Hamilelikte Köpük Kusmak Neden Olur?

Normalde kusmak bir rahatsızlık belirtisiyken hamilelikte kusmak normal bir durumdur. Hatta hamile olduğunu bilmeyen kadınlar sabah kusmalarıyla bile hamile olduklarından kuşkulanabilmektedirler. Şöyle ki hamileliğin ilk belirtileri ve neredeyse her hamile anne adayının yaşadığı olaydır.

Peki, hamilelikte köpük kusmak neden olur? İlk kez hamilelik yaşayan anne adayları için hamileyken köpük kusmak endişelenmelerine neden olur ve telaşa kapılırlar, ancak endişelenecek bir şey yok.

Hamilelikte Köpük Kusmak

Hamilelikte Köpük KusmakPinSabah bulantıları kusmakla sonuçlanabilir, bazen de köpük kusar hamile anne adayı. Hamilelikte kusmanın başlıca nedeni HCG hormonudur. Hamileliğin 12. Haftasına kadar devam edebilir.  Hamilelikte köpük kusmak mide ekşimesi veya asit reflüsü nedeniyle olabilir. Köpüğün rengi yediklerinize göre değişebilir. Genellikle beyaz veya sarı renkli köpük kusulur.

Bkz: Hamilelikte dışkı değişikliği neden olur?

Hamilelikte Köpük Kusmak Nasıl Önlenir?

Hamileyken köpük kusmak önlenebilir bir durumdur. Diyet, sağlıklı beslenme ve buna ek olarak egzersizle mide sindirimi rahatlatılıp, mide asit seviyesi düzenlenebilir. Kusmak vücudu susuz bırakacağından su tüketimi ve sıvı alımını da dikkat etmenizi öneririz. Hamileyken köpük kusmak normal bir durum olarak karşılanırken bunun yanında sizi rahatsız eden başka belirtiler de varsa durum tehlikeli olabilmektedir.

Hamilelikte Köpük Kusmak Ne Zaman Tehlikeli?

Hamileyken köpük kusmak bazen tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Vücut aldığından fazla sıvı kaybederse dehidratasyon ortaya çıkar. Bu da vücudun susuz kalması demektir. Günde iki kereden fazla kusuluyorsa ve sıvı alınamıyorsa durum ciddileşebilir. 24 saat belirtiler aynı devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Bkz: hamilelikte sucuk yenir mi

5/5 - (62 votes)
“Hamilelikte Köpük Kusmak Neden Olur?” üzerine 2 yorum
  1. Beyaz köpük kusma nedenleri. Midenin kendi kendini boşaltmak istemesi hissi mide bulantısı olarak tanımlanır. Mide bulantısı genellikle kusma ile sonuçlanır. Kusma, karnın etrafında bulunan kasların tersine kuvvetli kasılmasından dolayı midenin boşalmasıdır. Ancak bazı durumlarda kusma ile mide salgıları çıkarılır.

    Cevapla
  2. Bir insan neden kusar? Gıda zehirlenmesi Hassas bağırsak sendromu Crohn hastalığı Aşırı alkol tüketimi Anoreksiya ve blumia gibi yeme bozuklukları Menenjit, beyin tümörü ve beyin travması gibi nörolojik durumlar Migren Apandisit Kemoterapi ilaçları Mide ve bağırsak enfeksiyonları Çölyak, laktoz intoleransı gibi rahatsızlıklar

    Cevapla
Yorum yapın