Hamilelikte Kereviz Yenir mi?

Bu yazımızda hamilelikte kereviz yenir mi sorusunu açıklamaya çalışacağız. Kereviz normalde sağlıklı beslenmede en çok tercih edilen sebzelerdendir. Bu sebzenin besin değeri çok yüksek olmasıyla beraber tok tutma özelliği de yüksektir. Yaprakları ayrı kökü ayrı formlarda yenilebilir ve yaprakları ile kökü farklı vitamin ve mineraller içermektedir. Bu kadar faydalı olan ve masum görünen sebze hamilelikte tüketimi riskli olabilmektedir.

Bkz: Hamilelikte Kalamar Yenir mi?

Hamilelikte Kerevizin Zararları

Hamilelikte KerevizPinHamilelikte kereviz yemek anne adayı için çok faydalıyken bebeğe zararlı olabilmektedir. Kereviz normal zamanlarda kadın için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Antibakteriyel özelliğinden dolayı idrar yolu enfeksiyonlarını öneler, apigenin ve luteolin içeriğinden dolayı da kanserle savaşır, lif bakımından zengindir sindirimi kolaylaştırıp kabızlığı engeller. Bu sebzenin bu kadar faydaları varken hamilelikte bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir.

Kereviz içeriğinden dolayı rahime kan akışını hızlandırarak düşüğe ya da erken doğuma sebebiyet verebilmektedir. Hamilelikte kereviz tüketimi rahimde kasılmalar yapabilir bu da doğum sancılarına ve doğumun başlamasına neden olur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde tüketilen kereviz bebekte alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

Bkz: Hamilelikte ton balığı yenir mi

Hamilelikte Kereviz Tüketimi

Hamilelikte kereviz tüketmek istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Bu sebzeyi hamileliğinizin her döneminde güvenle tüketemeyebilirsiniz. Doktorunuzun önerilerini dikkate alarak yemelisiniz.

Hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde bu sebze tüketildiğinde embriyo henüz tam tutunamadığından kan akışının hızlanmasıyla düşük meydana gelebilmektedir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de rahimde kasılmalar meydana getirip erken doğuma sebep olabilmektedir. 

Gebelikte kereviz tüketmek 3 kaşığı geçmediği sürece zararlarını göstermez. Size bahsettiğimiz zararlar sık ve fazla tüketimin sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlardır. Her anne adayı kendisi ve bebeği için en doğru olanı yapmaya özen göstermektedir. Bu sebeple ki mutlaka yemek istediğiniz besinleri, miktarları ve sıklığını doktorunuzla paylaşarak birlikte hareket etmenizi öneririz.

Bkz: Hamilelikte karnabahar yenir mi

Hamilelikte Kereviz Sapı Suyu İçilir Mi?

Hamileyken kereviz suyu sapının aşırı olacak şekilde tüketilmesi tavsiye edilmez.

5/5 - (33 votes)
“Hamilelikte Kereviz Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Normalde yenilen ve sağlıklı olan bazı yiyecekler, hamilelik döneminde zararlı olabilmektedir. Deniz ürünlerinin tüketilmesi hamilelik döneminde tavsiye edilmemektedir. Çünkü deniz ürünlerinin içinde bolca cıva bulunmaktadır. Cıva, hamilelik döneminde sıkça alınırsa, bebeğe zararlı bir maddeye dönüşmektedir.

    Cevapla
Yorum yapın