Hamilelikte Kokoreç Yenir mi?

Anne adayları dikkat gebelikte kokoreç mi aşerdiniz. Peki, hamilelikte kokoreç yenir mi? Normalde güvendiğimiz, temizliğinden emin olduğumuz yerlerde gönül rahatlığıyla tükettiğimiz kokoreç maalesef hamilelikte yasaklar listesinde.

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin öneminden sürekli bahsedilmektedir. Anne adaylarının hamilelikte neden kokoreç yememesi gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağız.

Bkz: Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir mi?

Hamilelikte Kokoreç Yenir Mi?

Pin

Bkz: Leverette Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Hamilelikte kokoreç yenir mi sorusuna yenmese daha iyi diyoruz ve neden yenmemeli açıklıyoruz. Kokoreçte fazla miktarda toksin bulunur bu da anne adayının ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca toksoplazma bulaşma riski vardır. Toksoplazma bir parazit türüdür. Bu parazit kedilerde ve çiftlik hayvanlarında bulunur.

Toksoplazma parazitinin bulaşması anne karnındaki bebekte ciddi sakatlıklara, uzuv eksikliklerine ve erken doğuma sebebiyet verebilir. Ayrıca kokoreç yemek haline getirilebilmek için birçok temizlik aşamasından geçirilmektedir. Bu temizlik işlemleri kimyasallarla da yapılabilmektedir. Kokorecin temizliğinde kullanılan kimyasallar anne adayını ve karnında ki bebeği de doğrudan etkileyebilir. Toksoplazma paraziti bulaştığı anlaşılırsa hamile anne adayına doktor antibiyotik ve başka ilaçlarla tedavi uygulayabilir.

Bkz: Hamilelikte dut yenir mi

Hamilelikte Kokoreç Yemenin Bebeğe Zararları

Hamile anne adayı kokoreç tükettiğinde ve tükettiği kokoreç gıda maddesi haline gelene kadar iyi temizlenmemiş ve iyi pişirilmemişse ve eğer kokoreçte toksoplazma paraziti varsa anneye bulaşabilir. Hamilelikte kokoreç yenir mi merak eden anneler bu dönemde sizin bağışıklığınız buna çok müsait değil maalesef.

Normal insan vücudu bu parazitle savaşabilecek bağışıklığa sahiptir. Ama gebe anne adaylarına bu parazit bulaşırsa doğrudan plasentaya kadar ulaşıp bebeği etkileyebilir. Parazit bulaşmış anne adaylarında düşük, erken doğum veya doğumdan sonra bebekte rahatsızlıklar görülebilir. Anne farkında olmasa bile bebekte doğumdan sonra da çok fazla etkilerini göstermektedir.

Bunlar; işitme kaybı, zihinsel engellilik, ciddi göz enfeksiyonları, nöbetler, karaciğer ve dalak büyümesi, sarılıktır. Bazı uzmanlar iyi temizlenmiş ve güzel pişirilmiş olduğunda hamile anne adaylarının kokoreç yemesinde sakınca görülmediğini belirtseler de siz yine de dikkatli olun.

Bkz: Hamilelikte maydanoz yenir mi

Kokoreç hamileler yiyebilir mi?

Hamilelikte sadece kokoreç değil midye, suşi, salam, sucuk gibi gıdalarda mümkün olduğunca yenilmemelidir.

Kokoreç hamilelikte yasak mı?

Uzmanlar tarafından hamilelikte kokoreç yemek pek tavsiye edilmemektedir. İyi temizlenmeyen ve hijyen koşulları gereğince enfeksiyon oluşma riskinden dolayı hamileyken kokoreçten uzak durunuz.

5/5 - (3 votes)
“Hamilelikte Kokoreç Yenir mi?” üzerine bir yorum
  1. Hamilelikte kokoreç yemenin bir zararı olur mu? 1 kişi takip ediyor. Bnm canım dün cok cektı gece 12 de cıktım esınle yedım bırseyde olmadı. Burda bayanin biri bebegi kilo almadigi icin dr kokorec ye demis yedim ise yaradi demisti dr dedigine gore yenir demekki. Kokoreç hastası olan ben hamileykende tabiki kokoreçe aşerdim …

    Cevapla
Yorum yapın