Hamilelikte Maydanoz Yenir Mi?

Diyetlerin vazgeçilmezi olan, sağlık beslenme de çok tercih edilen, vitamin deposu olan maydanoz yeşil yapraklı, yetiştirilmesi kolay tropikal bir bitkidir. Maydanoz; taze, kaynatılarak ve kurutularak tüketilir. Besleyiciliği yanı sıra lezzet olarak ta çoğu yemeğin vazgeçilmezidir. Beslenmelerine çok dikkat anne adaylarının çekinerek tükettiği bir bitkidir aynı zamanda. Peki, hamilelikte maydanoz yenir mi?

 🥦Hamilelikte Maydanozun Faydaları

Hamilelikte Maydanoz Yenir MiPinMaydanozun birçok faydası bulunmaktadır. Bilinen başlıca faydaları; Bağışıklık sistemini güçlendirme, ödem attırma, kanser ve kalp rahatsızlıklarını önleme, kan şekerini dengeleme, idrar söktürme, ağız kokusunu giderme,  mide bulantısını geçirme,  göz sağlığını koruma, anti bakteriyel olmasından dolayı idrar yolu enfeksiyonlarını önleme, cildi canlandırma, kansızlığı önlemedir.

Maydanoz kaynatılarak içildiğinde böbrek taşlarına iyi gelir, hızlı bir şekilde idrar yolu enfeksiyonlarını geçirir. Ayrıca, maydanoz suyu ödem attırıcı özelliğinden dolayı kilo vermeye destek olur. [1]

Bkz: Hamilelikte kokoreç yenir mi

 🥦Hamilelikte Maydanoz Zararlı Mı?

Hamilelikte anne adayları yıllardır süregelen söylentilerden yola çıkarak maydanoza karşı mesafelidirler. Peki, büyüklerimizin söylediklerinde ne kadar haklılık payı var. Gerçekten hamilelikte maydanoz yenir mi?  Maydanozun içerisinde bulunan bazı maddeler gebelikte rahim kasılmalarına neden olabiliyor.

Hamilelikte maydanoz yenmemelidir diye bir bilimsel araştırma sonucu maalesef bulunmamaktadır. Ancak tükettiğiniz her şeyin fazlası zararlı olduğu maydanoz tüketimini de abartırsanız tabi ki zararları olacaktır. Maydanozu usulüne uygun bir bitki olarak makul miktarlarda tükettiğinizde (maydanoz suyu içmekten bahsetmiyoruz) erken doğum riskini artırmamaktadır.

Bkz: Hamilelikte meditasyon yapmanın faydaları

Aslında maydanozun içinde bulunan vitaminler hamilelikte alınması gereken faydalı vitaminler. Ancak başka besinlerle de alınabilecek vitaminler. Dozunda olduğu sürece, doktorunuzun da tavsiyeleri göz önünde bulundurularak tüketilebilinir.

 🥦Hamilelikte Maydanoz Tüketimi Nasıl Olmalı

Hamilelikte maydanoz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gereken konu; hamilelikte maydanoz yenir mi? Doktorunuzun onayını aldıktan sonra salatalarda tüketmenizde sakınca yoktur. Ancak maydanozu kaynatıp, suyunu sıkarak ya da değişik kürler şeklinde tüketmek sakıncalıdır.

Yukarıda da dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar. Ki gebelikte maydanozun adı çıkmış bir bitki olarak mutlaka kontrollü tüketilmelidir. Aslında her ne kadar bilimsel dayanağı olmasa da maydanoz hormonları etkilediği için gebelikte istenmeyen şeylere sebebiyet verebilir.

Bkz: Hamilelikte dut yenir mi?

🥦Maydanoz düşüğe neden olur?

Maydanoz düşük sebebi değildir. Maydanozun içinde bulunan bazı maddeler adetinizi başlatabilir. Bu nedenle düşüğe neden olabileceği şeklinde bir iddia vardır fakat bilimsel bir karşılığı yoktur.

🥦Hamilelikte maydanoz yenirse ne olur?

Normal bir insanın tüketebileceği miktarda günlük maydanoz tüketiminin herhangi bir zararı yoktur.

5/5 - (16 votes)
“Hamilelikte Maydanoz Yenir Mi?” üzerine bir yorum
  1. Maydanoz düşük sebebi değildir. Maydanozun içindeki bazı maddelerin adeti başlatabileceği, düşüğe sebep olabileceği iddia edilmiş olsa da kanıtlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Salatada yiyeceğiniz bir tutam maydanoz düşük sebebi olamaz. Hamilelikte nane maydanoz yenir mi? Hamilelikte nane çok aşırı tüketiminden …

    Cevapla
Yorum yapın