Hamilelikte Limon Yenir Mi? Faydaları ve Zararları Nedir?

Hamilelikte beslenmenin önemi sürekli vurgulanan bir konudur. Bu sebeple hamile anne adayları bebeğine faydalı ve zararlı olan her şeyi tek tek araştırıp beslenmesini ona göre düzenlemektedirler. Hamile anne adaylarının araştırdığı meyveler arasında limonda yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere; “Hamilelikte limon yenir mi? Hamilelikte limon yemenin faydaları ve zararları nelerdir?” açıklayıp bu konularda bilgi edinmenize yardımcı olacağız.

Hamilelikte Limon Yenir Mi?

Hamilelikte Limon Yenir MiPin

Limon çok sevilen ve tercih edilen turunçgillerdendir. Limon kış meyvesi olmasına rağmen her dönem tüketilen ve ihtiyaç duyulan meyvedir. Limon diyet listelerinin, salataların, tatlıların ve içeceklerin vazgeçilmezidir.

Ekşi tadından dolayı da hamilelikte aşerilir. Peki, hamilelikte limon yenir mi? Bu sorunuzun cevabı tabi ki evet. Hamilelikte limon tüketimi hem anne adayı hem bebek için faydalıdır. Halk arasında hamilelikte limon yemek bebeğin düşmesine sebebiyet verir gibi bir söylenti vardır. Aksine düşük olmasında limonun hiçbir rolü yoktur. Limonda diğer besin maddeleri gibi dozunda tüketildiğinde hamilelikte olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Bkz: Hamilelikte ejder meyvesi yenir mi

Hamilelikte Limon Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kararında tüketildiğinde hamilelikte limon yemek faydalıdır demiştik. Bakalım, hamilelikte limon yemenin faydaları nelermiş:

 • Hamilelikte limon yemek, içeriğinde ki bol C vitamininden dolayı siz anne adayını ve bebeğinizi hastalıklardan korur. Bağışıklığınızı yükseltir.
 • Limonun lifli yapısından dolayı da sindirimi kolaylaştırır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzdaki enfeksiyonlarla savaşır.
 • Limonun kalorisi düşük olması ve besin değeri yüksek olmasından dolayı bebeğinizin kemik oluşumuna faydalıdır. Siz anne adayının kemiklerine de destek sağlar.
 • Hamilelikte limon yemek anne adayının ağız ve diş sağlığı için de önemli rol oynar.
 • Limon tüketen anne adaylarının ciltleri daha parlak ve güzel olur.

Hamilelikte Limon Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte limon yemenin faydaları nelermiş bahsettik. Peki, dozu abartıp sürekli limon tüketirseniz size ve bebeğinize zararları olabilir. Hamilelikte günde 1 taneden fazla limon yemek fazladır ve bazı olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bakalım, hamilelikte limon yemenin zararları nelerdir:

 • Hamilelikte limon tüketmek aşırıya kaçıldığında anne adayının tansiyonun düşmesine buna bağlı olarak ta baş dönmesi ve bayılmaya sebebiyet verebilir.
 • Mide problemi olan anne adaylarında hamilelikte limon yemek mide de yanma ve başka sorunlar çıkmasına neden olabilir.
 • Hamilelikte limon yemek tek başına ve dengeli olduğunda faydalıyken: limona tuz döküp tüketen ve bunu aşeren anne adayları için fazla tuz alımı anne adayı için sağlıksızdır.

Bkz: Hamilelikte maden suyu içilir mi

Kaynak: https://parenting.firstcry.com/articles/lemon-juice-during-pregnancy-safety-benefits-and-side-effects/

5/5 - (59 votes)
“Hamilelikte Limon Yenir Mi? Faydaları ve Zararları Nedir?” üzerine 2 yorum
 1. Limon otu, hamilelikte sindirim fonksiyonunuzu iyileştirir ve bitkinin antiseptik bileşikleri, gastrointestinal sisteminizdeki zararlı bakterileri öldürür. Zararlı parazitlerin ve bakterilerin yok edilmesi, kabızlık, hazımsızlık, mide spazmları, kramplar, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olur.

  Cevapla
 2. Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak doğum sırasında komplikasyonlara neden olur. Bu nedenle hamileler için kilo aldırabilecek yiyeceklerden biri olan makarnadan uzak durmak en iyisidir. 4. Demir Varlığı Demir alımı kansızlığı önler, ancak diğer yandan çok fazla demir, hemoroidlere neden olabilen kabızlığa sebep olabilir. 5. Kan Şekerinde Artış

  Cevapla
Yorum yapın