamileliğin ilk gününden itibaren hurma yemeye başlanabilir. Hamile anne adayları hamileliğin 38. Haftasından sonra günde 5-6 adet hurma yemeye özen gösterirlerse kolay doğum yaşanır. Hurma glisemik indeksi yüksek bir meyvedir, çok fazla tüketildiğinde kilo aldırıp tip2 diyabet riskini arttırabilmektedir. Hurmanın bol lifli olmasından bahsetmiştik.

Hamilelikte hurma yerken dozunda yemeli, aşırıya kaçmamalısınız. Fazla hurma tükettiğinizde hurmada bulunan lifler nedeniyle mide sorunları, ishal ve susuzluk yaşayabilirsiniz. Hamilelikte beslenme en önemli konudur, bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerini dinlemek en güvenli kaynaktır.

Bkz: Hamilelikte midye yenir mi

Bilgi: İçeriği video izleyerek okuyabilirsiniz.

YouTube video

Hamilelikte Hurma Yemeye Ne Zaman Başlanmalı? 😋

Düşük riski yaşamıyorsanız hamileliğinizin ilk haftasından itibaren hurma yiyebilirsiniz. 38. hafta’nın sonrasında günde 6 taneyi geçmemelidir.

Hamilelikte Hurma Yemek Açılma Yapar Mı? 👍

Suni sancıya ihtiyaç olmadan açılmanın kendi kendine gerçekleşmesi için hamilelik sürecinde hurma tüketimi tavsiye edilir. Gebelikte hurma tüketmek rahim ağzının daha çok açılmasını sağlar.

Doğuma Kaç Gün Kala Hurma Yenir? 👍

Doğumdan 4 hafta önce ve günde 6 taneyi geçmeyecek şekilde hurma tüketmelisiniz. Bu şekilde bir tüketim daha kolay doğum yapmanızı sağlayacaktır.

Hurma Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırır Mı? 👍

Hurmanın içerisinde yer alan lif ve karbonhidrat nedeniyle bebeğin daha sağlıklı ve kilolu olmasını sağlar.

Cennet Hurması Doğumu Tetikler Mi? 👌

Hurma’nın içerisinde yer alan oksitosin sayesinde rahim ağzındaki kasları uyaran bir etkiye sahiptir. Böylece hızlı ve kolay bir doğum gerçekleşir.

Kuru Hurma Doğumu Kolaylaştırır Mı? 👌

Doğumdan ortalama 4 hafta öncesinde ve günde 6 adeti geçmeyecek şekilde hurma tüketmek rahim ağzının doğum esnasında daha çok açılmasını sağlar. Hurmaya “mucize meyvedenilmesinin nedenlerinden biride budur.

Emziren Anne Günde Kaç Tane Hurma Yemeli? 🙏

Emziren annelerin kalsiyum değerini arttırmak için günde 4 adet kuru hurma yemesi yeterlidir.

5/5 - (78 votes)
“Hamilelikte Hurma Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Ayrıca hurmada bulunan magnezyum minerali gebelik kramplarını azaltır. Hurma, hamilelikte ihtiyaç duyulan diğer bir önemli mineral olan demir de içermektedir. Ancak, gebelik şekeri olan …

    Cevapla
  2. Hamilelikte hurma yemeye ne zaman başlanmalı? Düşük riski yaşamayan hamileler hamileliğin ilk haftalarından itibaren hurma tüketebilir. Anne adayları 38. haftayı doldurduktan sonra günde 5-6 hurma tüketerek daha kolay doğum süreci yaşayabilir.

    Cevapla
Yorum yapın