Hamilelikte Nane Çayının Faydaları ve Zararları

Hamilelikte sıvı tüketimi çok önemlidir. Anne adayları sıvı tüketimini sadece suyla sınırlı tutmayıp, meyve ve sebze suları, bitki çayları ve maden suyu da tüketmektedirler. Hamilelikte tüketilen gıdalar ve sıvılar anne adayı ve bebek için sağlıklı ve faydalı olurken, yan etkileri nedeniyle zararlı da olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere hamilelikte nane çayının faydaları ve zararları nelerdir bahsedeceğiz

Hamilelikte Nane Çayının Faydaları

Hamilelikte Nane Çayı faydalarıPin

Nane en çok ferahlatıcı ve mideyi rahatlatıcı özelliği ile bilinmektedir. Hamilelikte de anne adayının en çok ihtiyacı olan şey rahatlamaktır. Hamilelikte nane çayı faydaları hem bebek için hem de hamile anne adayı için oldukça fazladır.  Hamileliğe bağlı oluşan sinir ve stresi yatıştırmaya yarar.

Hamilelikle birlikte ağızda oluşan hassasiyete iyi gelir nefesi ferah tutar. Hamilelikte yaşadığınız mide bulantılarına nane tek çözümdür diyebiliriz. Hamileyken nane çayı sindirimin kolaylaşmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödem atılmasına yardımcı olur. Nane içerisinde bulunan Manganez, A, B2 ve C vitaminleri, Potasyum, Fosfor, Demir ve Kalsiyum sayesinde bebeğinizin gelişimine destek sağlar.

Hamilelikte nane çayı tüketmek ayrıca kramp oluşumlarını da engellemektedir. Uyku problemi yaşayan anne adayları yatmadan evvel nane çay içerlerse rahat bir uyku çekebilirler. Yapılan araştırmalara göre erken dönemlerde hamilelikte nane çayı tüketen anne adaylarında mide bulantısı, kusma ve şişkinliğin oluşmadığı sonucuna varılmıştır. Hamilelikte nane çayı 1-2 fincan tüketmek yeterli ve dozunda olacaktır.

Bkz: hamilelikte şalgam içilir mi?

Hamilelikte Nane Çayının Zararları

Hamileyken nane çayı tüketimi faydalı olmakla birlikte bazı durumlarda tehlikeli de olabilmektedir. Eğer düşük tehlikesi yaşıyorsanız hamilelikte nane çayı tüketmeniz rahim kaslarını gevşeteceğinden düşük olma ihtimalini arttıracaktır. Ayrıca hamilelikte nane çayı fazla tüketildiğinde midede ekşimelere sebebiyet verebilir. Her besinde aşırıya kaçıldığında hamile anne adayına ve bebeğe zararlı olduğu bilinmektedir. Hamilelikte beslenme de çeşitlilik çok önemlidir.

Hamileyken Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane yeşillik olarak tüketilirken hamileyken nane çayı olarak ta tüketilmesi yaygındır. Sizlere faydalanacağınızı düşündüğümüz birkaç nane çayı hazırlama tarifi veriyoruz.

  • Taze naneyi yıkayıp biraz ovuşturuyoruz, demliğe koyduğumuz 4-5 bardaklık suyu kaynamaya başlayana kadar ısıtıyoruz, kaynamaya başladıktan sonra naneleri demliğe atıp 15 dakika kaynatıp, demlemeye bırakıyoruz. İçerken içine biraz bal ve limon koyabiliriz.
  • Sıcak su dolu bardağa kuru nane koyarak 10 dakika bekleyip, dilersek tatlandırarak tüketebiliriz.
  • Gün boyu tükettiğimiz suyun içerisine birkaç yaprak taze nane koyduğumuzda da içimi kolay ve fresh bir su elde etmiş oluruz.

Bkz: baby shower nedir

5/5 - (69 votes)
“Hamilelikte Nane Çayının Faydaları ve Zararları” üzerine 3 yorum
  1. Sindirim sistemi sağlığını iyileştiren bu çay, hamile kadının mide ağrısı veya tahriş yaşamasını önleyecektir. Hamilelikte nane çayı kusmanın neden olduğu rahatsızlığı azaltır ve bazı solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı tedavisini desteklemek için idealdir. Mide bulantısı ve krampları hafifletir;

    Cevapla
  2. nane çayının faydaları ve zararları Video bilgileri. Uyarı! Bu yazıda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Sadece kalifiye bir doktor, her hastanın bireysel özelliklerine göre teşhis koyabilir ve tedavi önerilerini formüle edebilir.

    Cevapla
Yorum yapın