Hamilelikte Kalamar Yenir mi?

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasından dolayı deniz ürünleri tüketimi yaygındır. Deniz ürünleri bol miktarda Omega-3 içerdiğinden faydalı yiyeceklerdir. Kalamar güzel sofraların vazgeçilmezidir. Meze, ara sıcak ve ana yemek olarak tüketilebilir. Bu tada alışık olanların vazgeçemeyeceği bir lezzettir. Peki, hamilelikte kalamar yenir mi? Sizlere bu yazımızda gebelikte kalamar yemek nasıl olmalı ve hamilelikte kalamarı yemenin faydalarını açıklamaya çalışacağız.

Bkz: Hamilelikte Karnabahar Yenir mi?

Hamilelikte Kalamar Tüketmek Faydalı mı?

Hamilelikte Kalamar yenir miPinHamile anne adayları beslenmelerine bu dönemde çok dikkat etmektedirler. Besin değeri yüksek, bebek gelişimine faydalı yiyeceklere ağırlık vermektedirler. Deniz ürünleri bebeğin gelişimi için mutlaka tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Ancak hamilelikte deniz ürünleri faydalı olduğu gibi bir o kadar da riskli olabilmektedir.

Hamile anne adayları bu sebeple deniz ürünlerine biraz korkarak ve mesafeli yaklaşmaktadırlar. Ama gebelikte kalamar yemek sanıldığı gibi zararlı değildir. Kalamar içeriğinde yüksek oranda mineral ve protein, Omega-3, magnezyum, B12, A ve C vitamini, demir, çınko ve az miktarda yağ barındırır.

Hamile anne adayı ve bebeğin ihtiyacı olan birçok şey kalamarda mevcuttur. Hamileyken kalamar, anne adayı için kalp damar sağlığını korur, ağrıları azaltır, metabolizmayı hızlandırır ve düşük kalorilidir. Düşük kalorili olması pişirme yöntemine bağlı olarak değişmektedir. Kalamarda cıva çok az miktarda ve besin içeriği zengin olduğundan gebelikte  kalamar güvenle tüketilebilir.

Bkz: Hamilelikte ciğer yenir mi

Hamilelikte Kalamar Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

“Hamilelikte kalamar yenir mi?” sorusunun cevabı: “Evet güvenle yenebilir.” Peki, gebelikte kalamar tüketimi nasıl olmalıdır?  Besin değeri çok yüksek olduğundan haftada 2 defayı geçmemek koşuluyla güvenle hamilelikte kalamar tüketebilirsiniz. 2 defayı geçmemek gerekir dememizdeki sebepte azda olsa cıva içermesi. Hamilelikte kalamarı sık yemek cıva birikmesine sebep olabilir.

Her zaman söylediğimiz gibi en faydalı besinleri bile çok tüketmek zararlı olabiliyor. Kalamarın kalorisi çok düşüktür, ama kızartma olarak yemeyi tercih ederseniz mevcut kalori miktarı iki katına çıkar. Hamilelikte kalamarı kızartma olarak tüketilmesi önerilmez. Kalamarı yemek olarak veya salatalarınıza katarak tabi ki iyi pişmiş şekilde tüketmeniz en güvenlisidir. Hamilelik döneminde yediğimiz gıda ne olursa olsun temizliğine, pişirilme ve avlanma yada yetiştirilme tarzına dikkat etmek sizi olası sorunlardan korumaktadır.

Bkz: Hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir

5/5 - (12 votes)
“Hamilelikte Kalamar Yenir mi?” üzerine bir yorum
  1. Hamilelikte Kalamar Yenir mi? Cıva seviyeleri deniz ürünlerinin türüne bağlı olarak değişir, bazı türler diğerlerinden daha fazla cıva içerir. Uzmanlar hamile kadınlar yüksek cıva içeren deniz ürünlerinden kaçınmaları gerektiğini söylemektedir.

    Cevapla
Yorum yapın