Hamilelikte Kız ve Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

Hamile anne adaylarının sabırsızlıkla öğrenmeyi beklediği bebeğin cinsiyeti net ve kesin olarak yirminci haftada öğrenilmektedir. Her ne kadar yirminci haftayı beklemek zorunda kalsanız da yirminci haftaya gelene kadar bebek cinsiyeti konusunda size belirtiler vermektedir.

Hamilelikte Kız ve Erkek Bebek Belirtileri

Tecrübeli kadınlarımız halk arasında bazı tespitlerde bulunmuşlar bu belirtilere bakarak ta hamilelikte kız bebek mi, erkek bebek mi olacak tahmin etmeye çalışmışlardır. Bilimsel dayanağı olmasa da ne varsa eskiler de var demeden geçemiyoruz. Bakalım, hamilelikte kız ve erkek bebek belirtileri nelerdir? Size bu yazımızda halk arasında bilinen ve yüzde yüz olmasa da sizlere fikir verebilecek anne adayındaki kız bebek ve erkek bebeğe göre oluşan farklılıklardan bahsedeceğiz.

Bkz: Bebek doğum tarihi hesaplama

Hamilelikte Kız Bebek Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Kız ve Erkek Bebek BelirtileriPin

Eğer hamilelikte kız bebek bekliyorsanız aşağıdaki belirtilerin yaşıyor olmanız muhtemeldir.

 • Eğer karnınız yuvarlak ve yayılmışsa hamilelikte kız bebek belirtisidir.
 • Eğer eski güzelliğinizi kaybedip kendinizi daha az güzel hissediyorsanız yine kız bebek bekliyorsunuzdur. Çünkü kız bebeklerin annenin güzelliğini aldığı söylenmektedir.
 • Ultarason da bebeğinizin kalp atışları 140 üzerindeyse bu da biz kız bebek belirtisidir.
 • Hamileliğe bağlı göğüslerinizde büyüme yaşayacaksınız, eğer sağ göğsünüz daha büyükse kız bebek belirtisi olduğu söylenmektedir.
 • Hamilelikte karında siyah bir çizgi belirmektedir. Eğer bu çizgi göbek deliğinizden aşağı doğru devam ediyorsa bebeğiniz kız olacaktır.
 • Hamilelikte ayaklarınız sıcaksa da kız bebek belirtisi olduğu söylenmektedir.
 • Hamilelikte alınan kilolara bakılarak anlamaya çalışmak ta başka bir cinsiyet tahmin yöntemidir. Eğer aldığınız kilolar tüm vücudunuza yayıldıysa hamilelikte kız bebek beklediğinizi gösteriyor olabilir.
 • Hamilelikte sinirli, uyumsuz ve zor bir kişiliğe büründüyseniz bu da kız bebek olduğunun belirtisi olarak görülmektedir.
 • Sabah bulantılarınız fazlaysa kız bebek belirtisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre sabah bulantıları kız bebek bekleyen anne adaylarında daha fazla görülmektedir.
 • Dondurma hamilelikte kız bebek bekleyen annelerin en çok aşerdiği yiyecek olarak bilinmektedir. Dondurma aşeriyorsanız kız bebek belirtisi olabilir.
 • Alyans testi ile hamile anne adayları hamilelikte cinsiyet tahmini yapabilmekteler. Yirmi santim civarında bir ipe alyans bağlayıp karnınızın üzerine tuttuğunuzda eğer alyans daire çiziyorsa kız bebek bekliyorsunuz demektir.

Tabi ki bunların hepsi büyüklerimizin tecrübelerinden faydalanarak halk arasında söylentilere sebep olan hamilelikte kız bebek belirtileri olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple bu yazdıklarımızın hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır.

Bkz: Rus takvimi cinsiyet hesaplama

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte erkek bebek bekleyen annelerin vücutlarında ne gibi belirtiler olabiliyormuş bakalım:

 • Eğer ayaklarınız üşüyorsa hamilelikte erkek bebek bekliyor olabilirmişsiniz.
 • Hamilelikte karnınız yayılmak yerine sivri bir şekilde büyüyorsa erkek bebek belirtisi olabileceği düşünülmektedir.
 • Hamileliğinizde daha bir güzelleştiyseniz bu da erkek bebeğinizin güzelliğinize güzellik katmasından diyebiliriz.
 • Sol göğsünüz daha büyükse, hamilelikte erkek bebek belirtisi
 • Hamilelikte tatlı yerine ekşi ve tuzlu aşermek te erkek bebek belirtisi olmaktadır.
 • Yukarıda alyans testinden bahsetmiştik. Karnınıza tuttuğunuz alyans halk yerine ileri geri hareket ediyorsa erkek bebek belirtisi olduğu düşünülmektedir.
 • Aldığınız kilolar tüm vücudunuza yayılmayıp tamamı karın bölgenizde toplanıyorsa da erkek bebek belirtisidir.

Yukarıda saydığımız belirtiler sadece eğlenmeniz ve kendinizce fikir yürütmenize yardımcı olmak adına yazıldı. Haklılık ve doğruluk payları mutlaka olabilir ancak yanılma payının da şartlara göre artış gösterebileceği göz önünde tutulmalıdır.

Bkz (Devamı): Erkek bebek belirtileri

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğiniz henüz embriyo iken cinsiyeti bellidir. Sadece bizim hemen öğrenebilmemiz mümkün değildir. Bilimsel olarak dayanağı olan ve doktor tarafından bakılabilen en erken test nub teorisi testidir. Sekizinci haftadan itibaren uygun ortam oluştuğunda nub teorisine göre doktorunuz tahminde bulunabilir.

En net bir şekilde üreme organlarının ultrasonda görünüp tespit edildiği hafta ise yirminci haftadır. Hamilelikte kız ve erkek bebek belirtileri yazımız umarız size faydalı olmuştur. Sizlerin de bildiğiniz başka yöntemler varsa yorumlarda yazabilirsiniz.

Bkz: Çin takvimi hesaplama

5/5 - (33 votes)
“Hamilelikte Kız ve Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?” üzerine 2 yorum
 1. Sarı ve parlak idrar rengi erkek bebeğin habercisi olabilir. Gebelikte değişen vücut sistemine bağlı olarak, anne adayının kalp atışının 140’dan düşük olması bebeğin erkek olacağını gösterebilir. Değişen hormonların etkisi ile erkek bebek bekleyen anne adaylarının protein içeren gıdalar ile beslenme isteği artabilir.

  Cevapla
 2. Erkek bebek ya da kız bebek belirtilerinin kesin olarak başladığı belli bir dönem bulunmamaktadır. Sadece erkek bebek bekleyen anne adaylarının gebelik döneminin ilk 3 ayını daha rahat …

  Cevapla
Yorum yapın