Hamilelikte Kısır Yenir mi?

Kadın günlerinin gözdesi ve vazgeçilmezi olan kısır, herkesin severek tükettiği bir yemektir. Her yörenin kendine özgü kısır türleri vardır. Kısırın ana maddesi bulgurdur. Yöresel farklılıklara göre kısır hazırlanırken bulgura ilave edilen yeşillikler, baharatlar ve salçalar kullanılmaktadır. Peki, hamilelikte kısır yenir mi? Hamilelikte kısır faydalı mı? Siz hamile anne adaylarına bu yazımızda gebelikte kısır tüketimi hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelikte Kısır Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kısır PinHamilelikte kısır yemek hem hamile anne adayı için hem de anne karnındaki bebek için çok faydalıdır. Kısırın ana maddesi olan bulgur besin değeri yüksek bir gıdadır. İçeriğinde B vitamininin tüm gruplarını barındırır, buna ek olarak bitkisel kökenli proteinler, folik asit, potasyum, kalsiyum, yoğun olarak demir, fosfor ve lif bulunmaktadır. Folik asit anne karnındaki bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Lif oranının yüksek olması sindirimi kolaylaştırır.

Hamileyken kısır yendiğinde uzun süre tok tutar ve enerji verir. Hamilelikte anne adayının çok fazla ihtiyaç duyduğu demir bulgurda bolca vardır, demir alımı anne adayında kan değerlerini yükseltir. Hamilelikte kısır tüketmek bebeğin zekâ gelişimini desteklemektedir. Ayrıca kısırın içine konulan baharatlar ve yeşillikler de özelliklerine göre besin değeri içerir.

Bkz: Hamilelikte sakatat yenir mi

Hamilelikte Kısır Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte kısır yerken her yiyecekte olduğu gibi aşırı tüketimden kaçınıp, kısır hazırlanırken temizliğe ve kullanılan malzemelerin kalitesine özen göstermek birinci kuraldır. Alerjiniz olan baharatları kısır içerisinde kullanmaktan kaçınmalısınız, normalde az reaksiyon gösteren alerjik besinler hamilelikte daha fazla etkili olabilmektedir.

Kısır yaparken içerisinde ekleyeceğiniz marul, maydanoz, taze soğan gibi yeşillikleri iyice yıkayıp yeterli görmediyseniz doğal elma sirkesi içerisinde bekletip sonra kullanmalısınız. Bulgur ve baharat fazla tüketildiğinde sindirimi etkileyip, ishal, gaz ve karın ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak hamilelikte kısır yenir mi sorusunun cevabı evettir. Hem de gönül rahatlığıyla yenilebilir.

Bkz: Doğumu kolaylaştıran dualar

5/5 - (97 votes)
“Hamilelikte Kısır Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelikte kahvaltıda müsli yemek vücut kitle indeksinin korunmasına yardımcı olur. Müsli, yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir lif kaynağıdır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Vücudun şeker dengesinde yaşanan dalgalanmalar, müslinin içeriğindeki çözülebilir lif sayesinde dengelenir.

    Cevapla
  2. 0 oy. 9,917 göst. 24 Temmuz 2018 Hamilelikte Beslenme kategorisinde Hamişbirbayan (85 puan) sordu. Kızlar benim misafirlerim gelicek iki güne kadar ama mutfakta miğdem çok bulanıyor akşam yemeği bile yapamıyorum ama mecbur bir iki parça hazırlamam gerekli bana basit atıştırmalık önerisi olan varmı? Birde kısırın hamileliğe …

    Cevapla
Yorum yapın