Hamilelikte Karnabahar Yenir mi?

Hamilelikte Karnabahar Yenir mi? Sorusunda yola çıkarak karnabaharı inceledik. Karnabahar ülkemizde yetişen ve kolay ulaşıp bol bol tüketebileceğimiz bir sebzedir. Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan ve Türk halkının alışık olduğu damak zevkine de uygundur. Fırında, kaşarlı, soslu, kızartma, sulu yemek, turşu ve salata olarak pek çok alternatif tüketim şekli bulunmaktadır.

Pişirirken kötü bir koku yaysa da bu kokuyu çekmeye değecek lezzete ve besin değerine sahiptir. Yerken kokusu olmaması da başka bir artısıdır. Peki, bu kadar karnabahar bolluğundayken hamile anne adaylarının sorularından biri de hamilelikte karnabahar yenir mi? Siz hamile anne adayları için araştırdık.

Hamilelikte Karnabahar Faydaları

Hamilelikte karnıbaharPinHamilelikte karnabahar yenir mi? Evet yenir, hatta kesinlikle yenmelidir. Hamilelikte karnabahar içerdiği A vitamini, B vitaminleri ve C vitamini, kalsiyum, fosfor, doğmamış yağ asitleri, organik asitler, manganez, demir, kobalt, çinko ve bakır sayesinde bebek gelişimi için çok faydalıdır. B vitamini bebeği kusursuz olmasını desteklemektedir.

Hamileyken karnabahar, içerdiği diğer bileşenlerle de kas ve iskelet sistemine, bağışıklık sistemine, bebeğin gelişiminin düzgün olmasını desteklerken, hamile anne adayı içinde faydaları saymakla bitmez. Düşük kalorili olduğundan kilo kontrolüne yardımcı olur, anneye bol enerji verir, kolay ve sorunsuz hamilelik sağlar. Gebelikte karnabahar, mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır.

Bkz: Hamilelikte kalamar yenir mi

Hamilelikte Karnabahar Tüketimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte karnabahar yemenin faydalarından bahsettik, ancak haftada bir kereden fazla tüketmek bazı problemlere yol açabilmektedir. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde hafta bir kereyi geçmemek üzere tüketildiğinde doğuma yaklaşırken olan rahatsızlıkları önler. Karnabahar tüketirken tazeliği, iyice yıkanıp temizlenmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hamileyken karnabahar kızartma olarak tüketmemek daha doğrudur. Çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketmek en faydalı yöntemlerdir. Karnabaharı çiğ olarak tüketmeyi tercih edenlerdenseniz, iyice yıkadıktan sonra sirkeli suda bekleterek daha da arındığından emin olabilirsiniz. Fırında karnabahar da içeriğine kattığınız malzemeler doğrultusunda sağlık olabilmektedir.

Salçalı kıymalı yemek olarak tüketmekte farklı bir alternatiftir.  Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu oluşursa kontrollü bir şekilde karnabahar suyu tüketmekte faydalı olacaktır. Hamilelikte karnabahar tüketerek bahsettiğimiz bileşenlerden fayda sağlayabilirsiniz.

Bkz: Hamilelikte ayva yenir mi

5/5 - (79 votes)
“Hamilelikte Karnabahar Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. 2 Hamilelikte yeşillik yenir mi? 3 Dere otu neye faydası var? … En çok ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnabahar ve kepekli ekmekte mevcuttur.

    Cevapla
  2. Günlük enerji ihtiyacı kişisel olarak değişmekle beraber hamilelikte artması gerekir. Ama bu sınırsız yemek veya iki kişilik yemek anlamına gelmez. Hamileler için günlük 2500- 2700 arası kalori önerilmektedir. Bunun çeşitli yiyecek kaynaklarında gelmesi gerekliliğini unutmamak gerekir. Gebeliğin 0 – 3 ayında nasıl beslenmeli

    Cevapla
Yorum yapın