Hamilelikte Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Anne adayları, sizlere bu yazımızda doğumu kolaylaştıran en önemli egzersizler olan kegel egzersizlerinden bahsedeceğiz. Peki, hamilelikte kegel egzersizleri nasıl yapılır?  Sizlere resimli olarak anlatacağız. Kegel egzersizlerini yapmaya başladınız, bakalım hamilelikte kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir.

Kegel egzersizleri pelvik kaslarını çalıştırıp güçlendirmeye yarayan hareketlerdir. Pelvik kaslarının güçlenmesi doğumu kolaylaştırıp, doğumdan sonra da kolay toparlanmaya yardımcı olur, ayrıca doğumdan sonra idrar kaçırma gibi problemleri de ortadan kaldırır.

Bkz: Hamilelikte Dut Yenir Mi?

Hamilelikte Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinanın ve anüsün etrafında bulunan leğen kemiği taban kaslarının tespit etmekle işe başlıyoruz.

Doğru kasları bulduğundan emin olmak için tuvalete giderken idrar akışını durdurmaya çalışın. Eğer durdurabiliyorsanız doğru kasları bulmuşsunuz demektir. Kegel egzersizini bu kaslarla yapacaksınız. Leğen kemiği kaslarını tespit ettikten sonra idrar torbanızı boşaltın ve oturma veya ayakta durma pozisyonunda leğen kemiği taban kaslarınızı iyice kasın. Kasılı olarak tutma süresini 10 saniyeye kadar çıkartın. Yavaşça bırakın ve tekrarlayın. 20’şer defadan 3 kez yapabilirsiniz.

Kegel yaparken sadece pelvik kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor. Eğer popo ya da kalça kaslarının kasıldığını hissediyorsanız pelvik kaslarını çalıştıramıyorsunuz demektir.

Bkz: Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir mi?

Kegel egzersizlerini yaparken doğru nefes alıp vermekte çok önemli.

Kegel egzersizleri için herhangi bir hazırlık yapılmasına ve çok zaman ayrılmasına gerek yoktur. Günün her anında hatta hiç kimse fark etmeden bile yapabilirsiniz.

Hamilelikte Kegel EgzersizleriPin
Hamilelikte Kegel Egzersizleri

Öneriliyor: Hamile kalmak için en uygun pozisyonları inceleyin.

Hamilelikte Kegel Egzersizleri Faydaları Nelerdir?

Anne adayları kegel egzersizlerini niçin yapmalı? Ayrı bir merak konusu olan Hamilelikte Kegel Egzersizleri Faydaları Nelerdir sorusunu sizler için açıklayalım.

Güçlü pelvis tabanı kasları hamilelik sırasında ve doğum sonrasına görülen hemoroid, idrar ve dışkı kaçırması gibi problemleri ortadan kaldırır.

Doğum sırasında kesi gerekmesini veya yırtılmayı önler.

Hamilelik boyunca kegel egzersizlerini düzenli yapan kadınların vajinalarının bebeğin dışarı çıkışından sonra daha kolay eski haline döndüğü görülmüştür. Kaslar güçlendiğinden vajina kolayca kendini toparlayabilmektedir.

Pelvik kaslarını kegel egzersizleri ile esnetmek ve güçlendirmek, doğumdan sonra oluşacak olan cinsel isteksizliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve vajinanın eski haline kolayca dönmesinden dolayı doğumdan sonra cinsellikten alacağınız zevki arttırır.

Bkz: Hamilelikte Kokoreç Yenir mi?

Gördüğünüz üzere Kegel egzersizleri hamilelikte mucize gibi bir şey. Bu yazımızı dikkatlice okuduysanız hamilelikte kegel hareketleri nasıl yapılır, hamilelikte kegel hareketlerinin faydaları nelerdir öğrenmiş oldunuz. Sizlerinde eklemek ve bizlerle paylaşmak istediğiniz kegel egzersizlerine ait bilgileri yorumlarda yazabilirsiniz.

5/5 - (51 votes)
“Hamilelikte Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum
  1. Hamilelikte kegel egzersizleri nasıl yapılır? Kegel egzersizlerini düzenli olarak uygulamak, zaman içinde bu adale gruplarını istemli kullanmayı öğretir. Bu sayede hem uyarılmayı güçlendirir…

    Cevapla
Yorum yapın